Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

Yağlı Ciltler İçin Bakım Rehberi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Eğer yağlı bir cilde sahipsen ve nasıl bir cilt bakım rutini izlemen gerektiğini bilmiyorsan, ihtiyacın olan tüm önerilerle, senin için bir yağlı ciltler bakım rehberi hazırladık!

Yağlı bir cilde sahip olmak, parlama, geniş gözenekler, siyah noktalar ve zaman zaman da sivilcelerle baş etmeye çalışmak demek. Sakın gözün korkmasın! Yağlı cildin avantajlarını da unutmamak gerek. Yağlı ciltler için bakım ürünlerini kullanarak bir cilt bakım rutini oluşturabilir ve yağlı cildin keyfini çıkarabilirsin. Yağlı ciltler için krem önerilerimizi makalemizde bulabilirsin. İşte karşında yağlı ciltler için bakım rehberimiz!

Yağlı Cilt Nedir? Yağlı Ciltlerin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı Cilt Nedir? Yağlı Ciltlerin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı ciltler, normal ciltlere oranla daha fazla sebum yani cilt yağı üreten bir cilt tipidir. Cildin nem dengesi, metabolizma hızı ve hormonlar sebebiyle cilt daha fazla sebum üretir bir hale gelebilir. Bu sayede de cilt yağlanır. Yağlı ciltlerde ise gün içerisinde parlama, gözeneklerin genişlemesi, bu gözeneklerin makyaj ve kirle dolmaları sebebiyle de siyah nokta ve akne gibi cilt problemleri görülebilir. Yağlı ciltleri yakından tanımak için cilt neden yağlanır sorusunu yanıtlayalım. Cildimiz yaşadığımız iklime bağlı olarak ve genetik, hormonal nedenlerle doğal olarak yağlanır. Yağlı cildin en büyük sorunu aşırı sebum üretmesi ve buna bağlı gelişen cilt problemleridir. Cildin aşırı sebum üretmesi, çok sıcak suyla yüzü yıkamak, hormonal bozukluklar, yanlış cilt bakımı yapmak ve cilde uygun olmayan kremler kullanmak nedeniyle oluşabiliyor. 

Peki yağlı ciltlere özel bu cilt problemlerinin önüne nasıl geçebilirsin? Yağlı cilt için bakım ürünlerini doğru bir şekilde seçerek bir yağlı cilt için bakım rutini oluşturabilir ve düzenli olarak uygularsan, cildindeki yağlanmadan ve beraberinde getirdiği cilt problemlerinden kurtulabilirsin.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

1. Nem dengesini ayarla

Eğer yağlı bir cilde sahipsen, cilt bakımında kullanacağın ürünlerin mutlaka yağlı ciltlere uygun olması gerekir. Cildinin daha fazla sebum üretmesine engel olacak ve nem dengesini düzeltecek ürünlerde dikkat etmen gereken belli başlı özellikler var. 

Yağlı ciltler için nemlendirici ve yağlı ciltler için serum kullanırken yağ içermeyen ve cildini yağlandırmayan ürünler kullanmalısın. Gözeneklerini tıkamayan ve cildin nefes almasını sağlayan ürünler favorilerin arasına girmeli. Akneli ve yağlı ciltler için nemlendirici alırken cildin sebum dengesine uygun olmasına bakmalısın.

2. Hafif formüller tercih et

Öncelikle yağlı cildin için kullanacağın ürünlerin losyon, jel ve su gibi hafif formüllerde olmasına dikkat edebilirsin. Bunun dışında cildini temizlerken çok sıcak sudan kaçınmalısın. Sıcak su cildini kurutacağı için cildin dengelemek için daha fazla yağ üretecektir. Bunun dışında yine kurutucu etkisi olabilecek alkol içeren ürünlerden uzak durmalısın.

