Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?


Yüz şekline uygun nasıl bir makyaj yapman gerektiğini biliyor musun? Kusursuz makyajın ipuçlarını öğrenerek makyajınla göz kamaştırabilirsin!

Yüz şeklinin makyajda önemi çok büyük. Yüz şeklin ister yuvarlak olsun ister uzun, doğru makyaj tekniklerini uygulayarak çok daha iyi bir görünüm elde edebilirsin. Önemli olan yüz şeklini tanıman, geri plana atman gereken yerleri ve ön plana çıkarman gereken yerleri iyi bilerek doğru bir makyaj yapman. Eğer hazırsan, yüz şekline göre doğru makyaj yapmanın tüm sırlarını açıklıyoruz!

Yüz şeklini nasıl öğrenebilirsin?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_1

Oval, kare, kalp, uzun, yuvarlak veya kare… Herkesin yüz şekli birbirinden farklı. Peki sen yüz şeklini nasıl öğrenebilirsin? Sırayla anlatmaya başlayalım:

Oval yüz şekli: Oval yüz şeklinde, yüzün uzunluğu, elmacık kemiklerinin genişliğinden daha fazladır. Aynı şekilde alnın genişliği de çenenin genişliğinden daha fazladır. Genel olarak elmacık kemiklerinin hizası, yüzün en geniş kısmıdır.

Kare yüz şekli: Kare yüz şeklinde alnın genişliği, elmacık kemiklerinin genişliği ve çene genişliği ortalama olarak birbirine yakındır. Çenenin kıvrımları yuvarlaktan çok daha sert açılarla gelir.

Kalp yüz şekli: Alnın genişliği, elmacık kemikleri ve çenenin genişliğinden daha fazladır. Alın ve elmacık kemikleri, genel olarak yüzün en geniş kısmıdır. Kalp yüz şeklinde, çene genellikle sivridir.

Yuvarlak yüz şekli: Yuvarlak yüz şeklinde, elmacık kemikleri ile yüzün dik uzunluğu birbirine yakındır. Alnın ve çenenin genişliği de birbirine eşittir ama genel olarak çenenin kıvrımları, kare yüz şekline göre daha yuvarlaktır.

Uzun yüz şekli: Yüzün görünümü belirgin olarak uzundur. Alın, elmacık kemikleri ve çene genişlikleri birbirine yakındır ve çene kıvrımı genellikle daha yuvarlaktır.

Üçgen yüz şekli: Üçgen yüz şeklinde, yüzün en geniş kısmı çene kısmıdır. Alın, çene ve elmacık kemiklerine oranla daha dardır.

Yüz şekline göre nasıl makyaj yapabilirsin?

yüz şekline göre makyaj

Yukarıdaki bilgiler sonucu yüz şeklini öğrendiğine göre, şimdi, yüz şekline göre nasıl makyaj yapacağını da anlatalım. Kontür, aydınlatıcı ve allığını bu bilgilere göre uyguladığıda görünümünün çok daha farklı olacağını göreceksin! Özellikle stick formda ürünlerin bu konuda sana son derece yardımcı olacağını ve işini kolaylaştıracağını unuyma!

1. Oval yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_2

Oval yüz şekline sahipsen, yüzünü biraz daha orantılı göstermek için kontür uygulamasını, alnında saç diplerine yakın kısımlara yapmalısın. Böylece alnının genişliğini gizleyebilirsin. Allığını gülümsediğinde çıkan yanaklarının en üst kısımlarına uygulayabilirsin. Aydınlatıcıyı uygulaman gereken yer ise elmacık kemiklerinin tam üzeri.

Editörün Önerisi: Yüz şekline göre makyaj yaparken ve kontür uygulaması yaparken krem ve stick ürünler her zaman çok iyi sonuç veriyor. Kolay dağılan ve uzun süre kalıcı olan aynı zamanda harika renk seçenekleri olan Lancôme Teint Idole Ultra Wear Stick Fondöten'i mutlaka denemelisin! Bu fondötenin kremsi yumuşak yapısı ve kolay dağılma özelliği sayesinde kontür gibi riskli makyaj tekniğini saniyeler içinde yapabiliyoruz.


2. Kare yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_3

Kare yüz şeklinde, alnının ve çenenin genişliğini biraz daha dar göstermek için kontür uygulamasını alnının yanlarına ve çene köşelerine doğru yapmalısın. Yüzünü daha uzun göstermek için aydınlatıcını elmacık kemiklerine, alnının orta kısmına ve çenenin ortasına uygulamalısın. Allığı da yine yanaklarının ortasına veya elmacık kemiklerinin hemen altına uygulayabilirsin.

Lancome Teint Idole Ultra Wear Stick Blush Allıkların canlı rengi kare yüz şeklinde harika görünecek. 201 numaralı canlı pembe rengini yanaklarının ortasına uygula ve parmaklarınla saç diplerine doğru dağıt.

3. Kalp yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_4

Eğer kalp yüz şekline sahipsen, yüzündeki en geniş yer olan alın kısmına kontür uygulamalısın. Alnının iki yanına uygulayacağın kontür, yüzünü daha orantılı gösterecek. Allığını elmacık kemiklerine ve yanaklarına uygularken, çene çizgini biraz daha ön plana çıkarmak için aydınlatıcını da çene çizgine uygulayabilirsin.

Editörün Önerisi: Stick formda bir allık bu noktada işini çok kolaylaştıracak. Lancome Teint Idole Ultra Wear Stick Blush Allıklar bu makyaj için oldukça etkili bir makyaj malzemesi!

4. Yuvarlak yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_5

Yuvarlak yüz şekline sahipsen, hem alın hem de çene kısmını biraz daha daraltmak için bu bölgelere kontür uygulaması yapmalısın. Kontürünü şakaklarına ve elmacık kemiklerinin altına uygulayabilirsin. Aydınlatıcını alnının ortasına ve çenene uyguladığında yüzünün daha uzun göründüğünü fark edeceksin. Allığını ise kontür uygulamasının tam üstüne uygulamalısın.

5. Uzun yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_6

Eğer uzun yüz şekline sahipsen, kontür uygulamasında alın senin odak noktan olmalı. Yüzünü olduğundan daha az uzun göstermek için, kontürünü saç diplerine ve şakaklarına uygulamalısın. Aynı şekilde çene çizgine uygulayacağın kontür de yüzünün daha orantılı görünmesini sağlayacak. Aydınlatıcını alnının ortasına, allığını da tam yanaklarının üzerine uygulamalısın.

Aydınlatıcı önerisi: Likit aydınlatıcılar yüzünün daha doğal görünmesini ve sanki içten ışıldadığını gösterir. Lancôme’un Custom Glow Drops likit aydınlatıcılarını makyaj süngerinin üzerine al ve yüzünün yüksek bölgelerine ve alın bölgesine tampon hareketlerle uygula.

6. Üçgen yüz şekli nasıl makyaj yapmalı?

Yüz Şekline Göre Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_7

Eğer üçgen yüz şekline sahipsen, alnını biraz daha geniş göstermelisin. Bu yüzden aydınlatıcını şakaklarına uygularsan, daha orantılı bir görünüm elde edebilirsin. Yüzünün daha geniş kısmı olan çene çizgine ve elmacık kemiklerinin altına uygulayacağın kontür uygulaması ile yüzünü dengeleyebilirsin. Allığını da daha geniş bir çizgi halinde elmacık kemiklerinin üzerine uygulayabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala