Ekrana Bakmaktan Yorulan Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Ekrana Bakmaktan Yorulan Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Akıllı telefonların ekrana bakma süresi ortaya çıktı cilt bakımı bozuldu! Ortalama 7 saatin üzerinde cep telefonu ekrana bakma süresi ve üzerine laptop ve televizyon ekran saatleri... Gözlerimiz ve göz çevremiz bunu hak edecek ne yaptılar?

Sosyal hayatımızdaki değişiklikler artık bizi daha çok ekranlara bağımlı hale getirdi. Dışarı çıkmak yerine evde mavi ekran ışığına maruz kalmaya başladık. Peki, uzun saatler ekrana bakmak göz çevremiz için ne kadar zararlı? Göz çevresindeki ince kırışıklıkların ve yorgun görünümün sorumlusunu arıyorsan ekran saatinin etkilerini araştırmaya başlamalısın. 

Uzun süre ekrana bakmanın cilde etkisi nedir?

Uzun süre ekrana bakmanın cilde etkisi nedir?

Ekranların yaydığı mavi ışık dolayısıyla cildinin daha yorgun göründüğünü düşünüyorsan çok haklısın. Çünkü mavi ışık, hücre yenilenmesini engelliyor ve cildin daha erken yaşlılık belirtilerini ortaya çıkarmaya başlıyor. Günde bir saatin üzerinde ekran ışığına maruz kalanların cildinde kuruluk, ince çizgi ve koyu lekeler gibi cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. 

Ekranlardan gelen mavi ışık cildimizi doğrudan etkilediği gibi dolaylı yoldan da etkileyebiliyor. Mavi ışığa uzun süre maruz kalmak, uykudayken salgılanan melatonin hormonun daha geç salgılanmasına neden oluyor. Daha az uyku demek, daha yorgun göz çevresi ve daha fazla ince kırışıklık demek! Bunun önüne geçmek için 1 saatte bir ekrana bakmaya en az 20 dakika ara vermeli ve cildini mavi ışıktan korumalısın. 

Ekran süresi ve göz çevresi yorgunluğu ilişkisi

Ekran süresi ve göz çevresi yorgunluğu ilişkisi

Ekrana uzun saatler bakmanın cefasını en çok gözlerimiz ve göz çevremiz çekiyor. Çünkü mavi ışık, gözlerimize uyanma sinyali gönderir. Bu da uyku problemine, konsantrasyon ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Uykusuz kaldığında göz çevresi de ister istemez daha yorgun ve solgun görünür. 

Gün içinde sürekli laptop başında çalışmak, akşamları arkadaşlarınla yazışmak veya FaceTime yapmak ilk bakışta keyifli gelebilir ama bunlar cildin için pek olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaz. Mavi ışığa fazla maruz kalmak cilt yaşlanmasına, hücre yenilenmesinin yavaşlamasına ve hücre çekirdeğindeki DNA'da değişmesine neden olabiliyor. Kısaca sürekli ekrana bakmak seni hem içten, hem de dıştan etkiler. Bu nedenle ekrana uzun saatler bakan kişilerin göz çevresi daha yorgun, mat ve bakımsız görünür. İnce çizgiler günden güne derinleşir ve cildin kuruyabilir. 

Göz çevresi yorgunluğuna karşı ne yapmalı?

Göz çevresi yorgunluğuna karşı ne yapmalı?

Göz çevresindeki yorgun görünüm senin olduğundan daha büyük ve solgun görünmene yol açabilir. Göz çevresini düzenli olarak nemlendirmek ve ihtiyacı olan besinleri sağlamak ince göz çevresi derisini canlandırmana yardımcı olur. Bizim çok yoğun çalıştığımız ve uzun saatler laptop başından kalkamadığımız günlerde kurtarıcımız Kiehl's Creamy Eye Treatment with Avocado göz kremi oluyor. 

Kiehls göz kremin formülündeki avokado yağı göz çevresini nazik bir şekilde nemlendiriyor ve canlılık kazandırıyor. Göz çevresindeki yorgun ve kuru görünümü alarak yerine daha aydınlık bir bitiş sağlıyor. Göz çevresinin daha az şişkin ve daha aydınlık görünmesini sağlıyor.

Konsantre dokusu sayesinde göz çevresine yoğun bir şekilde bakım yapar ve ekran süresinin yarattığı ince çizgi görünümünü azaltır. Ekran başından gözümüzü kaldırmadığımız bu dönemde nemlendirici etkili göz kremini sabah akşam olmak üzere günde iki kere kullanmalısın. Yoğun bir formülü olduğundan, üründen çok az alıp, 2 parmak arasında ısıtarak, göz kemiği üzerine tampon hareketlerle uygula.

Ekran ışığından korunmanın yolları

Ekran ışığından korunmanın yolları

Ekran ışığından korunmanın en ideal yolu ekran süresini olabildiğince azaltmak. Özellikle akşamları uyumadan 1 saat telefon ve laptop ekranına bakmalısın. Eğer akşam saatlerinde ekrana bakıyorsan mutlaka telefonun mavi ışık filtresini açmanı öneririz. Ekrana bakmaktan gözlerinin ağrıdığını düşünüyorsan mavi ışık gözlüklerinden kullanmak daha rahat görmene yardımcı olabilir. 

Ekrana bakarken ekranla gözlerin arasında en az 40 cm olmalı, yani telefonu çok fazla yüzüne yaklaştırmamalısın. Ekrana bakarken daha fazla gözlerini kırpmak göz kuruluğunun önüne geçebilir, pür dikkat dizi seyrederken göz sağlığını es geçme. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?