Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dökülmesi sorununun nedenlerinden biri de mevsim geçişleri. Mevsim fark etmeden, bir mevsimden diğerine geçerken saçlarımız bu durumdan etkilenip, dökülmeye başlayabilir. Önemli olan, bu süreci atlatana kadar saç dökülmesinin ilerlememesini sağlamak; bir an önce harekete geçip önlem almaktır. Peki, neden özellikle mevsim geçişlerinde saçlarımız dökülür?

Mevsim geçişleri saç sağlığımız için oldukça zorlu olabiliyor. En kötüsü de tabii ki saçlarımızın dökülmesi… Değişen mevsime vücudumuz ayak uydurmaya çalışırken, hormon düzeylerinde de dengesizlik oluşuyor ve saçlar dökülebiliyor.

Günlük olarak 50-100 tel arasında saç teli dökülmesi normaldir. Ancak bu sayı, mevsim değişikliklerinde artabiliyor. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesinin normal mi, anormal mi olduğunu anlamak için test:

Saç dökülmesi sorununun olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman işe bu testi yaparak başlayabilirsin. Önüne beyaz bir kâğıt al ve parmaklarınla saçlarının ön kısmından başlayarak, geriye doğru saçlarını tara. Bu hareketi 5 kere tekrar et. Her tekrarda ise dökülen saçlarını kâğıdın üstüne koy.

Kâğıdın üzerinde 10 telden fazla saç teli görüyorsan saç dökülmen normal boyutta, 10-15 saç teli görüyorsan mevsimsel saç dökülmesi yaşıyor olma ihtimalin var, 15'ten fazla saç teli görüyorsan da saç kayıpları yaşıyor olabilirsin, uzmana görünmende fayda var.

Mevsim geçişinde saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Mevsim geçişi sona erdiğinde, genelde saç dökülmesi de sona erer. Ancak zayıflayan saçlarını güçlendirerek, yeniden dökülmemelerini sağlamaya çalışmalısın. Bunun için de saç dökülmesi sorununa uygun saç bakım ürünlerinden faydalanmalısın. Güçlü içeriklere sahip saç bakım ürünlerini, düzenli olarak kullanarak saçlarının dökülmelere karşı dirençli olmasını sağlamaya çalışmalısın. Yaz mevsimine güçsüz, dökülen saçlarla girmek istemezsin değil mi?

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesine çözüm önerileri:

Dökülme karşıtı bakım:

loreal arginine

Saç Sırları.com editörleri olarak mevsim geçişlerinde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığımızda elimiz Elseve Arginine Direnç X3 serisine yöneliyor! İçeriğindeki arginine proteini sayesinde saçlarını güçlendirerek koparak dökülmelere karşı koruyan bu seriyi denemenizi öneririz. Saçları dipten uca besleyip daha sağlıklı, güçlü saçlara ulaşmamızı sağlayan Arginine Direnç X3, mevsim geçişlerinde yaşadığımız saç dökülmelerinin kurtarıcısı! 

Peki Arginine proteini saçlarımıza neler mi yapıyor? Her şeyden önce zayıflayan saçlarımızı güçlendiriyor. Mevsimsel saç dökülmesinde de sorun daha çok, zayıflayıp dökülen saçlar olduğu için Arginine proteinini tercih edebilirsin.

Aynı zamanda Elseve Arginine Direnç X3 serisinin saç maskesi ve durulanmayan, dökülme karşıtı güçlendirici bakım kremi, saçları güçlendirici özelliği ile bilinen Biotin ve vitamin B5 içeriyor. Bu güçlü içerikleri sayesinde de saçlarımız kökten uca güçleniyor, koparak dökülmelere karşı direnç kazanıyor. Bu bakımın bizim favorilerimizden olduğunu ve sonuçlarından da çok memnun olduğumuzu söylemeden de geçmeyelim. :)

Mevsim değişimlerinde saç dökülmesi için neler yapılabilir?

Düzenli kullanıma özen göster

Saç dökülmesi sorunu kendini göstermeye başladığında atacağın ilk adımlardan biri mevcut şampuanını ve saç kremini gözden geçirmek olmalı. Yukarıda sana önerdiğimiz saç bakım serisini kullanarak, saçlarına harika bir iyilik yapabilirsin. 

Ancak bu bakımı özenli ve düzenli şekilde yapman da çok önemli. Serinin şampuanını, saç bakım kremini ve maskesini düzenli olarak bakım rutinine dahil edip saçlarının güçlenmesine destek olabilirsin. 

Beslenmene dikkat et

Yaz da geliyorken yediklerimize birazcık dikkat etsek iyi olur. Ancak zayıflama ve diyet derdine düşüp proteinler, vitaminler açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmamalısın. Bu besinler sayesinde saç dökülmesini de yalnızca dışarıdan değil, içeriden de tedavi etmeye yardımcı olabilirsin


Photo credit: istockphoto.com, stock.adobe.com

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?