Makyaj 101: Far Paleti Nasıl Kullanılır?

Makyaj 101: Far Paleti Nasıl Kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Far paleti önerileri ile dolu yazımıza hoş geldin! Far paletleri hepimizin tutkusu, peki onlardan tam verimi almak için nasıl kullanman gerektiğini biliyor musun?

Az çoktur, çok da azdır. Bize sorarsan ne kadar far paletimiz olursa olsun, sayı yine de azdır. Daha tek bir far paletini tüm renkleriyle kullanmayı başaramamışken, gördüğümüz her far paletine sahip olma isteği yalnızca “makyaj tutkusuyla” açıklanabilir. Çekmecede kullanılmayı bekleyen, boş vakitlerimizde açıp sevgiyle izlediğimiz ama tam verimiyle kullanamadığımız için içimizi burkan far paletlerimizi nasıl kullanmamız gerektiğini adım adım anlatmaya geldik! Bu yazıyı okuduktan sonra, kullanılmayı bekleyen çoklu far paletleriyle barışacak ve harika göz makyajları yapacaksın, hazırlan!

Önce gözlerini tanı

Önce gözlerini tanı

Göz şekli, farla yapılan göz makyajları için kritik önemde. Göz şekline uymayan uygulamalar bugüne kadar seni farlardan uzak tutmuş olabilir ama artık o günler geride kaldı. Gözlerin çekik, düşük, büyük veya ayrık olabilir. Tek yapman gereken kendi göz şekline göre farı nasıl uygulayacağını bilmek. İnan gerisi çok kolay gelecek. Bunun için "Göz şekline göre eyeliner nasıl uygulanır?" yazımızdan ilham alabilirsin!

Far paleti önerisi arayanlar için harika bir önerimiz var. Maybelline New York Lemonade Craze far paletinin içindeki sıcak renklerle kolay bir göz makyajı yapabilirsin. Göz kapağına tek renk far sürerek far paleti kullanımına giriş yapabilirsin. Göz kapağına sadece turuncu veya pembe farı sürmen yeterli olur. 

Hangi tonlar nereye uygulanır?

Hangi tonlar nereye uygulanır?

Hangi far tonlarının nereye uygulanacağı hakkında çok kesin kurallar yok fakat belli başlı noktalar da olduğunu söylemeliyiz. İster tek renk kullanabilir, istersen de tüm renkleri birbirine karıştırmak isteyebilirsin, tamamen sana kalmış. Sadece tonların uyumunu yakalamak istiyorsan bu bilgileri kulak ardı etme.

NYX Professional Ultimate Shadow Palette Warm Neutrals renginin içindeki;

Açık ve ışıltılı tonları: Kaş altını ve göz pınarlarını aydınlatmak için kullanabilirsin.

Açık ve nötr tonları: Tüm göz kapağına uygulayarak ana bir zemin elde edebilir ve üzerine uygulayacağın farların doğal bir şekilde karışmasını sağlayabilirsin.

Orta tonlar: Orta tonlardaki turuncu, kahverengi ve kızıl farlar gözün katlanma bölgesi için idealdir. Hem göz kapağı hem de dış köşelerdeki renklerle uyumlu oldukları için doğal bir geçiş verirler. En koyu renklerle de dış köşeleri gölgelendirebilirsin.

Far paletindeki renkleri doğru kullan

Far paletindeki renkleri doğru kullan

Far paletini aldıktan sonra içindeki far renklerini doğru kullanmalısın. Canlı, koyu ve parlak renkleri göz kapağının neresine süreceğini öğrendikten sonra far paletini kullanmaya başlayabilirsin. 

Canlı ve belirgin renkler: Bu renkler aslında makyajın esas rengidir. Katlanma bölgesine çıkmadan göz kapağına bu rengi uygulayabilirsin.

Koyu tonlar: Gözlerine belirginlik vermek ve biraz daha derinleştirmek için gözlerinin dış köşelerine uyguladığın renklerdir. Bu rengi alt kirpik diplerinin dış kısımlarına uyguladığında dumanlı bir etki elde edebilirsin.

Parlak renkler: Eğer göz makyajında kontrast ve parlak bir rengi patlatmak istersen bu renkleri deneyebilirsin. Uygulayabileceğin yerler ise göz kapağının ortası ve alt kirpik çizgisi olabilir.

