Merak edilen soruyu cevaplıyoruz: Kreatin saç döker mi?


Özellikle sporla ilgilenenlerin çok iyi bildiği kreatin, son zamanlarda saç dökülmesine olan etkisiyle tartışma yarattı. Peki, kreatin saç dökülmesine neden olur mu? Gıda takviyelerinde de sıklıkla bulunan bu içeriğin saçlara olan etkilerini merak edenleri yazımızın devamına alalım.

Kreatin Nedir?

Kreatin Nedir?

Kreatin, basitçe bir amino asit türevidir. Kasların yüksek yoğunluklu egzersiz için enerji üretmesine yardımcı olur. Ayrıca en sık kullanılan vücut geliştirme takviyelerinden biridir. Kırmızı et gibi hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur. Aynı zamanda da yoğun antreman yapanların kullandığı protein tozlarında, takviyelerde, protein barlar gibi gıdalarda da bulunuyor. 

Kreatin Nerede Kullanılır & Kreatinin Faydaları Nelerdir?

kreatinin faydası

Kreatin, gıda takviyelerinde bulunuyor ve daha çok sporla, vücut geliştirmeyle ilgilenenler tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda topikal cilt bakımında da kullanılıyor. Hücre metabolizmasını geliştirip nemlendirici ve koruyucu görevi görüyor. İnsanlar yaşlandıkça, ciltlerinin metabolizması yavaşlar ve bu da kolajen, elastin ve keratin gibi belirli proteinleri kullanma yeteneğini azaltır. Yaş ayrıca hücrenin cildi çevresel stresten koruma yeteneğini de azaltır. Kreatin, cildin daha uzun süre daha genç kalmasını ve serbest radikaller gibi çevresel etkilerden korunmasını sağlar.

Vücut sağlığı için faydalarına gelecek olursak:

1.       Güç artışı sağlıyor.

2.       Kas gelişimini destekliyor.

3.       Sportif aktivitelerdeki performansın artmasına destek oluyor.

Kreatin içeriğinin yalnızca vücut sağlığına değil, saç sağlığına da etkileri bulunuyor. Özellikle kreatin saç dökülmesi bakımında sık kullanılıyor. Kreatin saç bakımı ürünlerinde yer aldığında saça çeşitli faydalar sağlıyor:

1.       Saç tellerinin güçlenmesine yardımcı oluyor.

2.       Saç tellerinin daha dolgun görünmesine destek oluyor.

3.       Saç dökülme sürecinin yavaşlamasına destek oluyor.

4.       Saçın köklere daha iyi tutunmasını sağlıyor.

5.       Kırılma kaynaklı saç dökülmesinin azalmasına yardımcı oluyor.

Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur Mu

Araştırıldığında, kreatinin gıda takviyelerinde yer aldığında saç dökülmesine neden olduğu yönünde çeşitli bilgiler yer alıyor. Kreatin ve saç dökülmesi arasında herhangi bir ilişki olmadığı düşünülüyor. Ancak bizce, gıda takviyesi olarak sık kullanımının, uzun vadede etki yaratabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır ve doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Saç Dökülmesinde Kreatin Nasıl Kullanılır?

Saç Dökülmesinde Kreatin Nasıl Kullanılır

Kreatin içerikli saç dökülmesi karşıtı bakım ürünleriyle saçlarına düzenli bakım yaparak bu içerikten faydalanabilirsin. Son dönemde en dikkat çeken erkek saç dökülmesi karşıtı, Kreatin içeren bakım ise Kérastase Genesis Homme saç dökülmesi karşıtı bakım serisi. Bu bakım serisi, erkek tipi saç dökülmesi problemi olan, zayıf ve yoğunluğunu kaybetmiş, dökülmeye eğilimli saçları hedefliyor.

genesis

Kreatin içeren Kérastase Genesis Homme serisinde Kreatin dışında saç yapısını yenileyen Zencefil kökü ve saç telinin köklere tutunmasını sağlayan Aminexil de bulunuyor. Bu güçlü içerikleriyle saçlara anında hacim kazandırırken, uzun vade de saçları güçlendirerek dökülmeyi durdurmaya yardımcı oluyor. Zayıflamış, incelmeye meyilli, kırılgan saçları olan erkekler için güçlendirici saç bakımı sağlıyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala