Saç boyası numaraları ne anlama geliyor?

Saç boyası numaraları ne anlama geliyor?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç boyanı nasıl seçiyorsun? Boya kutusunun üzerindeki modelin saç rengine göre mi, yoksa kutu üzerinde yazan numaralara göre mi? Aslında her saç rengi herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Birisinde beğendiğimiz saç rengi bizim ten rengimize, göz rengimize ya da baz saç rengimizle uyumlu olmayabilir. İşte biz de en uygun saç rengimizi nasıl bulsak diye düşünürken Garnier’nin web sitesinde yer alan “Rengini Bul” ile karşılaştık. Buraya tıklayarak testi çözüyorsun ve senin için mükemmel saç rengi önerilerini, kendi saçında canlı olarak deneyebiliyorsun. Artık sana uygun saç rengini bulman çok kolay olacak. :)

Ancak tabii ki dikkat etmen gereken bir nokta daha var. Düşlediğin saç rengine ulaşabilmen için mutlaka saç boyası kutusu üzerinde yazan rakamlara da mutlaka dikkat etmen gerekir. Eğer saç boyası numaralarının ne ifade ettiğini merak ediyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumalısın! 

Sana yakışacak saç rengini hemen denemek ister misin? Buraya tıkla ve keşfet!

Saç boyası numarası nedir?

Saçlarını sık sık boyuyorsan, saç boyası kutusunun üzerinde, özellikle saç rengi isminin üzerinde bazı numaralar yer aldığını gözlemlemişsindir. İşte bu numaralar, aslında esas saç rengini ortaya koyuyor.

İlk gördüğün numara ana rengi, virgülden sonraki numaralar ise bu ana saç rengi üzerindeki yansımaların yani ışıltıların renklerini temsil ediyor.

Saç boyası numaralarının amacı, kişinin doğal saç renginin ne kadar açılacağını ya da hangi tonların saç rengine uygun olduğunu belirlemek. Örneğin doğal saç rengi istiyorsan saç renginden en fazla 2-3 ton açık bir saç rengi denemelisin. Saç rengin kahve tonlarındaysa ve doğal ama daha açık tonlar denemek istiyorsan kumral tonlarını denemen gerekir.

Editör önerisi: Sana minik bir öneri de vermek isteriz. :) Eğer doğal bir kumral tonu istiyorsan Garnier Color Naturals’ın doğal kumral saç renklerini tercih etmeni öneririz. Color Naturals 6N Koyu Kumral, 7N Doğal Kumral ve 8N Açık Kumral saç renkleriyle saçında boya var mı yok mu kimse ayırt edemiyor. Sana da bunu keyfini çıkartmak kalıyor! :)

Ana renk, yoğun yansıma ve hafif yansıma nedir?

Saç boyaları, ana renklerine ve yansımalarına göre isimlendirilir. Uzaktan bile açıkça belli olan, “saçın ne renk” sorusunun cevabı olabilen ana renkler, çok açık sarıdan siyaha kadar uzar ve 1'den 10'a kadar numaralandırılır.

Ana renklerin geçişi:

1 numara en koyu renk olan siyahken, bu renk kademe kademe açılarak, 10 numara olan açık sarıya doğru uzar. Yukarıdaki tabloda hangi saç renginin hangi numarada yer aldığını da bulabilirsin.

Yansımalar

Yansıma ise daha yakından belli olan, saç rengine hareket katarak farklılaştıran nüanslardır. Yansımalar, yoğun ve hafif yansıma olarak da 2'ye ayrılır.

Yoğun yansıma: Yoğun yansıma, virgülden sonra gelen ilk rakamdır ve saçta daha sık bulunan nüansları ifade eder.

Hafif yansıma: İkinci rakam ise hafif yansımadır ve daha belli belirsiz yansımaları ifade eder.

Yansımalar temel olarak sıcak ve soğuk yansımalar olarak gruplandırılır. 1, 2, 7, 8 soğuk yansımaları, 3, 4, 5, 6 ise sıcak yansımaları ifade eder.

Saç boyası numarası örnekleri:

Öğrendiğimiz bilgiyi biraz da örneklerle pekiştirmek istiyoruz. :)

Küllü kumral saç rengi çoğumuzun favorilerinden! Garnier Color Naturals 7,1 Küllü Kumral saç renginde 7 rakamı ana renk olan kumral saç rengini, 1 ise irize yansıma denilen soğuk, yani küllü ışıltıları temsil ediyor.

Bir başka favori saç rengimiz olan çikolata kahve saç rengine de bir örnek vermek isteriz. Garnier Color Naturals 5,52 Çikolata Kahve saç renginde 5 rakamı ana renk olan kahve saç rengini, virgülden sonraki 5 rakamı akaju denilen kızılımsı yansımaları, 2 rakamı ise küllü yansımaları temsil ediyor.

Artık saç boyası numaraları hakkındaki temel bilgileri öğrendiğine göre saç boyanı seçmeye hazır mısın?

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?