Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?


Son dönemde en çok ön plana çıkan doğal içeriklerden biri Centella Asiatica bitkisi. Kaplan Otu, Gotu Kola ya da Madecassoside olarak da bilinen bu özel bitki, iyileştirici özelliği ile dikkat çekiyor. Cilt bakımında olduğu kadar şu sıralar saç bakımında da sık sık kullanılmaya başlandı. Peki nedir bu Centella Asiatica ve ne gibi faydaları var? Bugünkü yazımızda Centella Asiatica bitkisini mercek altına alıyoruz! :)

Centella Asiatica nedir?

Centella Asiatica nedir

Centella Asiatica, ılıman ve tropikal bölgelerde yetişen botanik bir bitkidir. Uzun yıllardır bu antioksidan açısından zengin, şifalı bitkinin iyileştirici gücünden yararlanılır. Hatta efsaneye göre kaplanlar yaralandıktan sonra kendilerini iyileştirmek için Centella Asiatica bitkilerinin içinde yuvarlanırlarmış. Kaplan Otu adı da buradan geliyor. Günümüzde de hala cilt koruyucu olarak ve iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Centella Asiatica bitkisini bu kadar faydalı yapan şey, yüksek konsantrasyonlarda amino asitler, beta-karoten ve yağ asitleri içermesidir.

Centella Asiatica faydaları nelerdir?

Centella Asiatica faydaları

Gelelim bu özel bitkinin bize sağladığı faydalarına:

·       İyileştirici güce sahiptir

·       Yatıştırıcı, onarıcı etkisi vardır.

·       Nemlendirici özelliğe sahiptir.

·       Kan dolaşımını hızlandırır.

·       Anti-aging etkiye sahiptir.

·       Antioksidan özelliği ile yenileyici güce sahiptir.

·       Kolajen üretimini arttırır.

·       Uygulandığı bölgenin elastikiyetini, sıkılığını arttırır.

Centella Asiatica nasıl kullanılır?

·       Cilt bakımında:

Centella asiatica kremleri, yağları, serumları cilt bakımında sıklıkla kullanılıyor.

·       Gıda takviyesi olarak:

özellikle kan dolaşımını arttırdığı ve doğal antioksidan olduğu için gıda takviyesi olarak da kullanılıyor.

·       Saç bakımında:

Tabii bir de son dönemde saç bakımında da tercih ediliyor. Centella Asiatica bitkisini içeren şampuanlar, saç bakım maskeleri, saç bakım ürünleri şu sıralar en trend ürünlerden!

Centella Asiatica bitkisi kimler için uygundur?

Centella Asiatica bitkisi kimler için uygun

Centella Asiatica bitkisini cilt bakımında, cildinde kızarıklık olanlar sıklıkla tercih ediyorlar. Bununla beraber yatışmaya ihtiyaç duyan ciltler de kullanıyor. Saç bakımında ise saç tellerinde hassasiyet olanlar, onarıma ihtiyaç duyan, özel bakım isteyen saçlara, özellikle de boyalı saçlara sahip olanlar tercih ediyor.

Centella Asiatica içeren ürünlerle saç bakımı önerisi:

Centella Asiatica bitkisinin iyileştirici gücünden tabii ki saçlarımız için de yararlanabiliyoruz. Özellikle işlemler nedeniyle zarar görmüş, hassaslaşmış boyalı saçlara Centella Asiatica içeren ürünlerle bakım yaparak saçın dipten uca onarılmasını, beslenmesini sağlayabiliyoruz. Biz de araştırdık ve en yeni saç bakım ürünlerinden olan Kerastase Chroma Absolu serisinin içeriğinde Centella Asiatica’nın yer aldığını öğrendik!

kerastase chroma absolu

Boyalı saçlara özel bu bakım serisinde Centella Asiatica’nın yanı sıra Tartarik Asit, Amino Asit, Laktik Asit gibi saçı dış hasarlara karşı koruyan, saçın yenilenmesini sağlayan ve parlaklığını arttıran içerikler de bulunuyor. Saça derinlemesine nüfuz ederek saçı iyileştirip güçlendiriyor, saç yüzeyini yenilemeye yardımcı oluyor, saçların elektriklenmesini azaltıyor ve de %92’ye kadar renk koruması sağlıyor. Yani tüm bu güçlü içerikleri ve özellikleriyle bu bakım serisi bizim son dönemdeki favorilerimizden oldu diyebiliriz. :)

Chroma Absolu bakım serisinde boyalı saç için şampuan, saç maskesi ve saç bakım serumu yer alıyor. Aynı zamanda, yalnızca danışman Kerastase kuaför salonlarında uygulanabilen Chroma Absolu Fusio Dose bakımını da denemeni tavsiye ederiz. Kuaförde saçlarını boyattıktan sonra yoğun bir bakım yaptırarak saçlarının çok daha sağlıklı, parlak olmasını ve onarılmasını sağlayabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!