Editörün Önerisi: Birbiriyle uyumlu, hem açık, hem nötr hem de koyu altın renklerini bir arada barındıran, balın ışıltılı renklerinden ilham alan far paleti önermeden yapamayız! Urban Decay’in Naked Honey paleti çerisindeki 12 farklı far tonu ile herkesin sahip olması gereken far paletlerinden!

Far rengini nasıl seçebilirsin?

Far rengini nasıl seçebilirsin?

Eğer göz makyajında acemiysen, sana ilk önerimiz nötr-toprak tonlarına yönelmen. Her duruma, her kıyafete ve her moda uygun olan toprak tonları sana her zaman yakışacak. Mat ve ışıltılı renkleri bir arada kullanarak güzel bir göz makyajı elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Açık renkteki metalik farları göz kapaklarının tam ortasına, göz bebeğinin tam üstünü hizalayacak şekilde uyguladığında gözlerine aydınlık bir etki elde edebileceğini unutma.

Eğer toprak tonları dışında başka renkleri denemek istiyorsan da, renkleri göz rengine göre seçebilirsin. Urban Decay Naked Reloaded Far Paleti'nin içindeki farlar her göz rengine ayak uydurabilecek cinsten. Far paletinin içindeki ışıltılı ve mat renkleri uyarlayarak kusursuz göz makyajı ortaya çıkaracağına eminiz. 

Editörün önerisi: Kalem şeklindeki far fırçalarını alt kirpik diplerine far uygulamak için kullanabilir, kesik uçlu far fırçalarıyla da üst kirpik diplerine eyeliner şeklinde far uygulayarak kirpik çizgini belirginleştirebilirsin.

Göz makyajı için bilmen gereken önemli tüyolar

Göz makyajı için bilmen gereken önemli tüyolar

Bugüne kadar yaptığımız göz makyajlarında kullandığımız ve makyaj artistlerinden öğrendiğimiz birkaç tüyoyu da buraya ekliyoruz! Bu önerilerimize dikkat edersen, elindeki far paletlerini tam verimiyle kullanmaya başlayacağına eminiz. 

Pratik far paleti kullan: Lancome Hypnose Far Paletleri gibi çantaya sığan ve içinde birkaç far rengi olan paletlerle göz makyajı yapmak her zaman daha risksizdir. Hypnose Far Paletlerinin renkleri ve yapıları sayesinde göz makyajında hata yapman zaten imkansız!

Far bazı kullanmayı unutma! İster göz makyajında tek bir renk kullan, istersen de birkaç renk ile dumanlı bir göz makyajı yap, far bazı kullanmayı sakın unutma. Böylece hem farlarının kalıcılığını artırmış olacaksın, hem de farların renk yoğunluğunu artırmış olacaksın. 

Her gün farklı tonlar dene! Elindeki palet sana farklı tonları deneme imkanı sunuyorsa, bu fırsatı sonuna kadar kullan. Bir gün kahve tonlarını kullanırken ertesi gün bu tonlara biraz yeşiller veya bronz tonları ekleyerek, far paletinin tüm renklerinden verim alabilirsin. Bu denemeler sonucu sana en çok yakışan renkleri ve uygulama şeklini de zamanla keşfedebilirsin.

Renkleri birbiriyle karıştır! Mutlaka ama mutlaka bir far karıştırma fırçası edinip, göz makyajında farları birbirleriyle iyice karıştırmayı sakın ihmal etme. Hem yumuşak bir geçiş elde edecek hem de büyüleyici görüneceksin.

Paletlerin arkasındaki şemalardan yardım al! Eğer renk seçimi konusunda risk almak istemiyorsan, far paletlerinin arkasındaki şemalardan yardım alabilirsin. Genellikle markalar hayal gücünü bize bırakmanın yanı sıra, paletlerin arkasına birbirleriyle kombinlenecek renkleri de belirtmeyi seviyorlar!

Hep yukarı doğru! Göz şeklin nasıl olursa olsun, göz makyajında yukarı doğru bir etki elde etmek gözlerini her zaman güzel gösterecek. Bunun için özellikle dış köşelerdeki farları karıştırma adımında, fırçanın yukarı doğru hareket etmesine dikkat etmelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?