Temizlik zamanı: Saç aletlerimizi temizliyoruz!

Temizlik zamanı: Saç aletlerimizi temizliyoruz!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kullandığın saç aletlerinin saçlarında harikalar yaratmasını ister miydin? İşte bunu yapabilmeleri için onlara özen göstermen gerekiyor. Düzenli olarak temizlemen, arındırman gerekiyor.

Şimdi bir düşün; en son saç fırçalarını ne zaman temizlemiştin? Peki ya saç kurutma makineni, maşanı, düzleştiricini? Ya da şöyle soralım, daha önce hiç temizlemiş miydin? Cevabın kocaman bir “Hayır!” ise, aşağıdaki ipuçlarımız yardımıyla acilen temizliğe koyulmanı öneririz!

Saç fırçaları ve taraklar nasıl temizlenir?

Aynı makyaj fırçaları gibi saç fırçalarımızı, taraklarımızı da temizlemeliyiz. Fırçana ve tarağına saç tellerin dışında toz, saç spreyi ve diğer şekillendirici kalıntıları, saç derindeki yağ gibi bir sürü şey yapışıyor. Sen temizlemedikçe bu kalıntılar birikiyor, birikiyor ve tarağını ya da fırçanı her kullandığında saçlarına ulaşıyor!

Daha yeni yıkadığın, tertemiz saçlarına bu tarakları ve fırçaları sürmek istemezsin değil mi? O zaman aşağıdaki adımları takip ederek tarak temizlemenin kolay yolunu hemen öğrenmelisin.

İlk adım:

Saç fırçanı, sık dişli bir tarak yardımıyla saç tellerinden arındırmaya başla. Ancak aşırı güç kullanarak yapmamaya dikkat et yoksa fırçana da tarağına da zarar verebilirsin.

İkinci adım:

Şimdi sıra geldi yıkama işlemine! Temiz bir kova ya da leğeni ılık suyla doldurup içerisine bir miktar şampuan dök. Hem taraklarını, hem de fırçalarını bu suya sokup bir süre suyun içerisinde kalmalarını sağla. Eğer tarakların ve fırçaların çok kirliyse kullanmadığın bir diş fırçası yardımıyla kirlerden arındırabilirsin.

Üçüncü adım:

Temizlendiklerinden emin olduktan sonra taraklarını ve fırçalarını sudan çıkartabilirsin. Evet, artık fırçaların da tarakların da tertemiz! Şimdi de hepsini kurumaya bırakma zamanı! Kuruma işlemini hızlandırmak için dilersen kurutma makinenden de yardım alabilirsin.

Saç düzleştirici ve saç maşası nasıl temizlenir?

Saçlarını düzleştirmeden ya da maşayla dalgalandırmadan önce kullandığın saç bakım ürünleri ya da şekillendirici ürünler bu aletler üzerinde kalıntılar bırakabilir. Kalıntılar ısı nedeniyle yanabilir ve düzleştiricin ya da saç maşan bozulabilir. O zaman hemen temizleme işlemine geçelim:

İlk adım:

Her şeyden önce düzleştiricini ve saç maşanı fişten çektiğine emin olmalısın! Bir bezi veya pamuğu su ile nemlendirip (çok fazla ıslatmaman, hafifçe nemlendirmen gerekiyor bu nedenle kullanmadığın, temiz bir sprey şişesine su doldurup bu suyla nemlendirebilirsin) maşanın veya düzleştiricinin yüzeyini iyice temizle.

İkinci adım:

Sonrasında da maşayı ve düzleştiriciyi kuru biz bezle ya da yine pamukla silerek kurula. Kullanmadan önce de iyice kuruduğundan mutlaka ama mutlaka emin olmalısın!

Saç kurutma makinesi nasıl temizlenir?

Saç kurutma makineni al ve arkasındaki hazneye bak; ne görüyorsun? Bir sürü toz, saç teli ve bunun gibi pis şeyler değil mi? Bu kir ve toz makinenin arkasındaki filtreyi kaplamış olmalı. Bu nedenle filtreyi temizlemen gerekir.

İlk adım:

Filtreyi çıkar ve diş fırçası, kulak pamuğu gibi minik bir alet yardımıyla temizle.

İkinci adım:

Ardından filtreyi ılık suyla durulayıp kuru bir bezle sil ve kurumaya bırak. Ancak unutma, iyice kuruduğundan emin olmadan filtreyi saç kurutma makinene takmamalısın!

Artık temizlik bittiğine göre, tarakların, fırçaların, maşan, düzleştiricin sanki yeni almışsın gibi saçlarında harikalar yaratacak :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?