Kepek nasıl geçer?


O hep aklında kalan koyu renk elbiseyi, omuzlarına dökülen kepekler belli olur diye giyememenin nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliyoruz! Kepek, saç derisindeki yağın aşırı üretilmesi sonucu oluşabiliyor. Bazen stresten, bazen saç bakımında yaptığımız hatalardan, bazen de hormonsal sorunlardan dolayı kepek sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kepeğin geçmesini sağlamak için bazı alışkanlıklardan da vazgeçmek gerekiyor...

Kepek sorununa destek olup, kepeğin geçmesini sağlayabilecek bu önerilerimizi ve bırakman gereken yanlış saç bakımı alışkanlıklarını merak edenleri yazımızın devamına alalım! :)

Kepek sorununun geçmesi için bırakman gereken alışkanlıklar:

1.Saçı aşırı yıkamak:

Genelde kepek sorununa sahip olanların en çok düştükleri hatalardan biri kepekten kurtulmak için saçı aşırı yıkamaktır. Saçlarını çok fazla agresif şekilde, her gün, hatta günde birkaç kere yıkarsan saç derinin daha fazla tahriş olmasına neden olabilirsin. Bunun yerine, saçlarını saç tipine uygun kepek şampuanıyla gün aşırı yıkamanı öneriyoruz.

2.Sıcak su kullanmak:

Saçlarını yıkarken daima sıcak su kullananlardan mısın? Sıcaklık yağ bezlerini uyarır ve daha çok çalışmalarını sağlar. Bu nedenle bu alışkanlığından bir an önce vazgeçip saçlarını ılık suyla yıkamaya, kuruturken de ılık ısıda veya kendiliğinden kurutmaya çalışmalısın. Bu şekilde, saç derinin zarar görmemesini ve rahatlamasını sağlayabilirsin.

3.Isıyla şekillendirme:

Kepek sorununun geçmesi için bırakman gereken alışkanlıklardan biri de ısıyla şekillendirme. Aşırı sıcaklık, saç derindeki bozulan dengenin daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle saçlarını ısıyla şekillendirmeye bu süreçte ara vermeni öneririz.

4.Sık aksesuar kullanımı:

Şapka, saç bandı, sert metal tokalar gibi aksesuarlara bir süreliğine, en azından kepek sorunun iyileşene kadar ara vermeye ne dersin? Şapkalar ve saç bantları saç derinin ısıdan dolayı terlemesine neden olur. Bu da saç derinin nefes almasına engel olup, dengenin bozulmasına neden olabilir. Aynı şekilde metal tokalar da saç derinin tahriş olmasına sebep olabilir. Bunun yerine saçlarını kendi haline bırakmalı, salaş örgü modellerinden yararlanmalısın.

5.Fazla şekillendirici ürün kullanımı:

Saç şekillendirme ürünlerini aşırı şekilde kullanmak da saç derinde kepeğe neden olabilir. Jöle ve şekillendirici macun gibi ürünlerin aşırı kullanımı saç derinde kalıntılara yol açabilir. Bu nedenle kepeğin geçmesi için bu tür uygulamalardan kaçınman en doğrusu olur.

Kepeğin geçmesi için hangi saç bakım ürünlerinden destek alabilirsin?

Kepeğin geçmesi için her şeyden önce saç tipine uygun ürünleri kullanmalısın. Saç derin kuruysa farklı, hassassa farklı, yapışkan kepek sorunu yaşıyorsan farklı saç bakım ürünlerinden destek almalısın.

Saç derin yağlı, kuru ya da hassassa Vichy Dercos Antipel Şampuan’lardan biri tam sana göre! Saç derinde kepeğin yanında yağlanma, kuruluk, hassasiyet gibi sorunlar da varsa Vichy Dercos Antipel Şampuan’lardan saç derisi sorununa uygun olan çeşidini seçerek kepeğin geçmesine destek olabilirsin. Vichy Dercos Antipel Şampuan’ın hassas saç derisine uygun olan çeşidi sülfat içermiyor.

Böylece saç derisi kepekten arınırken, nazikçe, aşınmadan temizleniyor. Vichy Dercos Antipel Şampuan’ın kuru saç derisine uygun çeşidi saç derisini nemlendiriyor. Ayrıca serideki tüm şampuanlar saç derisindeki dengeyi sağlayan Selenyum Disülfür içeriyor. Böylece ilk kullanımdan itibaren kepek gözle görünür oranda azalabiliyor.

Eğer yağlı, yapışkan kepek sorunun varsa ve bu sorun sürekli tekrarlıyorsa sana önerimiz Vichy Dercos Micro Peel Şampuan! İçerisindeki mikro tanecikleri ile saç derisine yapışmış kepeği arındırır, temizler. Saç derisine nazikçe masaj yaparak saç uçlarına kadar yayıldıktan sonra 3 dakika bekleyip bol su ile durulanır.

Şimdi sana tek kalan kendine en uygun Vichy Dercos şampuanı seçip kepek sorununla vedalaşmak! :)

Kepek şampuanlarını nasıl kullanmalısın?

Doğru ürünleri kullanmak ilk adımdır ama eşit derecede önemli olan nokta, bu ürünleri nasıl uyguladığındır. Şampuanları saç derine, nazikçe, yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulamalısın. Saçlarında hiçbir kalıntı olmamasına sağlamak için de ılık suyla iyice durulamalısın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!