Günde Tek Öğün Beslenme (OMAD) Nedir? Zararlı Mıdır?

Günde Tek Öğün Beslenme (OMAD) Nedir? Zararlı Mıdır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

OMAD diyeti yani günde tek öğün beslenmek son zamanların en çok konuşulan ve uygulanan beslenme programlarından biri! Eminiz senin de çevrende günde tek öğün beslenen arkadaşların vardır. Peki OMAD nasıl yapılıyor? 

OMAD diyetinde ne yenir, günde tek öğün beslenme sağlıklı mı? Tek öğün beslenme yapılırken hangi saatte yemen gerektiğini ve hangi gıdalara ağırlık verebileceğini anlatıyoruz. 

OMAD nedir?

OMAD diyeti nasıl çalışır?

Günde tek öğün (OMAD) diyeti, en basit anlatımıyla günde 23 saat boyunca oruç tutar gibi yemek yememek ve gün içinde sadece bir öğün yemek anlamına geliyor. OMAD diyetinde hamburger, patates kızartması, ızgara sebzeler, yeşillikler, tahıllı gıdalar gibi her şey yenilebiliyor. 

OMAD diyetinin amacı gün boyunca kalori tüketimini sınırlandırarak tek bir öğünde istediğini yiyebilir ve fit görünmeye devam edebilirsin. Günde tek öğün beslenmede gün içinde su ve şekersiz kahve ve çaya izin verilir, ancak bunun dışında mutfak tüm gün boyunca kapalıdır.

OMAD diyeti ile aralıklı oruç aynı mı?

Günde tek öğün diyet(OMAD), aralıklı oruç diyetinden daha sıkı ve zor olarak düşünülebilir. OMAD diyetinde 23 saat boyunca oruç tutulurken, aralıklı oruç diyetinde 4-8 saat arasında farklı öğünler tüketilebiliyor. Aralıklı oruç diyetinde akşam yemek yenirken, OMAD beslenmede yenilemez. 

OMAD diyeti nasıl çalışır?

OMAD diyeti nasıl çalışır?

OMAD beslenme diğer aralıklı oruç diyetleri gibi vücudun ihtiyacı olan yakıtı almak ve kullanmak yöntemiyle çalışıyor. Klasik beslenmede enerjimizi yediğimiz gıdalardan alıyoruz. Karbonhidrat tükettiğimizde vücudunuz onları şekerlere ayırır. Kanımızda ihtiyacımız olandan daha fazla şeker varsa, insülin adı verilen bir kimyasal fazlalığı yağ hücrelerine taşıyor.

Fakat uzun süre yemek yemediğimizde vücut daha az insülin üretiyor. Hücrelerimiz yakıt için enerjiye ihtiyaç duyuyor ve yağ hücreleri bunu telafi etmek için enerji ortaya çıkarıyor. OMAD diyeti yapanlar uzun süre yemek yemeyerek insülin seviyesinin düşmesini ve vücutta yağ yakımı gerçekleşmesini amaçlıyorlar. 

OMAD beslenmenin faydaları

OMAD beslenmenin faydaları

OMAD diyeti yapanlar kendilerini daha zinde ve enerjik hissediyorlar. Gündüz saatlerinde birşey yemediğinde vücutta orexin-A adı verilen bir kimyasal salgılanıyor ve bu da zinde hissetmene yardımcı oluyor.

Günde tek öğün beslenmek ve akşam oruç tutmak daha fit görünmene ve zayıf kalmana da yardımcı olabilir. Gece oruç tutan ve sabahları daha fazla yemek yiyen insanlar, akşam yemeğinde daha fazla yiyen insanlardan daha fazla kilo verme eğilimindedir.

OMAD beslenme yapmak yağ yakmana yardımcı olabilir. Günde tek öğün beslenme yapanlarda diyet sonunda daha az toplam vücut yağı görülüypr, önemli bir kilo kaybı ise yaşanmadığını söylüyorlar.

OMAD beslenmenin zararları

OMAD beslenmenin zararları

OMAD beslenme oldukça katı bir yöntemdir. Günde tek öğün beslenmenin kilo kontrolü için işe yaradığına dair kesin bir kanıt yoktur. OMAD beslenmenin sürdürübilirliği zor olabiliyor. OMAD gibi aralıklı oruç diyetini yapanların %65'i kısa bir süre sonra bu diyeti sonlandırıyorlar. 

OMAD beslenme seni daha çok acıktırabilir çünkü günde üç öğün yemek yerine bir öğün yemek yediğinde, vücudun daha çok ghrelin hormonu üretir ve bu da seni acıktırma eğilimindedir. 

OMAD diyeti diyabet hastaları için tavsiye edilmiyor. Eğer günde tek öğün beslenmek seni yorgun ve aç hissettiriyor, tansiyonunu düşürüyorsa mutlaka uzman bir diyetisyenle çalışmanı öneririz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?