Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yazın saç sağlığımız için en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri güneş ışınları. Nasıl güneş ışınları cildimize zarar veriyorsa, aynı şekilde saç tellerimize de olumsuz etkileri oluyor. Yaz aylarında saç tellerinde kuruma, yıpranma gibi problemler görüyorsan bunun sebebi güneşin zararlı ışınları! Güneş ışınlarından saçlarını koruyarak yaz mevsimini hasarsız atlatmak mümkün! Peki, saçlarını güneşten nasıl koruyabilirsin?

Güneş ışınları saçlarımızı nasıl etkiliyor?

Güneş ışınları saçlarımızı nasıl etkiliyor?

Güneşin yaydığı UV ışınları, cildimiz üzerindeki etkisini saçlarımızda da gösteriyor ve saçların kurumasına yol açıyor. Nemini kaybeden saçlar matlaşıyor, hasar görüyor. Saç tellerinin dış yapısının incelmesine ve saçın kırılmasına neden olan güneşin zararlı ışınları aynı zamanda boyalı saçlar için de büyük risk oluşturuyor. UV ışınları, boyalı saçlardaki renk pigmentlerinin etkisinin azalmasına da neden oluyor. Bu nedenle boyalı saçlar yazın maruz kalınan güneş ışınlarından dolayı cansız bir görünüm alıyor, saç rengi soluk görünüyor, parlaklığını kaybediyor.

UV ışınları saçta bulunan protein yapısının zarar görmesine, protein kaybına neden olur. Saç tellerinde bulunan bu proteinler, saçlarımızın sağlıklı görünümü için oldukça önemlidir. Ancak saçtaki proteinler, çok fazla güneş ışınına maruz kalınca azalıyor saçlarımız da kurumaya, sağlıksız, bakımsız görünmeye başlıyor. 

İşte bu nedenle saçlarını, saç rengini korumak için saçlarını UV ışınlarına karşı koruma altına almalısın. 

Saçlarımızı güneş ışınlarına karşı nasıl koruma altına alabiliriz?

Güneş ışınlarının saçlarında yarattığı etkileri öğrendikten sonra yaz aylarında bir daha dışarı çıkmak istemeyebilirsin. Merak etme, hem güneşin tadını çıkarmak, hem de saçlarını UV ışınlarından korumak mümkün. Saçlarını güneşten korumak için aşağıdaki önerilerimize göz atmanı öneriyoruz.

Güneş koruması kullan

Nasıl vücudumuz için güneş koruyucu krem kullanıyorsak aynı şekilde saçlarımıza da güneş koruması uygulamalıyız. Güneş koruması, UV filtresi içeren saç bakım yağları, saç kremleri veya saç bakım spreyleri saçlarını güneşin direkt ışınlarından korur, saçlarının yıpranmasını engeller. Özellikle boyalı saçlara sahip olanlar saçlarına güneş koruyucusu sürmeden dışarı çıkmamalılar. Güneş koruması için ürün önerilerimizi öğrenmek istersen buraya tıkla!

Besleyici şampuan kullan

UV ışınları saçlarını kurutma eğiliminde olabiliyor. Güneş ışınlarından saç tellerini korumak için Kérastase Bain Après-Soleil Saç Banyosu kullanmanı öneririz. Saçlarını güneşin kurutucu etkilerinden koruyan ve yumuşaklık kazandıran Kérastase saç banyosu, saçlarını nemlendirirken aynı zamanda saçlarına parlaklık kazandırıyor. Böylece yaz mevsiminde çevrendekilerin kuru ve mat görünen saçlarına karşılık ışıl ışıl parlayan saçlarla göz alıcı görünebilirsin.

Saçlarını güçlendir

saçlarını besle

Saçlarının ihtiyacı olan nem dengesini yaz aylarında mutlaka sağlamalısın. Nemsiz kalan saçlar zamanla kurur ve oldukça bakımsız bir hal alır. Özellikle boyalı saçlara sahip olanlar yaz aylarında daha fazla risk altında olurlar. Saç rengini korumak ve güneşin kurutucu etkilerinden korunmak için Kérastase Soleil Masque Apres-Soleil Saç Maskesi'ni kullanmanı öneririz. Kérastase saç maskesi, saçlarını güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor ve yıpranmaya karşı kontrol altına alıyor. Bu maskenin saçlarına nasıl uygulayabileceğini merak ediyorsan, nemli saçlarına uygulayabilir, 3-5 dakika bekledikten sonra ılık suyla saçlarını durulayabilirsin. Parlak ve canlı saçlarla yaza hazırsın! 

Plaj dalgalarına kavuş

Plaj dalgalarına kavuş

Deniz kenarında hem saçlarını güneşten korumak, hem de saçlarına su dalgası görünümü kazandırmak için Kerastase Soleil Huile Sirene Etkili Durulanmayan Sprey kullanmanı öneririz. Deniz veya havuz kenarında saçların yoğun nem kaybına uğradığı için durulanmayan ve özellikle de besleyici yağlar içeren bakım kremleri senin kurtarıcın olacaktır! Hem kullanımı pratik hem de saçlar üzerindeki etkisi harika olan Kérastase Soleil durulanmayan sprey ise bizim favorilerimizden! UV ışınlarına karşı saçlara koruma sağlayan Soleil Huile Sirene sprey, saçları ayrıca derinlemesine nemlendiriyor ve besliyor. Saç uçlarına ve boylarına bu bakım yağını uygulayıp, yazın tadını gönül rahatlığıyla çıkartabilirsin. Hatta denize giderken plaj çantana at ve çık! 

Saçlarına nem kazandır

Saçlarına nem kazandır

Yaz aylarında kuruyan saçlarına ekstra bakım yapmak istediğinde Kérastase Soleil Créme UV Sublime Durulanmayan Bakım Kremi'ni kullanabilirsin. E vitamini içeren bu saç bakım kremi, saçlara nem kazandırıyor ve elektriklenmeyi önlüyor. Böylece sıcaklarda kuruyan, elektriklenen ve kabaran saçların daha pürüzsüz ve canlı görünmeye başlıyor. Hem kuru, hem de nemli saçlara uygulanan bu bakım kremini gün aşırı kullanmanı öneririz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?