Kızıl Saç Bakımı Önerileri


Kızıl saç bakımıyla ilgili tüm bilmen gerekenleri bu dosyada senin için bir araya getirdik!

Kızıl saçların ışıl ışıl görünümüne bayılıyoruz! Sen de saçlarını kızıla boyadıysan veya boyamayı düşünüyorsan bu rehberi mutlaka okumalısın. Evet, itiraf edelim kızıl saçların bakımı birazcık zordur ama doğru saç bakımını yapıyorsan bu saç rengiyle herkesi büyüleyebilirsin. Sezonun en cool ve göz alıcı rengi olan kızıl saçlarına nasıl bakman gerektiğini anlatıyoruz, hazır mısın?

Kızıl Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kızıl Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kızıl saç tonları özel bir saç bakımı rutini gerektiriyor. Diğer saç boyalarına oranla daha hızlı akabilen ve ilk günkü rengini koruması daha zor olan kızıl saçlar, doğru boyalı saç bakım ürünleriyle çok daha uzun süre kalabilir. Önemli olan kızıl saç için şampuan, saç maskesi ve renk koruyucu ürünler kullanmak. Şimdi gel, birlikte kızıl saç bakımı için uygulaman gereken adımlara daha yakından bakalım.

Kızıl Saç Bakımı için Evde Pratik Öneriler

Kızıl Saç Bakımı için Evde Pratik Öneriler

Şarap kızılı, bakır kızıl veya kızıl kahve… Hangi tonda olursa olursa olsun kızıl saç rengi kullananların bakım konusunda hassas davranması gerekiyor. Üstelik sadece saçların yıpranmasını önlemek için de değil, daha parlak ve canlı görünen bir kızıl renge sahip olmak için de saç bakımını düzenli şekilde gerçekleştirmelisin. Bu nedenle kızıl saç bakımı için geliştirilmiş özel ürünler bulunuyor. Kızıl saç bakım ürünleri özel içerikleriyle saçı onarırken rengin akmasını engellemeye de yardımcı oluyor. 

Kızıl saçlar için saç bakım yağı ve saç bakımı kremi gibi çoğu ürün evde kolaylıkla uygulanabiliyor. Kızıl saç bakım önerilerine ihtiyaç duyanların çeşitli mecralarda sıkça karşılaştığı ev yapımı saç maskesi çeşitleri de bulunuyor. Yumurta, avokado ve bal gibi besleyici özelliği yüksek gıdalarla hazırlanan maskeler de evde kızıl saç bakımı için kullanılabiliyor. Ancak bu doğal malzemelerin saçın rengini koruma yönünde bilinen herhangi bir etkisi olmadığını bilmelisin. 

Editörün Önerisi: Kızıl saçlarına evde bakım yapmak için mutfakta çareler aramak yerine, sana muhteşem bir önerimiz var desek? Garnier Çarpıcı Renkler serisini bu anlamda hem saçlarının rengini tazeleyecek yoğun kalıcı bir boya hem de kızıl saç maskesi gibi düşünebilirsin. Çünkü bu seriye ait saç boyalarının içeriğinde sedef özleri ve çiçek yağları bulunuyor. Bu da saçları hem parlak hem de yumuşacık yapıyor. Zaten üstün renk verme özelliğinden bahsetmemize sanıyoruz ki gerek yok. Bir taşla iki kuş!

Kızıl Saç için Şampuan Önerisi

Kızıl Saç için Şampuan Önerisi

Kızıl saç bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de şampuan seçimi. Kızıl saç boyası yıkama işlemi sırasında akabiliyor. Bu durum kuaförde saatler harcayarak elde ettiğin canlı rengin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda normal şampuanlardan ziyade kızıl saça özel şampuanlara yönelmelisin. Nitekim kızıl saç için şampuan kullananlar bu özel ürünlerin renk akmasını önlemede etkili olduğunu söylüyor. Bu nedenle senin de kızıl saç için hangi şampuan kullanılmalı sorusunun yanıtını bilmen çok önemli. 

Kızıl saç şampuanı araştıranların karşısına sıklıkla mor şampuan çıkıyor. Platin gibi soğuk alt tonlu sarı saçlarda renk koruma için tasarlanan mor şampuanların kızıl saçlar için kullanılıp kullanılamayacağını haliyle merak etmiş olmalısın. O zaman, “Kızıl saça mor şampuan kullanılır mı?” hemen yanıtlayalım. Hayır! Mor şampuanın özelliği saçtaki kızıllığı ve turunculuğu yok etmek olduğu için bu ürünü kızıl saç rengini korumak için kullanman biraz yersiz olabilir. Ancak hiç endişelenme, kızıl saçlara özel şampuan önerilerimizle biz senin yanındayız!

