Mavi Işığın Cilde Zararları

Mavi Işığın Cilde Zararları

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Günde kaç saat telefonuna veya laptop'una baktığını tahmin edebiliyoruz... Ofiste çalışanlar ortalama 8-10 saat laptoplarına veya telefonlarından gelen mavi ışığa maruz kalıyorlar. Peki, ekranlardan gelen bu ışığın vücudun ve cildin için zararları olduğunu biliyor musun? Ekranlardan gelen mavi ışık zararlı mı? Mavi ışık nedir? Üzgünüz ama telefonun senin sandığın kadar masum değil. Bu yazımızda mavi ışığın cilde zararlarını anlatıyoruz. 

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, gündüz saatlerinde çok aydınlık zamanlarda telefonuna baktığında ekrandan yansıyan ışık görünümü. Mavi ışık, güneşin parlaklığından ilham alarak tasarlanmış. Bu nedenle sen her telefon, laptop veya tabletine baktığında beynin kendini gün ortasında hissediyor. İşte mavi ışığın da zararları bu aşamada başlıyor. 

Mavi ışık beynimizin melatonin yani uyku hormonu salgılamasını engelliyor. Bu nedenle telefonuna çok uzun saatler bakan kişiler uyku bozukluğu sorunu yaşayabilirler. Mavi ışık, doğal olarak güneşte de bulunur. Güneşteki mavi ışık insan sağlığı için zararlı değilken teknolojik aletlerdeki mavi ışık hem sağlığımıza hem de cildimize olumsuz etkiler yansıtıyor. 

Mavi ışığın zararları nedir?

Mavi ışığın zararları nedir?

Ekranlardan gelen mavi ışığın en büyük zararı uyku hormonu salgılanmasını engellemesi. Melatonin hormonu karanlık ortamları tercih eder. Bu nedenle karanlık ortamlarda daha çok uykumuz gelir, doğal olarak güneş battıktan sonra karanlık olduğunda uyuruz. Fakat mavi ışık bütün uyku dengemizi alt üst edebilecek güce sahip! 

Mavi ışık uyku düzenini bozar, odaklanma sorunu yaratabilir. Uzun süreli mavi ışığa bakmak gözlerde kuruluk ve göz bozukluğu da ortaya çıkarır. Çünkü mavi ışık doğrudan retinayı etkiler. Bu nedenle gelişim döneminde olan çocuklar için mavi ışık kullanımı denetlenmelidir. Akşam saatlerinde çocukların mavi ışığa maruz kalması ileride göz problemleri oluşmasına bile yol açabilir. 

Mavi ışığın cilde zararları nedir?

Mavi ışığın cilde zararları nedir?

Son yapılan araştırmalar mavi ışığın sadece uyku sağlığı için değil, cilt sağlığı için de tehdit oluşturabileceğini gösteriyor. Mavi ışığın beynimize gönderdiği sinyaller serbest radikallerin oluşmasını hızlandırıyor. Böylece cildimizde kolajen ve elastin lifler azalıyor. Ciltte kolajen azalmasının ne anlama geldiğini biliyorsun, değil mi? 

Kolajen ve elastin kaybı yaşayan ciltlerde erken yaşlılık belirtileri meydana gelir. İnce kırışıklar gün yüzüne çıkar ve yüz daha mat görünür. Daha ileriki durumlarda cilt sarkmaya doğru ilerler. Mavi ışık, cildimizi stres kaynaklı hücre hasarına maruz bırakır. Bir saat ve üzeri mavi ışığa maruz kaldığımızda erken yaşlanma kaçınılmaz olabilir. 

Mavi ışığın zararlarından nasıl korunabiliriz?

Mavi ışığın zararlarından nasıl korunabiliriz?

Mavi ışıktan korunmak için laptoplarından, telefonundan ve tabletinden mavi ışığı engelleyecek programları kullanabilirsin. Ekran rengini günün saatine göre ayarlamak mavi ışığın zararlarından seni korur. Gündüzleri parlak ışık, akşam saatlerinde ise sıcak ekran ışığı kullanmak uykunu düzenler ve cildindeki kolajen kaybını en aza indirir. 

Mavi ışığın zararlarından korunmak için haftada bir veya iki kere Garnier Nem Bombası Dolgunlaştırıcı Kağıt Yüz Maskesi kullanmak cildinin daha dolgun ve genç görünmesine yardımcı olur. Garnier Kağıt Maske'nin içeriğindeki üzüm çekirdeği özü ve hyaluronik asit cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor ve nemsizlikten kaynaklanan ince çizgileri en aza indiriyor. Garnier maskeyi yüzüne uyguladığın anda cildin ferahlayacak ve neme doyacak. Kağıt maskeyi uygulamak çok kolay! Mavi ışığın zararlarını kontrol altına almak için kağıt maskeleri kullanmaya hemen başlamalısın. 

Mavi ışığa maruz kaldıktan sonra ne yapmalı?

Mavi ışığa maruz kaldıktan sonra ne yapmalı?

Mavi ışığa maruz kaldıktan sonra cilt bakımı yapmak çok önemli! Doğru cilt bakımı yaparak mavi ışığın cildinde yarattığı mat ve solgun görünümü ortadan kaldırabilir ve cildinin daha nemli görünmesini sağlayabilirsin. 

Biz uzun süre ekrana baktıktan sonra yüzümüzde meydana gelen cansız görünümü yok etmek için Lancome Hydra Zen Nemlendirici'yi kullanıyoruz. Cildi anında aydınlatan ve daha parlak görünmesini sağlayan bu nemlendiriciyi senin de çok seveceğine inanıyoruz! Kuru, hassas ve normal ciltlere uygun olan Hydra Zen, cilde içten gelen ışıltı kazandırıyor. Yüzün 24 saat boyunca daha nemli, sağlıklı ve dolgun duruyor. Mavi ışığa bakarken ve baktıktan sonra cildini nemlendirmeyi unutma.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?