Ağda Sonrası Oluşan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?


Ağda yaptıktan sonra herkes pürüzsüz ve yumuşacık bir cilt hayal eder. Ama bazen hayaller vs. hayatlar aynı olmayabilir. Ağda yaptıktan sonra kızaran, kaşınan ve yapışkan bir cilt ağda sonrası hayalleri suya düşürebilir! Ağda yapıp evden hızlıca çıkmak neredeyse imkansız bir hale gelir. Ağda seanslarından sonra cildimizi yumuşatacak, ağda sonrası kızarıklığı alacak ve ciltteki yapışkanlığı azaltacak birkaç önerimiz var. Ağda sonrası bakım rutinini takip ederek dışarı hızlıca çıkmaya hazır bir hale gelebilirsin. 

Ağda sonrası ne yapmalı?

Cildini yatıştır

Cildini yatıştır

Ağda sonrası cildinin kızarması çok normal. Özellikle açık tenlilerde bu kızarıklık daha belli oluyor. Bunun önüne geçmek için ağda sonrasında cildine bakım yapacak ve cildini yatıştıracak bir bakım ürünü kullanmalısın. Bizim her ağda seansımızı kolaylaştıran La Roche Posay Termal Suyu sana da öneririz. Formülünde selenyum olan, serbest radikal karşıtı, yatıştırıcı ve nemlendirici termal su sayesinde çevresel faktörlerden dolayı tahriş olan cildin yatışır ve kızarıklığı azalır. 

Termal suyun içeriğindeki selenyum ve mineraller cildinde antioksidan etkisi yaratıyor. Cildini yaşlanmaya karşı koruyor ve ağdanın yarattığı minimal hasarı tamir ederek cilt bariyerini güçlendiriyor. Ağda sonrasında vücuduna ve yüzüne La Roche Posay Termal Su sıkarak anında rahatlık sağlayabilirsin. 

Editörün önerisi: Özellikle kaş ve bıyık ağdası sonrası yüzümüz kıpkırmızı oluyor. Biz bu durumda ilk önce yüzümüze birkaç dakika buz koyuyoruz, sonrasında ise termal suyla kızarıklığı geçiriyoruz.

Hemen duş alma

Hemen duş alma

Çevremizden en çok duyduğumuz soruların başında 'ağda sonra banyo yapmalı mı?' geliyor. Cevabı çok basit, hayır. Ağda yaptıktan sonra sıcak suyla duş almak hassas cildinin daha da hassaslaşıp kızarmasına yol açabilir. 

Ağda yaptıktan sonra vücut bakım kremlerini uygulamalı ve bir süre vücudunu ıslatmaktan ve terlemekten kaçınmalısın. Ağda yaptırıp hızlıca spora gitmek de cildin için doğru değil. Ağda sonrası aşırı sıcaktan, terlemekten ve cildine parfümlü vücut kremler sürmekten uzak durmalısın. Ertesi gün ılık suyla duş alarak cildinin rahatlamasını sağlayabilirsin. 

Ağda sonrası bakım kremi

Ağda sonrası bakım kremi

Ağda sonrası cildindeki kızarıklığı azaltacak bakım kremi La Roche Posay Cicaplast Baume B5. Bugüne kadar denediğimiz bakım kremleri içinde açık ara en iyisi Cicaplast krem oldu! Formülündeki 5% Panthenol ve Madecassoside ile cilt hasarı oluşmuş ciltlerin onarılmasına yardımcı oluyor, cildine bakım yapıyor. 

Ağda yapmak, vücudundaki ölü derilerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda parfümlü yapısıyla ciltte kaşıntı oluşturabiliyor. Bu nedenle ağda kullandıktan sonra mutlaka Cicaplast gibi hassas ciltlere uygun bir bakım kremiyle cildini ödüllendirmelisin. Bu kremi hem yüz, hem de vücut için kullanabilirsin.

Ağda sonrası güneşten uzak dur

Ağda sonrası güneşten uzak dur

Ağda yapılırken cildinde minik soyulmalar, kabarıklar ve kızarıklar olabilir. Bunların hepsi cildinin hassasiyete karşı verdiği sinyaller. Cildini ağda sonrası dinlendirerek rahatlamasını ve kızarıklığın geçmesini beklemelisin. Ağda yaptırdıktan sonra bol kıyafetler giymeli, vücudunu güneşten korumalısın. 

Ağda sonrası güneşe çıkman gerekiyorsa mutlaka SPF 50 koruması olan güneş kremini tercih etmelisin. İnce yapılı güneş kremi, cildini güneşten korur ve kaşıntıyı rahatlatır. Bizim önerimiz, La Roche Posay'in XL Ultra-Light Body Mist SPF 50+ güneş koruyucu spreyi. Hafif dokusuyla vücudunda hiç ağırlık yaratmayan bu güneş koruyucu, sprey formda olduğu için çok kolay bir şekilde uygulanıyor.

Editörün önerisi: Ağda yaptıktan sonra vücudunda yapışkan bir his kalıyorsa zeytin yağını bir pamuğa dökerek vücudunda kalan ağdayı temizleyebilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?