Isıya Karşı Koruyucu Sprey Nedir?

Isıya Karşı Koruyucu Sprey Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Parlak ve canlı saç tellerinin en önemli sırlarından biri de saçları ısıdan korumaktır. Yoğun ısı kullanımı saçlarının kurumasına ve yıpranmasına neden olabilir. Saçlarını ısıyla şekillendirirken saç sağlığını riske atmamalısın. Sadece saç şekillendirirken değil saçlarını sıcak havalarda da ısıdan koruyarak yaz mevsiminde de canlı saçlara kavuşmak mümkün. 

Peki, saçlarını ısıdan nasıl koruyabilirsin? Tabii ki ısıya karşı koruyucu spreylerle! Saç bakımımızın kilit ürünlerinden olan ısıya karşı koruyucu spreylere bugün senin için yakından bakıyoruz.

Isıya karşı koruyucu sprey nedir?

Isıya karşı koruyucu spreyler, saçları maşa, düzleştirici, fön makinesi gibi ısıyla şekillendiren aletlerin zararlı etkilerinden koruyan saç bakım ürünüdür. Isı koruyucu spreyler fön, maşa, düzleştirme uygulaması öncesinde saçlara uygulanır. Böylece sıcak fön havasının ya ısının saçları yıpratmasına ve kurutmasına engel olunur.

Saçlarını düzleştirdikten veya maşa ile kıvırdıktan sonra kupkuru ve sert göründüğünü fark etmişsindir. İşte bu kuruluğun önüne geçmek, yüksek ısının saçlarındaki nemi emmesini önlemek için ısıya karşı koruyucu spreyi saç boylarına ve uçlarına uygulamanı öneriyoruz.

Isıya karşı koruyucu spreyleri nasıl kullanmalı?

Öncelikle saçlarının uç ve boylarına bir miktar uygulayıp, saçını taramalısın. Böylece saçlarının aralarındaki düğümler açılacak ve ısıya karşı koruyucu spreyin bütün saç tellerine eşit olarak ulaşacaktır. Daha sonra spreyini yeniden bütün saçına eşit bir şekilde erişecek şekilde sık. Saçlarını öne doğru eğ ve altta kalan saçlarının üzerine tekrar saçları ısıdan koruyan spreyini uygula. Ancak spreyin saç diplerine gelmemesine dikkat etmelisin. 

Özellikle ince telli ve hacimsiz saçlara sahipsen, saçının yalnızca kulak hizandan itibaren kısımlarına uygulamaya özen göstermelisin çünkü saçların ağırlaşabilir.

Yüksek ısıdan dolayı ilk olarak ve de en çok saç uçları yıpranır, saç kırıkları oluşur. Bu nedenle saç uçlarına ısı koruyucu spreyi iyice sıktığına emin olmalısın. Daha sonra saçların eğer ıslaksa tamamı kuruyana kadar fön makinesi ile kurutmalısın. Saçın kurumadan maşa ve düzleştirici uygulamasına ya da fön çekmeye başlarsan ısı saçlarına hemen etki eder ve saçın oldukça zarar görür. Hatta saçını düzleştirmeye, maşayla dalgalandırmaya ya da fön çekmeye çalışırken saçından duman çıktığını görüyorsan, saçlarını yeterince kurutmamışsın demektir. Bu noktada saçlarını kuruttuktan sonra uygulamaya devam etmeni öneririz.

Editörün önerisi: Her ne kadar ısı koruyucu sprey sıksan da saçlarına 230 derecenin üzerinde ısı uygulamamalısın. Bu ısının üstünde saçlarını şekillendirdiğinde saçlarına çok daha fazla hasar verebilir, saçlarının bir süre sonra kupkuru, mat ve cansız olmasına neden olabilirsin.

Hangi saç tipine hangi ısı koruyucu spreyi uygulamak gerekir?

