Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç diplerinde yanma ve acı hissettiğin zamanlar oluyor mu? O halde bize bir kulak vermelisin. Saçlarına uyguladığın birtakım işlemler, ağrı ve acıya neden olabilir. Günlük yaşantını olumsuz derecede etkileyen bu durumdan kurtulmanın yollarını senin için araştırdık. İşte saç derisinde yanma probleminin altında yatan gerçekler ve yanmayı azaltmanın püf noktaları!

Saç Dipleri Neden Acır?

Saç dipleri neden acır?

Gün içinde dayanılmaz boyutlara ulaşabilen saç diplerinde yanma ve ağrı hissi günlük hayatımızı etkileyebilen bir rahatsızlık. Peki, buna nelerin sebep olabileceğini hiç düşündün mü? Biz senin için araştırdık. İşte temel nedenler;

1. Saçları İyi Durulamamak

Saçları İyi Durulamamak


Saç diplerinde ağrıya neden olan sorunun kaynağı belki de saçlarını iyi durulamamandır. Özellikle de uzun saçlı kişilerde bu sorun daha sık görülüyor. Çünkü banyo esnasında saçlarımızı tam anlamıyla şampuan ve diğer bakım ürünlerinden arındıramayabiliyoruz. Güzel temizlenmeyen saç derisindeki şampuan kalıntıları, saç derisinin nefes alamamasına sebep oluyor. Bu durum saçların hızlı kirlenmesine neden olurken; aynı zamanda saç diplerinde ağrı, yanma ve acı şikayetleri ile kendini gösterebiliyor. O nedenle özellikle de uzun ve gür saçlara sahipsen, saçlarını durulama süresini biraz uzatmalı ve saçlarının kalıntılardan temizlendiğine emin olmalısın.

2. Yağlı Saç Derisine Sahip Olmak

Bu rahatsızlığın en sık görüldüğü kişiler dikkate alındığında, yağlı saç problemi yaşayanların başta geldiği görülüyor. Eğer ki sen de aşırı yağlı saç ve saç derisine sahipsen, diplerinde yanma ve ağrı hissetmen çok olası. Saç derisinin pH’ını olumsuz etkileyen yağlanma problemi, saç derisinin hassaslaşmasına sebep oluyor. Bu durum ise saç diplerinde ağrı ile beraber kaşıntı problemine de neden oluyor. Saçlarındaki sebum dengesini sağlayacak bakım ürünleri tercih ederek bu rahatsızlığın önüne geçebilirsin.

Editörün önerisi: Çabuk yağlanan saçların için Elseve 3 Mucizevi Kil ailesinde yer alan Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı’nı denemeye ne dersin? Beyaz, yeşil ve mavi kil içeren formülü sayesinde saçları ağırlaştırmadan yağdan arındıran ve uçuş uçuş bir görünüme kavuşturan şampuan, bizim favorilerimiz arasında. İlk kullanımdan itibaren saçlarımızın çok daha geç yağlandığını fark ettiğimiz bu son derece etkili yağlı saçlar için şampuan ile sen de yağlanma problemini geride bırakabilirsin.

5. Saç Derisindeki Mantar Oluşumları

Saç Derisindeki Mantar Oluşumları

Hassas saç derisine sahip olan bazı kimselerde özellikle saç derisine yeterli bakım uygulanmadığında mantar oluşumları gözlenebiliyor. Saç derisinde kaşıntıya neden olan mantar enfeksiyonu, ayrıca saç diplerinde ağrı ve yanmaya da sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle saç diplerinde bu gibi enfeksiyonların yer aldığını biliyorsan, erken müdahale etmeli ve hemen dermatoloğuna durumu bildirmelisin.

6. Saçları Boyamak

Saçları Boyamak

Saçlarımızda yapmayı en çok sevdiğimiz işlemlerden biri de onları boyamak. Hele de beyazlayan saçlarımız kendini belli etmeye başladığında direkt boyalara sarılıyoruz. Ancak saça uygulanan diğer işlemler gibi boyalar da saçların yıpranmasına ve hassas saç derisinin olumsuz etkilenerek yanma ve hatta kaşıntı problemlerine neden olabiliyor. Bu noktada saça uygulanan boyaların amonyaksız ve bitkisel formüllerden seçilmesi önem taşıyor. Boya seçimini buna göre yaparak ve saçlarını daha az sıklıkta boyayarak ağrı, acı ve kaşıntı hissinden kurtulabilirsin.

