Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!

Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kuru saç bakımı aslında oldukça zor görünen ama doğru adımları takip ettiğinde hızlı sonuç alabileceğin bir bakım rutinidir. Saçların kurumaya ve mat görünmeye başladıysa hemen panik yapmaya başlama! Doğru ürünler ve doğru bakım önerileri ile saçlarını eskisi gibi parlak gösterebilirsin. 

Bugün evde kuru saç bakımında en çok yanlış yapılan adımları seninle birlikte inceliyoruz. Saçlarının belki de kurumasına neden olan bakım hatalarını hayatından çıkardığında saçların ışıl ışıl görünmeye başlayacaktır. :)

1.Yanlış: Sık yıkamak saçı kurutur

Doğrusu: Kuru saç bakımında en çok hataya düşülen konu saç yıkama sıklığıdır. Şunu netleştirelim; Sık sık saç yıkamak saçları kurutmaz. Aksine saçlarını sık sık yıkamak saçlarının daha temiz olmasına ve dolayısıyla daha hacimli görünmesine yardımcı olur. 

Gün içinde maruz kaldığımız hava kirliliği, saç şekillendiricilerinin kalıntıları ve saç derisindeki yağ, gözeneklerimizin tıkanmasına yol açar. Saçları düzenli olarak şampuanla temizlemek saçlarını kurutmanın aksine nemlendirerek saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Saçlarını gün aşırı yıkayarak kuru saç bakımının en önemli adımını atmış olacaksın.

2. Yanlış: Saç kremi kullanmak saçı yağlandırır

Doğrusu: Kuru saçların yağlanmasın diye saç kremi kullanmıyor musun? Çok büyük bir hata yaptığını hemen söylemeliyiz. Kuru saçlarını her yıkadığında saç kremi kullanmak saçlarının daha canlı, parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kuru saçlarının daha kolay taranması ve elektriklenmemesi için saç kreminden vazgeçmemelisin. 

Saç kremi sayesinde saçların nemlenir ve kuru görünümü alır. Saç kreminin saçları yağlandırdığını söyleyenler saç kremini yanlış kullanan kişiler olabilir. Saç kremini saç derisine değdirmemeli, sadece saç boylarına ve saç uçlarına sürmelisin.

3.Yanlış: Saçın kurumaması için her ay farklı şampuanlar kullanmalı

Doğrusu: Sık sık şampuan değiştirmek en çok yapılan saç bakım hatalarından biridir. Doğru şampuanı bulduktan sonra değiştirmene gerek yok. Saçlarının ihtiyacı olan şampuanı bulduktan sonra uzun bir süre bu şampuanla devam edebilirsin. Zaten bir şampuanın faydasını görmek için en az bir ay düzenli kullanmanı öneriyoruz. Şampuan seçerken mutlaka ihtiyacına uygun şampuan seç. Kuru saçların varsa besleyici, saçına yoğun nem verecek ve yumuşaklık kazandıracak şampuanları denemelisin.

4. Yanlış: Saç ıslakken taranmalı

Doğrusu: Saçını ıslakken taramak saçına verebileceğin en büyük zararların başında geliyor. Saçların ıslakken kırılmaya çok daha meyillidir. Saçları ıslakken taramak saç tellerine hasar verir ve saç uçlarının kırılmasına yol açar. Eğer saçların kuruduktan sonra zor taranıyorsa durulanmayan bakım kremleri ile saçlarındaki dolaşıklığı açabilirsin. 

Biz saçlarımız nemliyken saç boylarına ve uçlarına L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Kremini uyguluyoruz. Saçlarımız tamamen kuruduğunda yumuşacık bir şekilde taranıyor ve çok daha parlak görünüyor. Saç Güzelleştirici Kremi kuru saç bakım rutinine mutlaka eklemelisin.

