Trend: Quiet Luxury Yani Sessiz Lüks Nedir?

Trend: Quiet Luxury Yani Sessiz Lüks Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Zarif, duru, asil ve bir o kadar görkemli bir stil olan sessiz lüksü tüm incelikleriyle keşfetmek için bu rehberimize göz atman yeterli! Hadi, sadeliğin zarafetini keşfetmek için ilk adımı birlikte atalım!

Herhangi bir marka logosu görmesen bile bazı kıyafetlerin ve kombinlerin lüks olduğunu anlıyorsun, değil mi? Sessiz lüks olarak adlandırılan bu stil son zamanlarda yükselişe geçti. Hem TikTok kullanıcılarının hem de ünlü isimlerin dahil olduğu sessiz lüks trendi senin de ilgini çekiyorsa doğru yerdesin. Dingin, zamansız ve sofistike bir görünüm hedefleyen sessiz lüks akımı nedir ve sessiz lüks akımına nasıl uyulur bu makalemizde mercek altına alıyoruz. Son zamanların en çok konuşulan trendi sessiz lüks akımını güzellik rutinine nasıl dahil edebileceğini bizimle keşfet!

Sessiz Lüks Nedir?

Sessiz Lüks Nedir?

Sessiz lüks kıyafette, çantada veya ayakkabıda ünlü bir marka logosu bulunmasa dahi o lüksü hissettiren stile verilen bir isim. Sessiz lüks akımı kıyafetten makyaja, tırnaktan parfüme kadar tüm alanlara hükmediyor. Quiet luxury, Türkçe adıyla ise sessiz lüks olarak anılan bu stil sosyal medyada kısa süre içinde dünyaca ünlü bir akıma dönüştü. Gösterişe ihtiyaç duymayan ve sadeliğin zarafetini benimseyen sessiz lüks stilinin, old money stiliyle de bir nevi uyum içinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sessiz Lüks Akımında Güzellik Trendleri Neler?

Kabul edelim; hızlıca moda olup etkisini hızlıca yitiren kıyafetler ve makyaj malzemeleri, hepimizin dolabında az da olsa bir yer işgal ediyor. Bu fast fashion akımının tam tersi olan sessiz lüks, kendisine zamansız sadeliği örnek alıyor. Bununla birlikte sessiz lüks akımı yalnızca kıyafetler ve çantalarla sınırlı kalmıyor. Şimdi, sessiz lüks akımında uygulanan makyaj modellerinden tercih edilen parfümlere kadar bu akımın güzellik trendlerine doğru küçük bir keşfe çıkalım.

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Makyaj Modeli Uygun?

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Makyaj Modeli Uygun?

Tepeden tırnağa kapsamlı bir stil olan sessiz lükste sade ve doğal makyaj modelleri ön plana çıkıyor. Bizim sessiz lüks akımına en çok yakıştırdığımız makyaj modeli ise kesinlikle clean girl makyajı! Abartıdan uzak bir görünümün hedeflendiği clean girl makyajında minimal rötuşlar ve içten gelen doğal bir ışıltı ön plana çıkıyor. Bu makyajda genellikle nude renkli makyaj malzemeleri tercih edilse de sessiz lüks akımında gideceğin ortama göre kırmızı bir ruj ya da siyah eyeliner da tercih edebilirsin.

Editörün Önerisi: Sessiz lüks stiline uygun şekilde yapacağın clean girl makyajı için Yves Saint Laurent Touche Éclat Le Teint Fondöten'i kullanabilirsin. En sevdiğimiz fondötenler listemizin daimi üyelerinden YSL Touche Éclat fondöten, cilde anında ışıltılı bir görünüm kazandırıyor. İçeriğindeki çiçek özleriyle de cildin gün boyunca nemli kalmasına yardımcı oluyor. Cilt kusurlarını gizleyip nemli, ışıltılı ve pürüzsüz bir görünüm sağlayan YSL Touche Éclat fondöteni senin de seveceğinden eminiz!

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Tırnak Modeli İdeal?

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Tırnak Modeli İdeal?

Kelimenin tam anlamıyla tepeden tırnağa sessiz lüks akımına uyum sağlamak istiyorsan, uzun tırnaklarla vedalaşman gerekiyor. Bu akımda bakımlı eller, temiz tırnaklar ve yumuşak tırnak etleri son derece önemli. Dolayısıyla öncelikle tırnaklarını kesip törpülemeli ve ardından zamansız bir oje rengi seçmelisin. Bizim gönlümüz nude tonlar, kırmızı, bordo veya minimal Fransız maniküründen yana!

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Parfüm Uygun?

Sessiz Lüks Akımı için Hangi Parfüm Uygun?

Sessiz lüks denince burnuna nasıl bir koku geliyor? Bir moda akımına ait koku olur mu diye düşünme. Her şeyin kokusu olduğu gibi sessiz lüks stilinin de kendine has belli başlı kokuları bulunuyor. Bu akımda ağır olmayan ancak gösterişi hissettiren kokular tercih etmelisin. Ayrıca seçtiğin kokunun tüm alanı ele geçirmesinden ziyade, sadece yanından geçen insanları etkisi altına almasını sağlamalısın. Yani göze çarpmayan bir lüks oluşturmak için parfümünün dozunu da doğru ayarlamalısın. Tabii ki seçtiğin kokuların yoğun esanslı (EDP) ve kalıcı olmasına da dikkat etmelisin.

Editörün Önerisi: Sessiz lüks stili için bizim parfüm önerilerimizden biri Prada La Femme! Bu kokusunda frangipani çiçeğini tatlı ve şehvetli vanilyayla bir araya getiren Prada, kadınsı fakat ağır olmayan bir koku sunuyor. Çiçek ve vanilya notaları arasındaki geçişi balmumuyla yumuşatan Prada, boğucu olmayan ve uzun süre kalıcı bir koku vadediyor. Ayrıca Armani Acqua Di Gioia kokusunu da bu akıma çok yakıştırıyoruz. Ferah ve zarif bir koku olan Armani Acqua Di Gioia limon, yasemin ve sedir notalarının birleşiminden oluşuyor.


Sessiz lüks akımıyla hayallerini kurduğun zarif, sade ve lüks hayat tarzına uyum sağlayabilir ve hayatında yeni bir kapıyı aralayabilirsin. Giyim ve aksesuar seçimlerinde bunu hemen gerçekleştirmen zor olsa da makyaj ve parfüm tercihlerinle bu akıma şimdi bile uyum sağlayabilirsin. Hadi, ilk adımı hemen at!


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?