3. Cildini arındır

Yağlı cilt bakımının kilit noktalarından biri cildin nefes almasını sağlamak ve derinlemesine temizlemektir. Yağlı cildini hem ferahlatmak hem de yağlandırmadan nemlendirmek ister misin? Yeşil çay ve Hyaluronik asit içeren, yağlı, karma ciltlere uygun Garnier Nem Bombası Ferahlatıcı Kağıt Yüz Maskesi ile cildini ferahlatıp, nemlendirip, gözeneklerinin sıkılaşmasına destek olabilirsin. Garnier yağlı ciltler için maske kullanarak yağlı cilt bakımını tamamlayabilirsin. 

Yağlı Cildin Avantajları Nelerdir?

Yağlı Cildin Avantajları Nelerdir?
  • Yağlı ciltte ince kırışıklar oluşması, kuru ciltlere göre daha geç görülür. 
  • Yağlı cilde makyaj yapmak daha konforlu ve kolaydır. 
  • Yağlı ciltte yağ bezeleri düzenli çalıştığı için cilt beslenir.
  • Yağlı cilt daha aydınlık görünür.
  • Yağlı cilt bariyeri daha güçlüdür. 
  • Cildin kolay kolay tahriş olmaz, daha dayanıklıdır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri

1. Yağlı ciltler için nemlendirici önerisi: CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Yüz Bakım Jeli

Yağlı ciltler için nemlendirici önerisi: Vichy Normaderm Pyhtosolution Günlük Bakım Kremi

Yağlı ciltler için yanlış bir kanı ise cildi nemlendirdiklerinde daha çok yağlanacağı düşüncesi. Bu düşünce tamamen yanlış, çünkü cilt nemsiz kaldıkça daha çok sebum üretiyor ve haliyle yağlanma, parlama gibi sorunlar artıyor. Bu yüzden yağlı cildine yapabileceğin en iyi şey hafif yapılı ama aynı zamanda da nemlendirme açısından etkili yağlı ciltler için nemlendirici kullanmak. Bunun için CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel formüle edilen serideki Yüz Bakım Jeli kullanabilirsin. Yağlı ciltler için en iyi nemlendiricilerden biri olan olan CeraVe Yüz Bakım Jeli'nin en önemli özelliği, cildi yağlandırmadan nemlendiriyor olması.

Şeffaf jel kıvamındaki dokusuyla 3 temel seramid, glikolik asit ve laktik asit içeren formülü ile cildi nemli tutar ve cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Seri'yi kullananlar gözenek görünümlerinin azaldığını ve cilt kusurlarının gözle görülür şekilde ortadan kalktığını söylüyorlar. Yağlı cilde uygun olan Yüz Bakım Jeli, uzun süre cildi nemlendiriyor ve sebumu düzenliyor. Yapısı çok hafif olduğu için cilt tarafından hemen emiliyor ve geride asla yağlı bir his bırakmıyor. Niasinamid ve Salisilik Asit içerikli formülü ile cilt kusurlarının görünümünü azaltarak yüze daha pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Akneye eğilimi olan yağlı ciltler mutlaka CeraVe'nin yeni serisi ile tanışmalı! 

2. Yağlı ciltler için maske önerisi: SkinCeuticals Clarifying Clay Masque

Yağlı ciltler için maske önerisi: SkinCeuticals Clarifying Clay Masque

Yağlı ciltler için maske yapmak ciltteki fazla yağı dengelemek için en etkili yöntemlerden biri. Ciltteki fazla sebumu dengeleme özelliği bulunan kil, yağlı ciltler için ideal bir içerik. Yağı dengelediği gibi gözenek içerisindeki kirleri de arındırarak gözeneklerin küçülmesine de yardımcı oluyor. SkinCeuticals Clarifying Clay Masque, içerisindeki doğal killerle cildindeki fazla yağı ve ölü derileri arındırarak cildinin yenilenmesini sağlıyor. Yağlı ciltlerdeki geniş gözenek sorununa karşı da sıkılaştırma özelliği olan bu kil maskesi, cildini kurutmadan işini harika bir şekilde yapıyor.