Isı koruyucu saç spreyini seçerken saç tipini mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Saç tipine uygun ısı koruyucu saç spreyi ile daha sağlıklı saç tellerine kavuşabilirsin.

Boyalı saçlara uygun ısı koruyucu sprey: Boyalı saçlar, saç rengini canlandıracak ve daha parlak gösterecek ürünlere ihtiyaç duyar. Üst üste uygulanan fönler, ısı uygulamaları ise boyalı saçların renginin çok daha hızlı solmasına neden olur. Isı koruyucu sprey seçiminde de tercihin özellikle doğal, çiçek özleri içeren, parabensiz ve silikonsuz ürünlerden yana olmalı. Saçlarında boya nedeniyle yeterince kimyasal olduğu için doğal ürünlerle bakım yapmaya özen göstermelisin. 

Saçlarına ısı uygulamadan önce doğal, Sardunya çiçeğinin özlerini içeren Botanicals Fresh Care Sardunya Parlaklık İksiri Spreyi'ni uygulamanı öneririz. Özellikle saçlarının boylarına ve yoğun olarak uçlarına uygula. Böylece hem saç rengin yoğun ısıdan zarar görmeden şekil alır, hem de saçların ışıl ışıl parlak görünür.

Kuru saçlara uygun ısı koruyucu sprey: Kuru saçlara yoğun ısı uygulamak aslında oldukça riskli bir iş. Saçların yeterince kuru olduğu için ısı uygulamalarından kaçınmalısın. Ancak özel günlerde veya mecbur olduğun durumlarda saçlarına mutlaka yoğun nem verecek bakım spreyleri uygulamalısın. Isıdan önce Elseve Mucizevi Yağ 2'li Bakım İksiri gibi yağ içeren, saçı komple besleyen bir spreyi saçlarına ısı uygulamasından önce ve sonra uygulayabilirsin. Böylece saçlarına ihtiyacı olan nemi sağlamış, saçlarını koruma altına almış olursun. 

Zayıf, ince telli saçlara uygun ısı koruyucu sprey: Saç tellerin inceyse ve hafiften dökülmeye de başladıysa Elseve Arginine Direnç X3 2'li Bakım İksirini tercih edebilirsin. Saç tellerini güçlendiren, dökülmelere karşı saçın daha dirençli olmasını sağlayan Arginine proteini içeren bu bakım spreyi sayesinde yoğun ısı altında da saçların koruma altında olur. 

Normal saçlara uygun ısı koruyucu sprey:  Her ne kadar bakıma ihtiyacı yok gibi görünse de normal saç tellerine sahip olanlar da saçlarını ısıdan korumalıdır. Yoğun ısı zamanla normal saç tellerinin de yıpranmasına, zarar görmesine yol açabilir. Bu nedenle ısı uygulamasından önce normal saçların kullanımına uygun olan Matrix Heat Buffer spreyi saçlarına uygulayabilir ve yüksek ısıdan korunabilirsin.

Isıya karşı saçlarımızı korumak için yapmamız gerekenler:

Yüksek ısı saçların yıpranmasının en önemli nedenlerinden biridir. Saçlarını sürekli, yoğun bir şekilde fönle, maşayla şekillendirmek yerine saç şekillendirici köpük kullanabilirsin. Köpüğü, ıslakken saçlarına uygulayıp yukarıdan aşağıya doğru elinle baskılayarak şekillendirerek doğal dalgalar elde edebilirsin. 

Atkuyruğu, topuz veya örgülü saç modelleri için saçlarını fönlemen gerekmeyecektir. Bu tarz toplu saç modellerini de sık sık kullanabilirsin. Saçlarını düz ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için ise durulanmayan, besleyici yağ kremlerden yararlanmanı öneririz. Besleyici yağ kremleri banyo sonrasında ve saçların kuruduktan sonra saçlarının uç ve boylarına uygulayıp pürüzsüz bir görünüme ulaşabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?