5.Yanlış: Saç maskesini ayda 1 kullanmak yeterlidir

Doğrusu: Saç maskesi saçları yoğun şekilde besleyen, saçların daha parlak görünmesini sağlayan ve saçları nemlendiren mucizevi saç bakım ürünlerinden biridir. Saç maskesinin bu harika etkilerini görmek için iki hafta beklemene hiç gerek yok! Kuru saçlara sahip olanlar haftada 3-4 kere saç maskesi kullanarak saçlarının daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirler.

Kuru saçlar için saç maskesi önerisi: Saçlarındaki kuruluğu alıp götürecek, daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanı sağlayacak bir maske biliyoruz: Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Saç Maskesi. Hem kokusu şahane olan, hem de saçları dipten uca besleyen bu saç maskesini biz haftada en az 3 kere, saçımızın uç ve boylarına uyguluyoruz. Saçları besliyor,ışıl ışıl, yumuşacık olmasını sağlıyor! :)

6. Yanlış: Saçların cansız görünüyorsa kestir

Doğrusu: Kuru saçlarını canlandırmak için saç kestirmek doğru bir yöntem değildir. Saç kesimi ile saç bakımı arasında bir ilişki yoktur. Uzun saçların da parlak ve sağlıklı görünmesi mümkündür. Uzun saçların cansız görünmesinin sebebi saç bakımını düzenli yapmamak, özen göstermemektir.

Uzun saçlarına bakım yaparken, mutlaka besleyici ürünleri tercih etmelisin. Saçlarını besleyecek, sağlıkla uzamasını sağlayacak saç bakım ürünleri kullanmalısın. Bu konudaki bizim favorimiz Elseve Dream Long serisi! Elseve'in bu en yeni saç bakım serisi, içindeki Hint yağı, vitaminler ve bitkisel keratin ile uzun saçlarımızı dipten uca besliyor, kırıklara engel oluyor ve sağlıkla uzamasını sağlıyor. Cansız görünen, kırılgan uzun saçların için mutlaka denemeni öneririz! :)

7. Yanlış: Saç boyamak saçları kurutur

Doğrusu: Saçlarını boyadıktan sonra saçlarının daha kuru görüneceği tamamen yanlış bir efsanedir. Aksine, doğru saç boyalarını kullandıktan sonra saçların daha parlak ve ışıltılı görünecektir.

Saçlarını boyadıktan sonra saç renginin ilk günkü gibi parlak görünmesini istiyorsan boyalı saçlar için uygun olan saç bakım ürünleri kullanmalısın. İhtiyacına göre haftada en az iki kere renk koruyucu saç maskesi uygulamalısın. Bu adımlara dikkat ettikten sonra boyalı saçlarının mat görünmesi için hiçbir sebep yok!

8. Yanlış: Saç kurutma makinesi kullanmak saçı kurutmaz

Doğrusu: Saç kurutma makinesi, saç maşası ve düzleştirici gibi saçı ısıyla şekillendiren aletleri sık kullanmak, uzun vadede saçların kurumasına neden olabiliyor. Özellikle her banyo sonrasında saçlarını çok yüksek derecede kurutuyorsan saçların risk altında olabilir. Bu nedenle saçlarının genelde kendiliğinden kurumasını sağlamaya çalışmalı, kurutman gerektiğinde de ılık ısıda kurutmanı öneriyoruz.

Aynı zamanda saçlarının neme doyması için doğru şampuan ve saç kremleri kullanmak da bilinçli bir hareket olacaktır. Elseve 6 Mucizevi Yağ Besleyici Bakım Şampuanı içeriğindeki değerli yağlar sayesinde saç tellerine bakım yapar ve daha parlak görünmelerini sağlar. Her şampuanlamadan sonra saç kremi kullanarak saç tellerinin yumuşacık olmasını, neme doymasını sağlayabilirsin. Elseve 6 Mucizevi Yağ Besleyici Bakım Kremi saç boylarına ve uçlarına uygula. Ardından saçlarını ılık suyla durulayarak saç bakımını tamamlayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?