Biyometrik fotoğrafta güzel çıkmanı sağlayacak saç modelleri

Biyometrik fotoğrafta güzel çıkmanı sağlayacak saç modelleri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bu sefer tatil planlarımızın içinde yurtdışı turları da var! Tabii şimdi de sırada vize işlemleri var… Ama bizce işin en zor tarafı biyometrik fotoğraf çektirmek! Biyometrik fotoğraflarda hepimizin çok ama çok (!) farklı göründüğümüz bir gerçek. :) Ancak bazı minik detaylarla biyometrik fotoğrafında bile harika görünebilirsin. Doğru makyajla ve saç modelini kullanarak herkese biyometrik fotoğrafınla hava atabilirsin. :) Biyometrik fotoğraf için makyaj tüyolarını merak edenler bu yazımızı mutlaka okumalı! Saç modeli önerilerimiz için de yazımızın devamına alalım seni

Biyometrik fotoğraf nedir, nasıl olur?

Pasaportlarda ve artık kimliklerde bulunan fotoğraflarımız biyometrik formatta olmak durumundadır. Bu fotoğraflarda yüz ölçülerimiz alınır, yüz biyometrimiz tespit edilir. Ayrıca çektirmiş olduğumuz fotoğrafın ölçülerinin 35 mm x 45 mm olması gerekiyor. 

Biyometrik fotoğraf nasıl çekilmelidir?

Biyometrik fotoğraf kuralları arasında, fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması yer alıyor. Ayrıca biyometrik fotoğraf çektiren kişileri zorunlu olarak kullandıkları gözlük vb. aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka gibi aksesuarlar da bulunmamalıdır.

Biyometrik fotoğrafta saçlar nasıl olmalı?

Biyometrik fotoğrafta yüzünün tüm detayları görünür olmalı. Bu nedenle saçlarının yüzüne gelmemesine çok dikkat etmelisin. Eğer saçlarını açık bırakmayı düşünüyorsan fotoğraf çekilirken kulağının arkasına alabilirsin. 

Bunun dışında, şapka, fular, saç bandı ve diğer saç aksesuarları da saçında görünmemeli. 

Biyometrik fotoğraf için saç modelleri:

Şimdi, biyometrik fotoğraf çekilirken tercih edebileceğin saç modellerine geçelim!

Atkuyruğu modelleri

Atkuyruğu saç modelleri biyometrik fotoğraflarda kullanabileceğimiz en ideal stillerden. Mesela pratik ve hızlı saç modellerinden düşük atkuyruğu stilini tercih edebilirsin. Saçlarını ensende toplayıp, lastik tokayla sabitleyebilirsin.

Yüksek atkuyruğu da yüzünü ortaya çıkartacağı, kulaklarını kapatmayacağı için tercih edebileceğin saç modellerinden.

Editörden öneri: Atkuyruğunun mükemmel şekil alması, saçlarının gün boyunca muhteşem kokması için saçlarını şekillendirdikten sonra Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'i uygulayabilirsin.

Biyometrik fotoğraf çekilirken kullanabileceğin farklı atkuyruğu modellerine bir göz atalım:

Topuz saç modelleri

Yüzümüzün ortaya çıkmasını sağlayacak saç modellerinden topuzları bu listede saymamak olmaz. Tüm saçını tepede ya da ensende toplayıp oluşturabileceğin düşük topuz kolay olduğu kadar şık görünen bir model. Topuz saç modelini farklılaştırmak istersen de saçının bir tutamını örmeyi deneyebilirsin.

Kolayca uygulayabileceğin topuz saç modeli önerilerimizi aşağıda bulabilirsin:

Yarı toplu saç modelleri

“Ben yine de açık saç modelinden vazgeçmem!” diyenlerdensen de sana yarı toplu saç modellerini tercih etmeni öneririz. Ancak kulaklarını açık bırakacak bir yarı toplu saç modeli seçtiğinden emin olmalısın. Mesela tel tokalardan yardım alarak (tel tokaların görünmemesine dikkat etmelisin) yarı toplu saç modellerini elde edebilirsin.

Editörden öneri: Saçlarında pürüzsüz bir görünüm sağlamak için sana süper bir önerimiz var! Saça 8 saniyede daha yumuşak, parlak ve 10 kat* daha pürüzsüz bir görünüm veren Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu'ndan yararlanabilirsin. Saçlarda 8 saniyede, anında gözle görülür bir değişim sağlayan Wonder Water ile sen de saçlarına mucize gibi bir görünüm verebilirsin! :)

Örgülü saç modelleri

Örgülü saç modelleri hem orijinal, hem de şık duruşlarıyla biyometrik fotoğraf çektiren herkesten farklı görünmeni sağlayacaktır. Mesela saçlarını taç örgü modelinde örebilirsin.

Saçlarının her iki tarafını da balıksırtı şeklinde örerek elde ettiğin boksör örgülü saç modeli de biyometrik fotoğrafında çok görünecektir. Balıksırtı örgü örmeyi bilmiyorsan buraya tıklayıp öğrenebilirsin.

Editörden öneri: Saçlarının daha kolay şekil almasını sağlayabilmek için Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'i uyguladıktan sonra şekillendirebilirsin. Saçların yumuşacık olacağı için kolayca şekil verebileceksin. :)

Örgülü saç modelleri arasından biyometrik fotoğrafa uygun olan diğer stilleri de aşağıda bulabilirsin:

Biyometrik fotoğrafta sakal olur mu?

Biyometrik fotoğraf çekilirken sakallı olunması konusunda bir sakınca bulunmuyor. Bu fotoğraf sayesinde yüz biyometrisi tespit edilebildiği için sakal veya bıyığın bu duruma herhangi bir etkisi yoktur. 

Biyometrik fotoğrafta kıyafet nasıl olmalı?

Biyometrik fotoğraflarda kıyafet konusunda bir sınırlama bulunmuyor. Spor ya da resmi bir kıyafetle fotoğraf çektirilebilir. Ancak burada önemli olan, biyometrik fotoğrafın beyaz fonda çekilmesi gerektiğidir. 

*Instrumental test

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?