Editörün Önerisi: Kızıl saçlarının bakımı için Kérastase Chroma Absolu Şampuan’a güvenebilirsin. Tartarik asit, laktik asit ve centella asiatica içeren özel formülüyle saça yoğun ve özel bir bakım yapan Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect Şampuan, saçın yalnızca dış yüzeyine değil; iç matriksine de etki ederek saç tellerinin güçlenmesini sağlıyor. Böylelikle saç renginin altı haftaya kadar kalıcı olmasına da olanak tanıyor. Kérastase Chroma Absolu serisini daha yakından incelemek için linke tıklayarak makalemize göz atabilirsin.

Kızıl Saç Rengi Nasıl Korunur?

Kızıl Saç Rengi Nasıl Korunur?

Kızıl saçın akmaması için ne yapmalıyız? Bu soru bütün kızıl saç tutkunlarının cevabını bulmak için yanıp tutuştuğu tek soru! Kızıl saç her ne kadar görkemli bir görünüme sahip olsa da özellikle yanlış bakım adımları uygulandığında ve gereken özen gösterilmediğinde kolayca akabiliyor. Kızıl saçları daha uzun süre kullanmak isteyenlerin öncelikle “Kızıl saçı ne açar?” sorusunun yanıtlarını iyi şekilde bilmesi gerekiyor. 

Saçının rengini açan unsurları bildiğinde rengini korumak için doğru adımları atabilirsin. Mesela tuzlu su, güneş ve yüksek ısı gibi daha pek çok faktör saçının rengine zarar verebilir. İşte kızıl saç boyasını saçında daha uzun süre tutabilmeni sağlayacak bazı öneriler! 

1. Banyoda Çok Sıcak Su Kullanma

Banyoda Çok Sıcak Su Kullanma

Kızıl saç rengi en hızlı akan saç renklerinden biri olduğu için saçı çok sık yakamak ve sıcak suyla yıkamak rengin daha hızlı akmasına neden olabilir. Saçını kızıla boyattığın dönemde, duşta ılık su kullanmaya özen göstermelisin.

2. Renk Koruyucu Saç Maskesi Uygula

Renk Koruyucu Saç Maskesi Uygula

Kızıl saçlarının rengini korumak, çok daha parlak ve canlı görünmesini sağlamak için, renk koruyucu saç maskelerini düzenli olarak kullanmalısın. Kérastase Chroma Absolu Masque Chroma Filler Saç Maskesi, amino asit ve centella asiatica içeren formülüyle saçları içeriden güçlendirmeye, saçların daha parlak, yumuşak ve canlı görünmesine yardımcı oluyor. Ayrıca saçı duş sırasında kireçli sudan koruyarak rengin akıp gitmesine engel oluyor. En güzel özelliği ise bu saç maskesinin boyalı saçlara ışıltı katması. Bu sayede kızıl saç modellerinin sende parıl parıl görüneceğine emin olabilirsin.

3. Güneş ve Isıdan Uzak Dur

Güneş ve Isıdan Uzak Dur

Güneş ışınlarının ve ısıyla şekillendirmenin saç renkleri üzerindeki etkisini hepimiz biliyoruz. Özellikle kızıl saçlarını güneşten koruduğunda, saç renginin daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin. Bunun için Kérastase Chroma Absolu Serum Chroma Thermique'i kullanabilirsin. Saçta bir kalkan yaratan bu serum, UV ve ısı hasarını minimuma indirmeye yardımcı oluyor.

Kérastase Chroma Absolu Serum Chroma Thermique'i aşağıda bulabilirsin.

4. Boyalı Saç Bakımı Yaptır

Boyalı Saç Bakımı Yaptır

Saçlarını boyattıktan sonra boya koruyucu bakımlar yaptırmak, kızıl saç rengini çok daha uzun süre korumanı sağlayacak. Kérastase Fusio Dose Boya Sonrası Yoğun Bakım Konsantresi ve Booster'ı ile açın boyadan gördüğü zararı azaltabilir, saçının daha parlak, yoğun renkli ve homojen olmasını sağlayabilirsin. Kuaförde uygulatabileceğin bu bakımla kızıl saç renginin ne kadar kusursuz göründüğünü fark edeceksin.

Kızıl saçlarının parlak rengini korumanı sağlayacak bakım ürünleri listemizin sonuna geldik! Kızıl saçlarına nasıl bakacağını öğrendiysen artık kuaföründen saçlarını hayalindeki kızıl tonuna boyamasını isteyebilirsin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!