Asker Tıraşı Nasıl Yapılır?


Erkek saç sakal modelleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de kuşkusuz asker tıraşı oluyor. Kısa saçları seven erkekler arasında popüler olan bu saç modeli, erkekleri daha karizmatik göstermeyi başarıyor. Eğer daha önce hiç denemediysen erkek asker saç tıraşını mutlaka denemelisin. 

Asker tıraşı her ne kadar askerlik ile bağdaştırılsa da birçok erkek askerlik dışında da bu saç sakal modelini tercih ediyor. Kısacık saçlar ve pürüzsüz bir saka... Bu ikilinin uyumunu biz çok seviyoruz! Asker tıraşı kesiminin nasıl yapıldığını ve evde asker tıraşı yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini anlatıyoruz.

Asker tıraşı nedir?

Asker tıraşı nedir?

Asker tıraşı kaç numara olmalı? Askere gitmeden önce saçlarını kestirmeyi düşünüyorsan mutlaka asker tıraşının detaylarını öğrenmelisin. Asker tıraşı, saçlarının her bölümünün kısa ve eşit göründüğü saç modelidir. Asker tıraşı için genellikle yanlar 2 numara, üst kısımlar da 3 numara ile tıraş edilir. Asker tıraşı için mutlaka tıraş makinesi kullanmalı, makas ile kısaltmamalısın. Saçlarının tamamı kısaldıktan sonra kulak üstündeki ekstra saçlar için makas kullanılabilir.

Asker tıraşında sakal nasıl olmalı? Asker tıraşında sakallar pürüzsüz yani 'sinek kaydı' olmalıdır. Peki, sinek kaydı tıraş nasıl olur? Elini sakallarına götürdüğünde yumuşak ve pürüzsüz hissediyorsan sakalların ideal kısalıkta demektir. Minik sakalların çıkmaya başladıysa ve eline batıyorsa mutlaka sakal tıraşı olmalısın.

Asker tıraşı nasıl yapılır?

Asker tıraşı nasıl yapılır?

1. Adım: Saçlarını ıslat

Asker tıraşı yapmak için ilk önce saçlarının tamamını ıslatmalı ve nemini almalısın. Erkeklerde kuru saç kesmek saçlarının çekilmesine neden olur ve canın yanabilir. 

2. Adım: Saçlarını geriye doğru tara

Saçlarının her kısmının eşit tıraş edilmesi için saçlarını geriye doğru taramalısın. Saçların uzunsa saçlarına krem sürerek kolay taranmasını sağlayabilirsin.

3. Adım: Önce arkaları kısalt

Asker tıraşına saçlarının arka kısmından başlamalısın. Saç tıraş makinesini 2 numaraya ayarla arkadaki saçlarını kısalt. Ense tıraşını her zaman aşağıdan yukarı doğru yapmalısın. 

4. Adım: Yanları kısalt

Asker tıraşında arka kısımları bitirdikten sonra öne doğru ilerle. Önce yanları ve son olarak üstteki saçları kısalt. Yan taraftaki saçlar için 2 numara, üst kısımdaki saçlar için 3 numara tıraş ideal olacak. Yan taraftaki saçları aşağıdan yukarı kısaltabilirsin. 

5. Adım: Enseyi düzelt

Son olarak asker tıraşının daha profesyonel görünmesi için ense kısmını makinanın en ince ayarıyla kısalt. Ense çizgisinin düz olmasına dikkat et. 

6. Adım: Saçlarını sabitle

Asker tıraşı kısa saçlarını sabit tutmak için Kérastase Homme Ultra Sabitleyici ve Yoğunlaştırıcı Jöle kullanabilirsin. Saçları sertleştirmeden sabitleyen bu saç jölesi kısa saçlarının daha bakımlı görünmesini sağlar, rüzgarda veya dışarıda bozulmasına engel olur. 

Asker tıraşı saç modelleri

1. Klasik asker tıraşı

1. Klasik asker tıraşı

En çok tercih edilen asker kesimi bu olsa gerek! Saçlarının her yanının eşit göründüğü klasik asker tıraşı çok karizmatik görünmüyor mu? Saçlarındaki beyazları gizlemek ve daha cool görünmek için L'Oréal Paris Men Expert One-Twist Erkek Saç Boyası kullanmanı öneririz. Kolay ve hzılı erkek saç boyası sadece 5 dakika içinde saçlarını boyar ve beyazlarını gizler. Tıraş olmak kadar hızlı süren saç boyama deneyimi için hangi erkek saç boyası kullanman gerektiğini artık biliyorsun.

2. Yanları kısa saç modeli

2. Yanları kısa saç modeli

Asker tıraşına daha salaş bir görünüm vermek için yan taraflarını daha kısa tutabilirsin. Bu görünüm için tıraş makinesinin 1 numarası yeterli olur. Üstteki kısımları daha uzun görünmesi için 4 veya 5 numaralı tıraş yapabilirsin. 

3. Kirli sakal ve asker tıraşı

3. Kirli sakal ve asker tıraşı

Asker saç kesimine en çok kirli sakalı yakıştırıyoruz! Sakallarının daha yumuşak ve bakımlı görünmesi için L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Sakal Ve Cilt Nemlendiricisi kullanabilirsin. Sakallarına ve cildine sürebileceğin bu nemlendirici, kokusuyla seni daha da çekici bir hale getirecek! Düzenli olarak sakal nemlendiricisi kullandığında sakallarının daha parlak ve yumuşak uzadığını fark edersin. 

4. Gür saçlar için asker tıraşı

4. Gür saçlar için asker tıraşı

Gür saçları olanlar çok şanslı! Asker tıraşı gür saçlarda daha maskülen görünüyor. 

5. 1 numara saç kesimi

5. 1 numara saç kesimi

Asker tıraşından daha kısa bir saç modeli arıyorsan 1 numaralı kesimi denemelisin. 1 numara saç kesimini askere gitmeden önce de tercih edebilirsin. 

6. Üstler uzun tıraş

6. Üstler uzun tıraş

Farklı saç modellerini denemeyi seviyorsan asker tıraşını denerken saçlarının ön kısımlarını uzun bırak! 

7. Katlı saç kesimi

7. Katlı saç kesimi

Katlı saç kesimi erkeklere çok yakışır. Kısadan uzuna doğru ilerleyen saç kesimi saçlarının daha dolgun gösterir. 

8. Asker saç kesimi şekillendir

8. Asker saç kesimi şekillendir

Spora veya yürüyüşe giderken saçların bozulabilir. Rüzgara, yağmura ve uzun saatler dışarıda olmaya dayanıklı saç spreyleri sayesinde asker tıraşını her daim cool gösterebilirsin. 

9. Seyrek saçlar için kesim 

9. Seyrek saçlar için kesim


Saçlarına biraz enerji vermek ve daha bakımlı görünmesini sağlamak için Kérastase Homme Enerji Veren Capital Force Saç Banyosu kullan. Her yıkamada Kérastase şampuanı kullanarak saçlarının gürleşmesini sağlayabilirsin. 

10. Karizmatik asker tıraşı

10. Karizmatik asker tıraşı

Karizmatik saç modellerini denemek istersen saçlarının yan tarafına ince bir çizgi çekmeye ne dersin?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala