Açıcı ile Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Açıcı ile Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

“Havamı değiştirmek için saç rengimi açtım ama bu kez de saçlarım yıprandı.” diye üzülme, açıcıdan yıpranmış saçlar için bakım önerilerimizle biz buradayız!

Sarı saç bağımlıları saç açtırma işleminin etkilerini çok iyi bilirler. Saç açma işleminden sonra saçlarımız kuruyabiliyor, yıpranabiliyor. Bu nedenle saç saçma işlemi sonrası saçlarına yeni bir hayat vermek için mutlaka evde saç bakımı rutini oluşturmalısın. Yoksa sarı saçlarından istediğin o havalı etkiyi alman çok zorlaşabilir. Kuaförde saçlarını açtırdıktan sonra kuaförlerin önerdiği saç bakım ürünleriyle evde bakım rutinini yarattığında, saçlarının daha hızlı toparlandığını ve tam da hayal ettiğin gibi parlak ve canlı göründüğünü fark edebilirsin! :)

Saç Açma İşleminin Saçlara Etkisi Nelerdir?

Saç Açma İşleminin Saçlara Etkisi Nelerdir?

Sarı saça ulaşmak için saç açtırma işlemi yaptıranlar aslında bu uygulamanın saçlar için ne kadar zararlı olduğunu iyi bilirler. Saç açtırmak için uygulanan kimyasal açıcılar, saç tellerindeki pigment ve protein katmanlarını ortadan kaldırır ve saçın daha kırılgan olmasına sebebiyet verir. Saç rengini açtıranlarda bu nedenle kuruluk ve elastikiyet sorunu ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda saç açma işlemi, saç tellerine nüfuz eden kütikülleri de ortaya çıkarır ve saçın yıpranmasına yol açar. Bu nedenle saç rengini açtırdıktan sonra saçlarının daha mat ve kırılmaya yatkın olduğunu fark edebilirsin. Aşırı işlem görmüş saçları onarmak ve sarı saçlarının daha hafif ve yumuşak görünmesini sağlamak, doğru saç bakımıyla mümkün. Evet, saç rengini açtırmak saçın için biraz zararlı olsa da bu etkileri ortadan kaldırmak senin elinde!

Saç Açma İşlemi Sonrasında Saça Nasıl Bakım Yapmalı?

Saç Açma İşlemi Sonrasında Saça Nasıl Bakım Yapmalı?

Saçlarını açtırdıktan sonra yeni saç renginin keyfini çıkarmak için saçlarını onaracak bakımlar yapmalısın. Saç direncini arttıracak ve saç tellerini sağlıklı esnekliğe kavuşturacak onarıcı saç bakım ürünlerini tercih etmelisin. Saç bakımında kullandığın ürünlerin sarı saç rengine uygun olmasına da özen göstermelisin. Saçlarını sarıya boyatanlar veya evde sarı saç denemesi yapanlar için istenmeyen yansımaların nötrlenmesi de çok önemli! Sarı saç bakımı yaparken saçlarındaki istenmeyen kızıl ve turuncu yansımaların ortadan kalkması için mor şampuan gibi sarı saçlara uygun olan ürünleri iyice araştırmanı öneririz.

Açıcıdan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Açıcıdan Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Saç açma işlemi özellikle kızıl ve sarı gibi açık tonlardaki saç boyama işlemlerinde sıklıkla kullanılıyor. Ancak açıcı uygulaması özellikle devamlı kullanımlarda saça ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle heyecanla saçlarını açtıran pek çok kadın, özellikle de birkaç yıkama sonrası manzarayı gördüğünde “Açıcı ile açılan saç nasıl düzelir?, “Açıcıdan yıpranan saçlara ne iyi gelir?” gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başlıyor. 

Açıcı ile yıpranmış saçlara bakım uygulamak devamlılık isteyen bir iş. Hiçbir saç kremi veya saç yağının, açılmış saç bakımı konusunda tek başına mucizeler yaratması elbette beklenemez. Ancak doğru ürünlerle devamlı bir rutin oluşturularak açıcı ile yıpranmış saçlara bakım uygulanırsa, memnun edici sonuçlar almak gayet mümkün. Eğer sen de açıcı sonrası saç bakımı konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorsan işte, açıcıdan yanmış saçlara bakım önerileri!

1. Saçlarını Düzenli Olarak Kestir

Saçlarını Düzenli Olarak Kestir

Saç kesimi sana bir bakım önerisi gibi gelmemiş olabilir ama öyle. Saç açıcı kullandıktan sonra bakım rutini oluştururken önce kuaföre gidip saçlarını uçlarından aldırmayı düşünmelisin. Saçını düzenli aralıklarla az miktarda kestirerek kuru ve mat görünen saç uçlarına canlılık getirebilir ve saçının daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayabilirsin.

2. Besleyici İçerikli Şampuan Kullan

Sarı saça ulaşmak için saç açtırma işlemi yaptıranlar aslında bu uygulamanın saçlar için ne kadar zararlı olduğunu iyi bilirler. Saç açtırmak için uygulanan kimyasal açıcılar, saç tellerindeki pigment ve protein katmanlarını ortadan kaldırır ve saçın daha kırılgan olmasına sebebiyet verir. Saç rengini açtıranlarda bundan dolayı kuruluk ve elastikiyet sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle saç rengini açtırdıktan sonra besleyici ve onarıcı özellikli şampuanlar kullanmak gerekiyor.

Editörün Önerisi: Açıcıdan yıpranan saçlarını nazikçe temizlemek aynı zamanda da onarmak için L’Oréal Paris Elseve Bond Repair Tüm Yıpranmalar için Saç Bağlarını Güçlendirici Şampuan ile duş rutinini değiştirebilirsin. Saç bağlarını onarıcı kompleksler içeren formülüyle saça dipten uca bakım yapan bu sülfatsız şampuanı sarı saç bakımında gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

3. Yıpranan Saçlarına Saç Kremleri ve Serumlarıyla Bakım Yap

Yıpranan Saçlarına Saç Kremleri ve Serumlarıyla Bakım Yap

Açıcıdan yıpranmış saçlar için bakım rutini oluştururken tüm saç bakımı malzemelerini besleyici içeriklerle değiştirmeyi düşünebilirsin. Günlük olarak kullandığın saç kremi gibi ürünler yıpranan saçlarına bakım yapmak için yetersiz gelebilir. Bu nedenle saç kremini boyalı ve yıpranmış saçlara uygun bir seçenekle değiştirebilirsin. 

Ayrıca saç açtıktan sonra bakım rutinine serum gibi daha yoğun konsantrasyonlu ve yüksek etkinlikli ürünleri de eklemelisin. Onarıcı saç serumlarıyla açıcıdan hasar gören saç tellerinin görünümünü iyileştirebileceğin gibi yeni saç uzamasını da destekleyebilirsin.

Editörün Önerisi: L’Oréal Paris Elseve Bond Repair serisine ait şampuan, saç kremi ve şampuan öncesi bakım kremiyle yıpranmış saçlarına ihtiyacı olan yoğun bakımı uygulayabileceğini biliyor muydun? Sitrik asit kompleksi ve bağ onarma teknolojisiyle geliştirilmiş olan L’Oréal Paris Elseve Bond Repair serisi saç tellerinin yalnızca dış katmanını değil, iç yüzeyini de onarıyor. Böylelikle saç tellerini güçlendirerek kırılmalara karşı çok daha dirençli olmalarını sağlıyor. L’Oréal Paris Elseve Bond Repair serisinin sunduğu üç adımdan oluşan bu etkili bakım rutinini sen de denemelisin!

4. Haftalık Olarak Saç Maskesi Uygula

Haftalık Olarak Saç Maskesi Uygula

Açılan saça nasıl bakım yapılır?” sorusunun belki de en pratik yanıtı saç maskeleri! Yıpranmış saçlarını beslemek ve nemlendirmek için saç maskelerini kullanabilirsin. Tercihini boyalı ve yıpranmış saçlar için saç maskelerinden yana yaparak saçlarının kaybettiği nemi yoğun bir bakımla geri kazanmasını sağlayabilirsin. 

Saç rengi açma işleminden sonra saç bakımı rutini oluştururken kimileri kendi ev yapımı maskelerini kullanmayı tercih edebiliyor. Açıcıdan yıpranmış saçlar için evde doğal saç bakımı yapanlar Hindistan cevizi, argan ve badem yağı gibi besleyici yağlarla hazırladıkları maskelerin saçlarını zamanla toparladığını söylüyor. Ancak biz bu gibi doğal karışımların tam etkilerini bilmeden denemediğimiz için şu an önermemiz de doğru olmaz.

5. Isıyla Saç Şekillendirmeyi Azalt

Isıyla Saç Şekillendirmeyi Azalt

Saç açma işleminden sonra ne yapılır?” kadar önemli olan bir diğer soru ise “Ne yapılmaz?” olmalı. Evet! Saçlarını sarıya boyatanların kaçınmaları gereken işlemler de bulunuyor. Açıcı saçın dış yüzeyini incelttiği için yüksek ısı içeren düzleştirme ve fön gibi işlemler saçlarında daha fazla hasara sebep olabilir. Bu nedenle saçlarını açtırdıktan sonra bir süre ısı ile şekillendirmeye ara vermeyi düşünmelisin.

6. Saçlarını Güneşten ve Klorlu Sudan Koru

Saçlarını Güneşten ve Klorlu Sudan Koru

Saç rengini açtırmak saç tellerinin yapısını inceltiyor. Bunu artık biliyorsun. İncelmiş ve kırılıp kopmaya daha açık hale gelmiş olan saçlarına güneş ve klorlu su da zarar verebilir. Sağlıklı saçlar için bile zararlı olabilen bu aşındırıcılardan saçlarını mümkün olduğunca korumalısın. Bizim tavsiyemiz, saçlar için geliştirilmiş güneş koruyucu ürünler kullanman. Bu ürünlerin su geçirmez özellikte olanları da bulunuyor. Havuz günlerinde su geçirmez güneş koruyucular kullanarak saçlarını koruma altına alabilirsin.

7. Saçlarını Soğuk Suyla Durula

Saçlarını Soğuk Suyla Durula

Açıcı sonrası saç bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise duş alışkanlıkları. Eğer duşta sıcak su kullanmaktan hoşlanıyorsan bu alışkanlığını mutlaka değiştirmelisin. Sıcak su saç tellerini daha çok kurutabilir. Bu nedenle saçlarını yıkadıktan sonra durulama işlemini soğuk suyla yapmaya özen göstermelisin.

8. Saçları Tararken Nazik Ol

Saçları Tararken Nazik Ol

Saç açma ve boyama gibi işlemler saçların dış yüzeyine zarar verdiği için bu işlemlerden sonra saçlarını taraman zorlaşabilir. Yine de saçlarını daha fazla yıpratmamak için tararken nazik olmaya özen göstermelisin. Geniş dişli bir tarak veya saç fırçası kullanarak saçları daha kolay bir şekilde tarayabilirsin. Gerekiyorsa saçlarını taramadan önce saç açıcı sprey de kullanabilirsin.

Editörün Önerisi: Boyama işleminden sonra saçlarının fazla karıştığını fark ediyorsan duş rutinine L’Oréal Paris Elseve Bond Repair Tüm Yıpranmalar için Saç Bağlarını Güçlendirici Bakım Kremi’ni ekleyebilirsin. Saçın kalbi olarak da ifade edilen korteks tabakasına kadar etki edebilen Bond Repair saç kremiyle saçlarındaki bağ hasarının onarılmasını sağlayabilirsin. Böylelikle saçlarını taramak da çok daha kolaylaşacak. :)

9. Saçlarını Sık Yıkamaktan Kaçın

Saçlarını Sık Yıkamaktan Kaçın

Saçlarını boyattıktan sonra duş rutinini de yeni baştan oluşturmalısın. Eğer saçlarını günlük olarak yıkıyorsan bu süreyi gün aşırı veya üç günde bir olacak şekilde uzatmayı deneyebilirsin. Böylelikle zaten boya yüzünden kuruluk sorunu yaşayan saçlarının fazla yıkama yüzünden daha da kurumasını önleyebilirsin.

10. BONUS: Açıcı ile Açılan Saç Nasıl Düzelir?

Açıcı ile Açılan Saç Nasıl Düzelir?

Geldik en önemli soruya! Yıpranmış saç nasıl kurtarılır? Daha önce de değindiğimiz gibi açıcıdan yıpranmış saçları bir gecede eski haline dönüştürebilecek sihirli bir değnek bulunmuyor. Ancak doğru rutinlerle açıcının saça zararlarını tersine çevirmek mümkün! Eğer yıpranan saçlarına nasıl bir bakım rutini oluşturman gerektiğinden hala emin değilsen, endişe etme. Biz senin için görkemli sarı saçlara özel bir rutin önerisi hazırladık!

