Avokado Yağı İle Daha Bakımlı Saçlar!

Avokado Yağı İle Daha Bakımlı Saçlar!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç bakımında doğal yağları denemeyi çok seviyoruz. Bugün ise radarımızda avokado yağı giriş yapıyor. Dünyada çok popüler olduğunu bildiğimiz avokado yağı saç bakımında ne işe yarıyor? En çok merak ettiğimiz konu ise avokado yağı saçları parlatıyor mu ve avokado yağı saç çıkarıyor mu? Avokado yağının faydalarını ve saçlar için nasıl kullanılması gerektiğini araştırdık.

Avokado yağı ile saç maskesi yapmak istiyorsan doğru yerdesin! Avokado maskesi yapımını ve maskenin sonuçlarını seninle paylaşıyoruz.

Avokado yağı nedir?

avokado yağı nedir

Avokado meyvesinden pres yöntemiyle elde edilen avokado yağı, çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeklere de konabiliyor. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan avokado yağının içeriğinde potasyum, A, D ve E vitamini bulunuyor. Avokado meyvesinin yeşil rengine sahip olan avokado yağı saç ve cilt bakımında uzun yıllardır kullanılıyor.

avokado yağı saç bakımı

Bitkisel saç bakım yağlarından avokado yağı alırken nelere dikkat etmelisin? Avokado yağı alırken soğuk press yöntemiyle elde edilen avokadoları tercih etmelisin. Çünkü avokado yağının faydaları en çok soğuk sıkım yöntemiyle korunabiliyor. Soğuk press avokado yağının yüksek kaynama noktası olduğu için yemeklere de güvenle ekleyebilirsin. Aktardan veya markasına güvenmediğin avokado yağlarından uzak durmalısın. Diğer yağlarla karıştırılabilen veya gıda boyası eklenebilen avokado yağları saç ve cildinde alerjiye neden olabilir.

Avokado yağının faydaları nelerdir?

avokado yağı ile saç bakımı
 • Avokado yağı saçları besler ve güçlendirir.
 • Saçların ışıldamasını sağlıyor ve ekstra parlaklık kazandırıyor.
 • Koparak dökülen saçları güçlendirerek saç dökülmesini azaltır.
 • Saç derisine uygulandığında saç derisinin yağ dengesini düzenler.
 • İçerisindeki A, B ve E vitamini sayesinde saç tellerindeki hasarı onarıyor ve saç kırılmasını engelliyor.
 • Biotin içeren avokado yağı sayesinde saç büyümesi teşvik ediliyor. Saç telleri kalınlaşıyor ve güçleniyor.
 • Potasyum ve magnezyum saç tellerini daha parlak gösteriyor.
 • Avokado yağı, diğer saç yağlarının aksine saç tellerine ve derisine doğrudan nüfuz eder, emilir. Böylece avokado yağının faydasını daha yoğun bir şekilde görebilirsin.
 • Antioksidan özelliklere sahip olan avokado yağı saçları dış etkilere karşı korur, UV ışınlarının zararlarına karşı saç tellerini koruma altına alır.
 • Saç derisini nemlendirdiği için kepek, pul pul dökülme gibi sorunlara çözüm olabilir.
 • Saç tellerini pürüzsüz gösterir.

Avokada yağı nasıl kullanılır?

avokado saç bakımı
 • Saç bakım yağı olarak:

Avokado yağı en çok saç bakım yağı olarak kullanılıyor. Saçları nemlendirme ve parlatma etkisinden faydalanmak istiyorsan avokado saç yağını direkt olarak saç tellerine uygulayabilirsin. Gece yatmadan önce veya gün içinde saçlarını nemlendirmek istediğin her an avokado yağı saç boylarına ve uçlarına uygula. Avokado yağının en güzel özelliklerinin başında durulama gerektirmemesi geliyor. Saçlarında emilme özelliği olan avokado yağını uyguladıktan sonra saçlarını toplayıp günlük hayatına devam edebilirsin.

Saç derisindeki sorunlara çözüm olmasını istersen avokado yağını saç diplerine de uygulayabilirsin. Saç derisine masaj yaparak avokado yağını uygula. Saç derisine avokado yağı uyguladıktan 15 dakika sonra durulmanı tavsiye ederiz. Ilık su ve şampuanla avokado yağını saç diplerinden arındırabilirsin.

 • Saç maskesi olarak:

Avokado yağı maskesiyle saçlarına bakım yapmaya ne dersin? En iyi avokado saç bakım yağı tariflerinden birini seninle paylaşalım. Bir kaşık avokado yağını, bir kaşık Hint yağı ile karıştır. Bu maskenin güzel kokması ve daha faydalı olması için birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsin. Avokado yağı saç maskesini saç diplerine ve boylarına uygula. 15-20 dakika sonra saçlarından arındır. Bu karışımı düzenli uyguladığında saçlarının güçlendiğini ve kırılmaların azaldığını fark edeceksin.

 • Banyo sonrasında:

Avokado yağının faydalarını en yüksek seviyede görmek istiyorsan nemli saçlarına uygulamalısın. Nemli saçların, avokado yağını daha iyi absorbe edecektir. Avokado yağını saç boylarına ve uçlarına uygula. Daha sonra saçlarını tarayarak avokado yağının daha eşit yayılmasını sağlayabilirsin.

Avokado yağı ile saç maskesi nasıl yapılır?

avokado yağı saç maskesi

Avokado yağı ile saç maskesi yapmak için hint yağı, biberiye yağı, lavanta yağına da ihtiyacın olacak.

Bütün yağlardan eşit olacak şekilde bir kavanozun içine ekle. Tek bir uygulama için her bir yağdan 1 yemek kaşığı eklemeni öneriyoruz. Bir kaşık avokado yağı, bir kaşık Hint yağı, bir kaşık lavanta yağı ve bir kaşık biberiye yağını kavanoza koy ve bir gece beklet. Ertesi gün avokado yağı maskesini saçlarının tamamına uygula. Avokado yağı maskesini gece uyumadan saçlarına sürmeni öneriyoruz. Sabah uyandığında ılık su ve şampuanla bu karşımı saçlarından arındırabilirsin. Kuru saç bakımı için avokado yağı maskesini haftada bir kere yapabilirsin.

Avokado yağı saç çıkarır mı?

avokado yağı saç çıkarır mı

Avokado yağı saçları güçlendiriyor ve kırılarak dökülmesine engelliyor. Formülündeki biotin sayesinde saç yenilenmesini sağlayarak saçların daha güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Avokado yağının yeni saç oluşumunu desteklediğini biliyoruz ama tek başına avokado yağı saç çıkarır denilemez. Yoğun saç dökülmesi yaşıyorsan mutlaka dermatoloğa danışarak sana uygun içerikleri kullanmalısın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?