Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Mis kokusuyla günlük rutinimizin vazgeçilmez içeceği olan yeşil çay sınırlarını aştı, saç bakımına da dahil oldu! Peki, son yılların güzellik trendleri arasında yer alan yeşil çay ile saç bakımı hakkında sen neler duydun? Hadi gel, yeşil çayın saça etkileri nelermiş sana tek tek biz anlatalım!

Doğanın adeta birer hediyesi olan bitkiler, kozmetik ürünlerinin içeriğini zenginleştirdiği gibi kişisel bakımda tek başına farklı şekillerde de kullanılabiliyor. İşte son zamanlarda, özellikle saç bakımında kullanılan bitkilerden biri de yeşil çay! Mis kokusu ve çok yönlü etkisi için sıklıkla tüketilen yeşil çay, bazı güzellik tutkunları tarafından saç bakımında da bir sihir olarak görülüyor. Peki, sence yeşil çayın saça faydaları neler olabilir? Yeşil çay saç dökülmesine iyi gelir mi? Yeni bir keşfe hazırsan, işte başlıyoruz!

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?
  • Saçtaki kepek problemini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. 
  • Kuruluk sebebiyle saç derisinde meydana gelen kabuklanmaları ve tahrişi azalttığına da inanılıyor.
  • İçeriğindeki E vitamini sayesinde saçları yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturduğu söyleniyor. Aynı zamanda saçı çevresel etkilere karşı koruduğu ifade ediliyor.
  • İçeriğindeki önemli bileşenler sayesinde saç dökülmesini azaltmaya katkıda bulunduğu paylaşılıyor.
  • Saçların ideal uzama sürecine destek olduğu söyleniyor.
  • Saç köklerindeki aşırı sebum üretimini kontrol altına aldığı ifade ediliyor.
  • İçeriğindeki B vitamini sayesinde saçları nemlendirdiğine ve kuruluğa bağlı saç kırılmasının önüne geçtiğine inanılıyor.

Editörün Önerisi: Saçlarının kuruduğunu ve neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsan, Elseve Hydra [Hyaluronic] bakım serisini kullanabilirsin. Şampuan, saç bakım kremi ve serumdan oluşan bu üçlü seri nemi saça hapsederek saçlara dolgun ve parlak bir görünüm kazandırıyor. Üstelik serideki saç bakım ürünleri saçlarda ağırlık hissi de yaratmıyor. Mutlaka sen de denemelisin!

Yeşil Çay Saça Nasıl Uygulanır?

Yeşil Çay Saça Nasıl Uygulanır?

Yeşil çay saça genellikle duşta durulama esnasında uygulanıyor. Bu bakımı uygulayanlar yeşil çayla saç durulama işlemini genellikle ayda bir iki yaptıklarını paylaşıyor. Yeşil çay ile saç durulamak için izlenen adımlar ise sadece şunlardan ibaret:

  • Öncelikle bir bardak taze yeşil çay kaynar suda beş dakika demleniyor. Daha sonra soğuması için bekletiliyor.
  • Saç şampuanlandıktan sonra soğumuş yeşil çay saçlara hafifçe dökülüyor. Bu aşamada isteğe göre yeşil çay sprey şişesine doldurularak da uygulanabiliyor. 
  • Bir müddet bekledikten sonra saçlar suyla durulanıyor. Bu bakımı uygulayanlar, yeşil çay saçta ne kadar kalmalı sorusuna 10-15 dakikanın yeterli olduğu yanıtını veriyor. 

Biliyor muydun? Saç durulama esnasında yeşil çay kullanımının yanı sıra bu bitki, ev yapımı doğal saç maskesi tariflerinde de kendisini gösteriyor. Peki, acaba yeşil çay ile saç maskesi nasıl yapılıyor olabilir? Cevabı hemen alt başlıkta! 

Yeşil Çay Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeşil Çay Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Yeşil çaylı saç maskesi farklı şekillerde yapılabiliyor. Örneğin; bazı internet kullanıcıları yeşil çayı saçlarına doğal yağlarla birlikte uyguladığını söylüyor. Bunun için bir fincan demlenmiş yeşil çayla çam terebentin yağı, susam yağı veya tatlı badem yağlarından bir veya ikisi karıştırılıyor. Elde edilen karışım saçlara sürüldükten sonra 20-30 dakika bekleniyor.

Bazı kullanıcılar ise demlenmiş yeşil çayın içerisine bal eklediğini ve elde ettikleri karışımla saç diplerine masaj yaptığını söylüyor. Bu karışımın tüm saça sürüldükten sonra 10-15 dakika beklemenin yeterli olacağı ifade ediliyor. Yeşil çaylı maske yaptıktan sonra saçların duşta önce suyla durulanması, ardından şampuanla yıkanması gerektiği paylaşılıyor.

Yeşil Çay ile Saç Durulama Saç Dökülmesini Önler mi?

Yeşil Çay ile Saç Durulama Saç Dökülmesini Önler mi?

Yeşil çayı saç bakımında kullananlar, saç dökülmesi probleminde azalma gördüğünü ifade ediyor. Özellikle yeşil çayın içeriğindeki kafeinin saç dökülmesi konusunda etkili olabileceği söyleniyor. Fakat hiçbir doğal bileşenin kişisel bakımda tek başına mucizevi etkiler yaratmayacağını bilmelisin. Ayrıyeten yeşil çayı saç bakımında kullanmadan önce mutlaka dermatoloğuna danışmalı ve bu bakım yöntemini ancak ondan onay alırsan uygulamalısın.

Editörün Önerisi: Dökülme karşıtı bir saç bakım rutini oluşturmak istiyorsan Kérastase Genesis serisini deneyebilirsin. Şampuan, saç maskesi, bakım spreyi ve serumdan oluşan bu seri içeriğindeki zencefil kökü, edelweiss kök hücresi ve aminexil ile saç dökülmesini azaltmaya yardımcı oluyor. Saç dökülmesine karşı güçlü bir alternatif arıyorsan bizce hemen dene!

Yeşil çayla saçına bakım yapanların düşüncelerini araştırdık ve süzgeçten geçirerek seninle ayrıntılı olarak paylaştık. Yeşil çay saçı besler mi ve saça iyi gelir mi bizzat denemek istersen dermatoloğunun onayını almayı sakın unutma! Bakalım, yeşil çayla saçlara bakım yapmaktan memnun kalacak mısın?

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?