Saç Açma İşlemi Sonrasında Yıpranan Saçlar için Bakım Rutini Önerisi

Saç Açma İşlemi Sonrasında Yıpranan Saçlar için Bakım Rutini Önerisi

Saç açma işlemi sonrasında saçlarının güçlenmesini, nemlenmesini sağlamak için sana harika bir öneriyle geldik: Kérastase Blond Absolu Cicaextreme serisi ve yepyeni gece bakım serumu Kérastase Blond Absolu Serum Cicanuit. Cicaextreme serisi ile yüzde 94’e kadar daha güçlü ve yüzde 85 daha nemli saçlara* ulaşabiliyor, sarı saçlarımızın mükemmel görünmesini sağlayabiliyoruz. Şimdi bu bakımı bizimle beraber keşfetmeye ne dersin?

1. Adım: Saç Banyosu

Saç Banyosu

Saç açma işleminden sonra hassaslaşan saçları nazikçe arındıran ve yeniden yapılandıran, nemlendiren ve en önemlisi saçlarını güçlendiren ürünleri kullanmalısın. Kérastase Blond Absolu Le Bain Cicaextreme Saç Banyosu saçlarını yüzde 87 oranında güçlendirir. 

Klasik şampuanlara kıyasla 40 kat daha fazla besleyici lipid içeren bu saç bakım ürünü, açma işleminden sonra saçlarının elastikiyetini arttırır ve saçları kırılmaya karşı daha dayanıklı bir hale getirir. Sarı saçlarının parlaklığını ortaya çıkaran bu saç banyosunu her yıkamada mutlaka kullanmanı öneririz.

2. Adım: Saç Maskesi

Saç Maskesi

Saçlarını açtırdıktan sonra düzenli olarak saç maskesi yaparak saç tellerinin yeniden yapılanmasını sağlamalısın. Saç açtırma işleminden sonra önerdiğimiz saç maskesi, ikili hyaluronik asit ve edelweiss yağı içeren Kérastase Blond Absolu Masque Cicaextreme! 

Açma işlemi gören saçlar için önerilen Kérastase saç maskesi, saç tellerinin derinlemesine güçlenmesini sağlar ve saçların kırılmalara karşı dayanıklılığını arttırır. Bu özel maske, saç tellerini derinlemesine nemlendirerek saçları besler. 24 saate kadar elektriklenme kontrolü yapar ve işlem sırasında açılan gözenekleri onarmaya yardımcı olur. Düzenli olarak Masque Cicaextreme kullananlar saçlarındaki yüzey hasarının azaldığını ve saçların daha dayanıklı olduğunu gözlemleyebilirler. 

3. Adım: Saç Bakım Yağı

Saç Bakım Yağı

Sadece 1-2 pompa saç bakım yağının sarı saçlarına ne kadar iyi geleceğini biliyor musun? İşlem görmüş saçlara özel olarak geliştirilen Kérastase Blond Absolu Huile Cicaextreme, saç açma işlemi sonrası hassaslaşan saçları güçlendirir ve saçların dış faktörlere karşı dayanıklılığını arttırır. 

Saçlara parlaklık kazandıran hafif yapılı Kérastase saç bakım yağını banyo sonrasında nemli veya kuru saçlarına uygulayabilirsin. Saç tellerindeki açık gözenekleri ve kırıkları onaran bu saç bakım yağını mutlaka sarı saç bakım rutinine eklemeni öneririz.

4. Adım: Gece Serumu

Gece Serumu

Gece bakımlarının çoğu zaman cilde daha iyi nüfuz ederek yüksek etki gösterdiğini biliyoruz. Aynı durum saçlarımız için de geçerli. Saçlarımıza durulanmayan bakımları gece uygulayarak derinlemesine beslenmelerini sağlayabiliriz. Sarı saçlar için en iyi gece serumu olarak önerimiz ise Kérastase Blond Absolu Serum Cicanuit

Kerastase Blond Absolu sarı saç serumu, gece boyunca işlem görmüş saçlarındaki hasarı onararak sabah daha tazelenmiş, sağlıklı saçlarla uyanmana yardımcı olur. Saç açma uygulamasından sonra hassaslaşan saç tellerini güçlendirir ve saçlarının nemlenmesine katkıda bulunur. Sabahları daha yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsan, gece uyumadan önce 1-2 pompa gece serumunu saç boylarına ve uçlarına uygulamanı tavsiye ederiz.
Açıcıyla yıpranan saçlarını eski parlak ve güçlü günlerine geri döndürmek doğru bakımla çok kolay, üstelik çok da keyifli! Hadi, sarı saçların için yeni bakım rutinini oluşturmaya hemen başla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?