Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Kaşıntıya İyi Gelen 5 Doğal Yöntem


Kaşıntıya evde çözüm arayanlar için en etkili 5 doğal yöntemi seninle paylaşıyoruz! Kaşıntıya doğal çözümler aslında elimizin altında bizi bekliyor. Yapman gereken tek şey doğru malzemeleri birleştirerek kaşıntıyı bitirmek. Kaşıntıya iyi gelen bitkileri senin için araştırdık. Kaşıntıya ne iyi gelir? Vücut kaşıntısına ne iyi gelir? Kaşıntıya iyi gelen kremleri ve doğal karışımları öğrenmek isteyenler makalenin devamına bekleniyor. 

1- Aloe Vera Kürü

1- Aloe Vera Kürü

Her tip kaşıntıya iyi gelen doğal içeriklerin başında aloe vera bitkisi geliyor. Strese bağlı kaşıntıya ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir? En yaygın kaşıntı ve hassasiyet anlarında cildine bir parça aloe vera jeli sürmek anlık bir rahatlatma hissi yaratacaktır.

Vücuttaki kaşıntıya ne iyi gelir? Aloe Vera jeli sadece kaşıntı değil ev tipi ufak kazalarda da çok işe yarıyor. Minik kesik, el soyulması gibi durumlarda cildine aloe vera uygulayarak kısa sürede ferahlayabilir ve cildini yatıştırabilirsin. Güneş yanığı kaşıntısına ne iyi gelir? Aloe Vera jeli güneş yanığından dolayı oluşan kaşıntıya da iyi gelerek cildin rahatlamasını sağlar. Anlık kaşıntı hissi azaldıktan sonra mutlaka cildini onarak kremlerini sürmeyi unutmamalısın.

2- Hindistan Cevizi Yağı

2- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı faydalarını say say bitiremeyiz. 'Ciltteki kaşıntıya ne iyi gelir?' sorusunu araştırırken karşımıza hindistan cevizi yağı çıktı. Kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasında yer alan hindistan cevizi yağı, uygulandığı bölgede rahatlama hissi yaratıyor ve cildi besliyor. Özellikle kuruluk kaynaklı pul pul dökülme ve kaşıntı sorunu yaşıyorsan hindistan cevizi yağını vücuduna uygulayabilirsin. 

Bacak kaşıntısına ne iyi gelir? El kaşıntısına ne iyi gelir? Vücuttaki kaşıntıları rahatlatmak için hindistan cevizi yağını bir pamuğa dökerek kaşıntılı olan bölgeye uygula. 1-2 saat sonra vücudunu yıkayarak kaşıntıya iyi gelen kremlerden birini uygula.

Kulak kaşıntısına hangi krem iyi gelir? Kulak kaşıntısı için kulağını iyice temizlemeli ve birkaç damla elma sirkesi kullanmalısın. Elma sirkesiyle kulağının iç ve dış kısımlarını temizleyerek kaşıntının azalmasını sağlayabilirsin. Kulak kaşıntısını doğal yöntemlerle çözemiyorsan mutlaka kaşıntıya iyi gelen ilaçları kullanmalısın. 

3- Nane yağı

3- Nane yağı

Egzama kasintisina ne iyi gelir? Egzama ve aşırı kuruluk dolayısıyla oluşan kaşıntı türüne nane yağı iyi geliyor. Nane yağının faydaları arasında ciltteki kızarıklığı azaltması, kaşıntıyı kontrol altına alması ve cildi beslemesi yer alıyor. Aşırı kuru cildi besleyen ve yanıkların da iyileşmesine yardımcı olan nane yağı, kaşıntıya evde çözüm arayanların kullandıkları yöntemlerden biri! 

Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir? Nane yağının içeriğindeki mentol sayesinde sivrisenek kaşıntılarına da iyi geldiği biliniyor. Kaşıntılı olan bölgeye bir iki damla nane yağı sürerek hızlı bir şekilde ferahlama ve yatşma hissi duymaya başlayabilirsin.

4- Limon suyu

4- Limon suyu

Saç kaşıntısına ne iyi gelir? Saç kaşıntısının en önemli nedeni aşırı kuruluk veya hijyen problemleri olabilir. Saçtaki tıkalı gözeneklerin temizlenmemesi saçta kaşıntı oluşturabiliyor. Saç kaşıntısına evdeki malzemelerden çözüm arıyorsan sana limon suyunu önerebiliriz. 

Limonun antiseptik özelilği sayesinde saç kaşıntısına iyi geldiği söyleniyor. Saça limon maskesi yapmak için 5 kaşık suyun içine bir kaşık limon suyu karıştır ( eğer yoğun saçların varsa bu malzemeleri ikiye katlayabilirsin.) Limonlu karışımı saç derisine uygula ve 10 dakika beklet. Sürenin sonunda ılık suyla yıkayarak limonlu suyu saçlarından arındır. Limon suyu saç derisini temizler, gözenekleri arındırır, aşırı yağlanmayı dengeler ve saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur. 

Aman dikkat! Limonlu suyu saç derisinde uzun süre tutmak yanma ve karıncalanma hissi oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle 10 dakikayı geçirmemeli ve limonu saçlarından iyice arındırmalısın. Eğer alerjik reaksiyon göstermeye başlarsan limonlu suyu saçlarından daha erken durulayabilirsin. 

5- Karanfil yağı

karanfil yağı

Alerjik kaşıntıya ne iyi gelir? Alerjik ve hassas bir cildin varsa sık sık kaşıntı hissi oluşabilir. Cildini yoğun bir şekilde nemlendirmek ve beslemek alerjik kaşıntıya iyi gelecektir. Alerjik kaşıntıyı rahatlamanın bir diğer yolu da karanfil yağıdır. Karanfil yağı, ciltteki ölü deri hücrelerin atılmasına yardımcı oluyor, cildi besliyor ve nemlendiriyor. Hatta sivilce izlerine karanfil yağının iyi geldiği bile söyleniyor. Kaşınan bölgeye birkaç damla karanfil yağı koyarak anında rahatlamasını sağlayabilirsin. 

El ve ayak kaşıntısına ne iyi gelir? El ve ayak kaşıntısı da kuruluk sebebiyle olabiliyor. Özellikle ayak derisindeki ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmemesi kaşıntıya neden olabiliyor. Karanfil yağını ayaklarına ve ellerine sürebilirsin. Gece uyumadan karanfil yağı sürerek el ve ayak bakımını yapabileceksin. Bize en çok sorulan sorulardan biri kolonya kaşıntıya iyi gelir mi? Hayır, kolonya veya kolonyalı mendil gibi ürünler kaşıntıya iyi gelmez, tam tersi kaşıntının ilerlemesine cildin tahriş olmasına yol açabilir. 

Artık 'cilt kaşıntısına ne iyi gelir?' sorusunun yanıtını biliyorsun! Şimdi evde doğal kaşıntıya iyi gelen malzemelerle kaşıntını sonlandırabilirsin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?