​Saç tipini belirle: İnce telli mi, kalın telli mi?

​Saç tipini belirle: İnce telli mi, kalın telli mi?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Hepimizin saçlarımız hakkında şikayetlerimiz var. Kimimiz ince telli saçlarımızdan yakınırken, kimimiz kalın telli saçlarımızdan yakınıyoruz. Hatta ince telli saçlarının dönem dönem kalın telli olmasından yakınıyor bile olabilirsin. İnanmayabilirsin ama bu mümkün! Nasıl olduğunu merak ediyorsan seni yazımızın devamına alalım!

Hem ince, hem de kalın telli saçlar!

İnce telli saçlar 50 mikrona sahipken, kalın telli saçlar 120 mikrona sahiptir. A4 kağıtlar 70 mikrona sahip olduğuna göre, kalın telli saçlar da yaklaşık olarak kağıt kalınlığında diyebiliriz. Ancak bazı saç tellerimiz farklı mikrona sahip olabilir. Bu nedenle saçların hem ince, hem de kalın telli olabilir.

Saç tipini nasıl belirleyebilirsin?

Saçlarının hangi tipte olduğunu belirlemenin en kolay yolu ise biraz ilginç gelebilir ama hissetmek! Eğer kalın telliyse saçlarında kuru ve kaba bir dokunuş, ince telliyse daha narin bir dokunuş hissedebilirsin.

Ellerinle saçını toplayıp atkuyruğu oluştur ve lastik tokanın içinden saçlarını sadece bir kez geçirebiliyorsan kalın telli, eğer atkuyruğunun içerisinden iki veya üç kez geçirebiliyorsan orta incelikte, 4 veya daha çok kez geçirebiliyorsan ince telli saçlara sahipsin.

Kalın telli saçlar ne yapmalı?

Eğer saçların kalın telliyse bakım yağı kullanmanı öneririz. Besleyici saç bakım yağları sayesinde kalın telli saçlarını ağırlaştırmadan besleyebilir ve nem kazanmasını sağlayabilirsin.

İnce telli saçlar ne yapmalı?

İnce telli saçların varsa, hafif formüllü, durulanmayan bakım spreyleri senin için ideal! Saçlarını ağırlaştırmadan beslerken aynı zamanda bakım da yapan bu spreyler dışında hacim veren saç spreylerinden de yararlanabilirsin.

Orta-ince telli saçlar ne yapmalı?

Ortadan kalın telliye dönük saç tipine sahipsen, durulanmayan bakım kremlerinden yararlanabilirsin. Durulanmayan bakım kremi, saçlarını besleyip, daha sağlıklı saçlara kavuşmanı sağlarlar.

Photo credit: Getty Images

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?