Oksidasyon Kremi Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?


Koyu renk saçlarından sıkıldıysan çözümü basit: Oksidasyon kremi kullanmak! Ancak oksidasyon kremi kullanmadan önce bu güçlü maddeyi biraz daha yakından tanımalısın. Aksi halde saçlarının rengi hayal ettiğine pek fazla benzemeyebilir. Hadi, oksidasyon kremi nedir, nasıl ve ne için kullanılır keşfet! 

Saçının rengini değiştirmek ya da bir iki ton açmak istiyorsan oksidasyon kremi ne işe yarar sorusu seni fazlasıyla yakından ilgilendiriyor. Koyu renk saçlarının rengini açmak ya da saçlarını hep istediğin sarı veya kumral renge boyamak istediğinde oksidasyon kremine ihtiyacın olacak. Öyleyse oksidasyon kremi saça nasıl uygulanır, tek başına saçı açar mı ve saçta ne kadar bekletilmeli gibi soruların yanıtlarını hemen öğrenme zamanı!

Oksidasyon Kremi Nedir?

Oksidasyon Kremi Nedir?

Oksidasyon kremi, saç rengini açmaya yarayan ve genellikle boya ile karıştırılarak istenen rengin oluşmasını sağlayan beyaz renkli bir krem. İçerisinde hidrojen peroksit bulunduran oksidasyon kremi, saç boyası ile birlikte kullanıldığında boyayı aktif hale getiriyor. Kuaförlerin ve saç bakım merkezlerinin saç boyama işlemlerinde kullandığı oksidasyon kremleri evde saç boyamayı mümkün kılan hazır kutular içerisinde de yer alıyor. Bununla birlikte bu krem tekli olarak da satın alınabiliyor.

Oksidasyon Kremi Ne İşe Yarar?

Oksidasyon Kremi Ne İşe Yarar?
  • Oksidasyon kreminin asıl işlevi ise saç rengini açmak. Yani bu sayfaya temelde oksidan saç rengini açar mı sorusuyla geldiysen cevabı artık biliyorsun.
  • Farklı volümlerde olan oksidasyon kremi özellikle koyu saçlarda birkaç ton açılma sağlıyor.
  • Saç boyama işlemi için temel malzemelerden biri olan oksidasyon kremi saç boyasının saça nüfuz etmesinde büyük bir rol oynuyor. 
  • Oksidasyon kremi boyanın pigmentlerini aktif hale getirme görevini üstleniyor. 

Oksidasyon Kremi Nasıl Kullanılır?

Oksidasyon Kremi Nasıl Kullanılır?
  • Oksidasyon kremini kullanmak için öncelikle saç rengine ve saçını açmak istediğin orana göre kreminin volümünü seçmelisin. Oksidasyon kremleri genellikle 10’luk, 20’lik ve 30’luk gibi alternatiflerden oluşuyor. Saçında bir ya da iki ton açılma sağlamak için 10’luk oksidasyon kremi tercih edebilirsin. 
  • Oksidasyon kremin volümünü seçtikten sonra bir boya kabı içerisinde kremi boya ile bir araya getirmelisin. 
  • Ardından saçlarının tamamına ya da boyamak istediğin alanlara oksidasyonlu saç boyasını uygulayabilirsin.
  • Ortalama 20-30 dakikanın ardından saçını yıkayarak hayal ettiğin saç görünümüne kavuşabilirsin! 

Oksidasyon kremi kullanmanın çeşitli yolları bulunuyor. Bu noktada bu kremlerin kullanımına dair en sık sorulan soru ise oksidasyon kremi tek başına kullanılır mı oluyor. Oksidasyon kremi ile saç açma işlemini evde denemek istiyor ve bu maddeyi saçına doğrudan uygulamayı planlıyorsan, o sulardan şimdi yavaşça uzaklaşmalısın. Öyle ki tek başına oksidasyon kremi kullananlar, uygulama sonrasında saçlarında yıpranma ve kuruma olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla daha doğru bir kullanım için bu kremleri boya ile birlikte ve uygun dozda uygulamak gerekiyor. 

Eğer oksidanı tek başına kullanarak saç rengini açma konusunda ısrarcıysan Açıcı ile Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri adlı içeriğimizi şimdiden okuma listene eklemeni öneririz. 

Editörün Önerisi: Oksidasyon kremi ile saç açma ve boyama işlemi sana da biraz zahmetli mi geldi? O zaman Garnier Nutrisse Ultra Creme Saç Boyaları tam sana göre! Garnier Nutrisse boya kutularının içerisinde boyanın tonuna uygun volüme sahip oksidasyon krem bulunuyor. Uygulama başlıklı şişe içerisinde yer alan oksidasyon kreme kutudaki boyayı pratik bir şekilde ekleyerek saçını boyayabilirsin! Saç rengine göre seçeceğin Garnier Nutrisse saç boyaları arasında bizim favorimiz ise 4.0 kahve, 10.1 doğal bebek sarısı, 7.0 kumral. Bizce birinden birine mutlaka şans vermelisin!


Oksidasyon kremi nasıl kullanılır artık biliyorsun. O zaman saçlarını açarak istediğin renge kavuşmaya ne dersin? Hadi, hiç vakit kaybetme! Dilersen saçlarını açtıktan sonra kaşlarının rengini de açarak çok daha doğal bir görünüme kapı açabilirsin. Bunun için buraya bir içerik bırakıyoruz: Kaş rengi açma: Kaş rengi nasıl açılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!