Kombuça Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Kombuça Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kombu çayı efsanesi Doğu Asya'dan ülkemize kadar uzandı. Kombuça çayının faydası artık herkes tarafından biliniyor. Sindirim sistemini düzenleyen ve vücudun bağışıklılığının artmasına yardımcı olan kombuça çayı cilt için de çok yararlı! Kombuçanın cilde faydaları nedir? Kombu kremi ve kombuçanın cilde faydalarını öğrenmek için yazının devamını okumalısın. 

Kombuça nedir?

Kombuça nedir?

Kombuça, kombu mayasının fermantasyonundan elde ediliyor. Kombu çayı mayası doğal olarak Doğu Asya'da yetişiyor ve orada doğal tedavi amacıyla kullanılıyor. Doğu Asya'dan sonra Rusya, Çin ve Amerika'da da çok popüler olan Kombuça çayı artık Türkiyede'de sağlıklı içecekler arasında gösteriliyor. 

Fermente gıdaların sinirim sistemine yardımcı olması ve kilo vermeyi kolaylaştırması Kombuça çayının da yaygınlaşmasına sebep oldu. Kombu çayı mantarından fermante edilen bu içecek sayesinde vücudundaki toksinlerin azalmasını ve bağışıklığının desteklenmesini sağlayabilirsin. 

Kombuça çayı nasıl yapılır?

Kombuça çayı nasıl yapılır?

Kombuça çayını evde yapmak için Kombucha kültürü yani mayasına ihtiyacın var. Kombuça çayı yapmak için ortalama 3 litre suyu kaynat. Suyun içine 300 gram toz şeker at ve şekerler eridikten sonra altını kapat.

Kaynayan şekerli suyun içine kombuça mantarını ve 9-10 poşet siyah çay veye yeşil çay at. 15 dakika demledikten sonra bu karışımı cam şişeye al ve 4 ila 10 gün arasında fermente olmasını bekle. Bu süreçte çayın güneşte kalmaması ve serin bir yerde bekletilmesi çok önemli. Fırına yakın olmayan bir dolabın içinde kombuça çayını mayalandırabilirsin. 4. günden itibaren kombuça çayın içmeye hazır olacak. 

Kombu çayının faydaları

Kombu çayının faydaları

Kombuçanın faydalarını say say bitiremeyiz. Kombuçanın en yaygın faydası sindirim sistemini hızlandırması ve yağ yakımını desteklemesi. Bu yüzden daha sağlıklı beslenmek ve yağ yakımını hızlandırmak isteyenler kombuçayı araştırıyorlar. 

Kombu çayı, anti-agingözelliğe sahip olduğu için cilt için de faydalı. Ciltteki kırışıkların azalmasına ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Kombuçanın içindeki asitler, probiyotikler ve enzimler kombu çayının antioksidan özelliğinin ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. Aman dikkat, kombu çayının faydası kadar zararı da var! Bilinçsiz bir şekilde kombuçayı yüze sürmek cildinde hassasiyetin oluşmasına sebep olabilir. Kombuça zararları arasında kaşıntı, kabarıklık ve alerjik reaksiyonlar yer alıyor. Bu yüzden kombuça çayını yüzüne sürmek yerine dermotolojik olarak test edilen bakım kremlerini kullanmalısın. 

Anti-aging için: L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi

Anti-aging için: L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi

Yüzünde gençlik ve anti-aging etkisi görmek için sana en iyi yaşlılık karşıtı kremlerinden birini önerelim: L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi. Loreal bakım kreminin içeriğindeki konsantre Pro-Xylane, adenozin ve parçalanmış hyaluronik asit ile ciltteki kırışıklıkların azalmasına ve cildinin daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. 

Loreal anti-aging gündüz kremini sabahları temiz cildine uygulamalısın. Yuvarlak hareketlerle bakım kremini uygula. Düzenli kullandığında yüz ve boyun bölgesinde sıkılaşma, kırışıklarında gözle görülür bir azalma fark edersin. 

Cilt lekeleri için: SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

Cilt lekeleri için: SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

Kombu çayının cilt lekelerini azaltma özelliği olduğu söyleniyor. Cilt lekelerini açmak ve renk eşitsizliğini düzenlemek için bizim daha iyi bir önerimiz olacak. SkinCeuticals Discoloration Defense Serum cilt lekelerinin azalmasını sağlar, renk düzensizliğini dengeler. 

Discoloration Defense Serum'un formülündeki %1.8 Traneksamik Asit, %5 Niasinamid ve %5 Hepes yeni leke oluşumunu engellerken aynı zamanda ciltte var olan lekelerin açılmasına yardımcı oluyor. SkinCeuticals leke serumu güneş lekesi, yaşlılık lekesi ve sivilce lekesi gibi leke türlerinde etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. 

Nemlendirme için: Garnier Hyaluronik Aloe Tazeleyici Kâğıt Yüz Maskesi

Garnier Hyaluronik Aloe Tazeleyici Kâğıt Yüz Maskesi

Hyaluronik asit içeren kağıt maske, hem cildinin daha genç görünmesine hem de yoğun nemlenmesine yardımcı olur. Garnier Hyaluronik Aloe Tazeleyici Kâğıt Yüz Maskesi yarım şişe seruma eşdeğer! Yoğun bir şekilde nemlendiren, cildini rahatlatan ve daha ferah hissetmeni sağlayan bu kağıt maskeyi çok seveceğine eminiz. 

Doğal kaynaklı Aloe Vera, cildinin ihtiyacı olan nemi en doğal bir şekilde yüzüne yansıtır. Doğanın gücünden destek almak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak isteyenler Garnier kağıt maskelerle tanışmalı. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?