4. Yağlı ciltler için yüz temizleme jeli önerisi: La Roche-Posay Effaclar Jel

Makyaj yapsan da yapmasan da, bir yağlı ciltli olarak cildini mutlaka temizlemelisin. Bu şekilde cildini hem fazla yağdan hem de gözeneklerinde biriken kirlerden arındırmış olacaksın. Yağlı cildine uygun yüz temizleme jelini seçerken cildini kurutmayacak formüle önem vermeli ve uygularken de sıcak sudan uzak durmalısın.

La Roche-Posay Effaclar Jel, yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için kusursuz bir yağlı ciltler için yüz temizleme jeli.  Cilt için uyumlu pH değerine sahip olduğu için en önemli özelliği cildi temizlerken kurutmaması. Cildi fazla yağ ve kirden temizlediği gibi içerisindeki çinko pidolate ile yağ üretimini azaltmaya yardımcı oluyor.

Eğer yağlı ciltler için peeling arayışındayan bu serideki La Roche Posay Effaclar Mikro-peeling jeli öneririz. Effaclar peeling, yağlı cildi ve gözenekleri yoğun şekilde arındırır, cildi aşırı sebumdan arındırır. Cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

5. Yağlı ciltler için makyaj temizleyici önerisi: La Roche Posay’in Effaclar Misel Su Ultra

Yağlı ciltlilerin en önemli şikayetleri, parlama ile birlikte geniş gözenekler, siyah noktalar ve sivilceler. Siyah nokta ve sivilcelerin oluşmasının sebebi ise gözeneklere dolan makyaj kalıntıları ve kirlerin iyi temizlenmemesi. Bu yüzden yağlı cilde sahip biri olarak yüz temizleme adımına ağırlık vermelisin. Bunun için yağlı cildini kurutmayacak makyaj temizleme suları kullanabilirsin. La Roche-Posay’in Effaclar serisindeki Misel Su Ultra doğru bir tercih olacaktır.

Yüz, göz ve dudak makyajını derinlemesine temizleyen La Roche-Posay Effaclar Eau Micellaire Ultra, cildi kurutmuyor, makyajı kolayca çıkarıyor ve geride yumuşacık bir his bırakıyor.

Yağlı ciltler için serumları incelemek isteyenleri bu makalemize alalım. 

6. Yağlı ciltler için göz kremi önerisi: Vichy’nin Mineral 89 Göz Çevresi Bakım Kremi

Tıpkı cildin genelinde olduğu gibi, yağlı ciltlerin göz çevrelerini de nemlendirmeleri gerekir. Kuruyan göz çevresinde ince çizgilerin önüne geçmek için iyi bir göz kremi tercih etmek gerekir. Vichy’nin Mineral 89 göz çevresi bakım kremi, göz altı torbaları, morluklar ve kuruluğa karşı en sevilen göz kremlerinden biri. İçerisindeki doğal kaynaklı hyalüronik asit ve kafein ile yorgunluk izlerini azaltıyor, göz çevresinin nemlenmesini ve en önemlisi de nemini kaybetmesini engelliyor.

7. Yağlı ciltler için güneş kremi önerisi: Vichy Ideal Soleil Dry Touch Spf 50

Hangi cilt tipine sahip olursan ol, mutlaka ama mutlaka güneş kremi kullanmalısın. Yağlı ciltliler, güneş kreminin ciltlerini daha da yağlandıracağını düşünerek bu adıma pek sıcak bakmıyorlar fakat yağlanmaya sebep olmayan, aksine matlaştırıcı etkisi bulunan güneş kremleri çok iyi sonuç veriyorlar. Yağlı ciltler için güneş kremi önerimiz, Vichy Ideal Soleil Dry Touch Spf 50, hem 50 güneş koruma faktörü ile cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor hem de matlaştırma özelliği ile cildin parlamasına engel oluyor. Bu güneş kremini hem tek başına hem de makyaj altına rahatlıkla uygulayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?