Editörün önerisi: Diplerden kendini belli eden beyazlarını kapamak için hemen saç boyalarına sarılıyorsan, bu önerimiz sana! L’oréal Paris Magic Retouch Beyazlar İçin Anında Kapatıcı Sprey ile saçlarındaki beyaz görünümü gizleyebilirsin. Farklı renk seçenekleri ile sadece 3 saniyede beyazları kapatan bu sprey, saç rengi ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Oldukça doğal bir görünüm sağlayan ürün, ilk şampuanlamaya kadar da saçta kalıyor. Sen de diplerden kendini hızla belli eden beyazların için devamlı dip boyası yaptırmaktan bu sprey ile kurtulabilirsin. Böylece saçlarını ve hassas saç derini boyanın maruz bırakacağı hasarlardan korumuş olacaksın.

Saç Nezlesi De Bir Etmen!

Saç Nezlesi de Bir Etmen!

Saç diplerinde yanma ve ağrıya neden olan bir etmen daha var ki o da saç nezlesi. Peki, saç nezlesi nedir? Saç diplerinde yaşanan iğne gibi bir batma hissi saç nezlesi olarak adlandırılır ve saç nezlesi belirtileri arasında en fazla görülen belirtilerden biridir. Bu rahatsızlığa ise yukarıda sıraladığımız tüm maddeler ile saçı kurutmadan dolaşmak sebebiyet verir. Özellikle de saçların kurutulmaması ve ıslak saç ile dışarı çıkmak, bu rahatsızlığın en büyük tetikleyici unsuru olarak gösterilir.

Saç Nezlesi Nasıl Geçer?

Saç nezlesini geçirmek için öncelikle saçları ıslak bırakmaktan vazgeçmek gerekiyor. Bir diğer adım ise saçı ağırlaştırmayan, onarıcı ürünler kullanmak. Özellikle hassas saç derisine sahip olan kişilerde daha sık görülen kepek problemi, beraberinde kaşıntı ve yanma hissini de getirebiliyor. Özetle saç nezlesinden korunmak ve kurtulmak için yukarıda listelediğimiz maddelere dikkat etmek, saçlarını ıslak bırakmamak ve saçı ağırlaştırmayan özel bakımlar kullanmak önem taşıyor.

Editörün önerisi: Saç nezlesine sebep olan hassas saç derisi için şampuan önerimiz Vichy Dercos Anti Dandruff Hassas Kaşıntılı Saç Derisi İçin Kepek Karşıtı Şampuan. Formülünde sülfat, paraben ve renklendirici barındırmayan ve pirokton olamin ile zenginleştirilen bu şampuan, saç derisinin rahatlamasına yardımcı oluyor. Saçlara daha canlı bir görünüm sağlarken 6 haftaya kadar kepek oluşumunu önleyen ürün, kaşıntı hissini de yok ediyor. Saçlarını kepekten arındırırken, yumuşak bir doku kazandıran bu şampuanı mutlaka denemelisin.

Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Aslında bu sorunun cevabını üst kısımlarda detaylıca açıkladık. Ancak, yine de toparlamak gerekirse saç dipleri ağrısından kurtulmak için;

·       Saçlarını duş esnasında güzel durulamalı,

·       Yağlı saçlara sahipsen, özel bir bakım uygulamalı,

·       Saçlarını çok sıkı toplamamalı,

·       Saçlarını çok fazla ısılı işlemlere maruz bırakmamalı,

·       Mantar gibi enfeksiyonlara sahipsen uygun tedavi yöntemi için dermatoloğunla görüşmeli,

·       Boya işlemlerinden uzak durmalı ya da sınırlamalı,

·       Saç nezlesine sebebiyet verecek tüm işlemlerden uzak durmalısın.

Böylece saç diplerinde ağrı, sancı, acı, yanma ve hatta kaşıntı hissinin yok olduğunu göreceksin.

Saç bakımıyla ilgili merak ettiğin her şey için bizi takip etmeye devam et!


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?