Skualan Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Skualan Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Yeni cilt bakım içeriklerini keşfetmeyi çok seviyoruz. Kullandığımız ve etkisinden memnun kaldığımız kremlerin arkasını detaylıca inceliyoruz ve içeriğindeki değerli yağları, vitaminleri ve besinleri öğreniyoruz. Bugün ise karşımıza çıkan değerli içerik bizi çok şaşırttı! Cildimiz için çok önemli olan Skualan'ı daha önce duymamış olabilirsin. Artık Skualan içeriğini seninle tanıştırma zamanı geldi! 

Skualan nedir?

Skualan nedir?

Skualan, aslında vücudumuzda doğal olarak bulunan ve üretilen bir madde. Fakat yaş aldıkça ciltteki skualan oranı azalmaya başlıyor, bu da bizi yiyecekler ve kullandığımız cilt bakım ürünleriyle skualan desteği almaya yönlendiriyor. Bebekler doğduğu anda cilt yüzeyinin %12'si skualandan meydana gelir. Fakat bu oran yirmili yaşların ortalarından itibaren düşmeye başlar. Bu nedenle 20'li yaşlardan itibaren skualan içerek bakım kremleri kullanmak çok önemli! 

Skualan yağı ciltteki nem kaybını önlemek için cildin kendi yağına (sebum) çok benzer şekilde çalışan bir tür nemlendirici. Kimyasal olarak, sadece hidrojen ve karbondan oluşan bileşen olan bir hidrokarbon sınıfında yer alıyor. Cilt bakımı için yaygın olarak kullanılan cilt dostu hidrokarbonlar arasında yer alan Skualan, bitki dünyasından gelen birincil ürün olarak görülüyor. 

Skualan nasıl elde edilir?

Skualan nasıl elde edilir?

Günümüzde skualan yağı zeytinden elde ediliyor. Bunun yanında buğday kepeği, pirinç kepeği ve amaranth yağlarında doğal olarak skualan bulunuyor. Ciltte bulunan yağlarda mükemmel bir uyum sağlaması nedeniyle artık nemlendirici kremlerin içeriğinde Skualan yağına sık sık yer veriliyor. 

Bizim en sevdiğimiz kremlerden birinde skualan yağını görünce hemen seninle paylaşmak istedik. Kiehl's Ultra Facial Cream, formülündeki buzul Glikoproteini ve Skualan sayesinde cildi derinlemesine nemlendirerek 24 saat boyunca ultra canlı bir görünüm sağlıyor. Zeytinden elde edilen bitkisel skualan yağı, cildin her noktasında 2.3 kat daha fazla nemlendirme sağlarken, etkisi 24 saate kadar sürüyor ve cilt bariyerinin nemi hapsetmesine yardımcı oluyor. Biz bu kremi özellikle sert kış dönemlerinde kuru cildimizi nemlendirmek ve daha yumuşak hissetmek için kullanıyoruz. Bir anda ciltteki kabuksu hissi azaltıyor ve cilde ipeksi bir his veriyor. Eee boşuna Ultra Facial Cream, Kiehl's'ın en çok satan nemlendiricisi olmadı! 

Skualan yağının cilde faydaları nelerdir?

Önemli bir antioksidan

Önemli bir antioksidan

Skualan, nemlendirme özelliğinin yanı sıra yağda çözünen önemli bir antioksidan olma özelliğine de sahip. Bu değerli yağ, cilt UV ışığına maruz kaldığında oluşan zararlı oksijen moleküllerini nötralize etmek için cildimizdeki diğer antioksidanlarla birlikte çalışır.

Skualanın antioksidan özelliği aynı zamanda cildin yağını lipid peroksidasyonundan da korumasına yardımcı olur. Bu sayede cilt yüzeyine zarar veren ve gözeneklerin tıkanmasına yol açan dış etkenler cildini tahriş edemez. Cilt bariyerinin korunmasına yardımcı olan Skualan yağını günlük cilt bakım rutinine eklemelisin.

İnce çizgileri yumuşatır

İnce çizgileri yumuşatır

Skualan yağı seramid, retinol veya C vitamini gibi güçlü içeriklerle birleştiğinde cildi dolgunlaştırma ve sıkılaştırma özelliği de oluşur. Skualan cilt bariyerini güçlendiren önemli bir yağ olduğu için anti-aging cilt bakımı için de kullanılabilir. Düzenli olarak skualan yağı içeren ürünler kullananlar cildin daha nemli ve dolgun göründüğünü söylüyorlar. 

Cildini derinlemesine nemlendirmek ve ince çizgilerin oluşmasını önlemek için Kiehl's Ultra Facial Moisturizer kullanabilirsin. Cildini beslemek ve nemlendirmek cilt bakımının en önemli adımı! Cildin kuruma eğiliminde olduğunda ince çizgiler daha belirgin olabilir ve daha hızlı yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. 

Cilde ipeksi bir yumuşaklık kazandırır

Cilde ipeksi bir yumuşaklık kazandırır

Skualan yağı içeren kremlerin ortak özelliği cilde ipeksi bir yumuşaklık kazandırması! Skualanın cildi yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği cildinde ipeksi bir his kazandırarak cildinin daha taze görünmesini sağlıyor. 

Zeytinden elde edilen Skualan yağını cildinin kuruduğunu hisseliğin her an cildine uygulayabilirsin. Mevsim geçişlerindeki hassasiyeti azaltan ve cildine kadife yumuşaklığı kazandıran Skualan kremini denedikten sonra bir daha hayatından çıkaramayabilirsin:) 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?