Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları Nedir ?

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları Nedir ?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Aromaterapi seanslarında kullanılan esansiyel yağlar duyularımıza ve ruhumuza iyi gelirken aynı zamanda cilt ve saç bakımına iyi geliyor. Özellikle de son dönemde saç uzatma, onarıcı saç bakımı gibi işlemlerde esansiyel yağlardan ylang ylang yağının sık sık kullanıldığını görüyoruz. Peki, ylang ylang yağı nedir ve saç bakımında nasıl kullanılır?

Vücut bakım ürünlerinin yanı sıra saç bakım ürünlerinin içeriğinde de karşımıza çıkan ylang ylang yağı aslında saç için oldukça faydaya sahip. En iyi saç yağları arasında gösterilen ylang ylang yağının özellikle saç uzatma ve saçları daha parlak gösterme gibi konularda oldukça başarılı olduğu söyleniyor. Ylang ylang yağının faydalarını ve saçlarında nasıl kullanman gerektiğini makalenin devamında öğrenebilirsin.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

ylang ylang yağı nedir

Ylang ylang, Latince Cananga ağacında (Cananga odorata) yetişen sarı, yıldız şeklinde bir çiçektir. Bu tropikal çiçek, Hindistan, Filipinler, Malezya, Endonezya ve Avustralya'nın bazı bölümleri ve Hint Okyanusu'nu çevreleyen ülkelere özgü bir bitkidir. Ylang ylang'ın baş döndürücü, aromatik kokusu ilk bakışta dikkat çeker ve böylece ylang yland yağı da keşfedilir.

Ylang ylang çiçeği, buharla damıtma yoluyla çeşitli uçucu yağ türleri yapmak için kullanılıyor. Yağlar kokularının yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Ylang ylang yağı, ylang ylang çiçeğinden elde edilen en güçlü uçucu yağdır. Bu yağ genellikle pahalı ve lüks parfümlerde üst nota olarak kullanılır.

Ylang ylang esansiyel yağlar cilt bakım ürünlerinde ve saç ürünlerinde de kullanlıyor. Kokusu kadar bu yağın etkisi de çok büyük!

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları Nelerdir
  • Saç dökülmesini azaltır

Saç için bakım yağlarından olan ylang ylang yağı saç dökülmesinin azalmasına yardımcı oluyor. Saç köklerine masaj yaparak bu yağı uyguladığında saç büyümesini destekleyebilir ve saçların daha güçlü uzamasına yardımcı olabilirsin. Aynı zamanda ylang ylang yağını kullananlar ince telli saçların daha güçlü ve kalın uzadığını söylüyorlar.

  • Doğal saç kremi etkisi gösterir

Ylang ylang yağını, saçlarını nemlendirmek için de kullanabilirsin. Yetersiz sebum kaynaklı saç kuruması yaşıyorsan ylang ylang yağı saça nem kazandırması açısından sıklıkla tercih ediliyor. Düzenli olarak bu yağı kullananlar, saçlarının daha nemli uzadığını ve saç uçlarının onarıldığını söylüyorlar. Ylang ylang yağı derideki yağ üretimini uyararak saçların daha sağlıklı uzamasını sağlıyor ve hasar görmesini engelliyor.

  • Gevşemeyi sağlıyor

Ylang ylang yağı aromaterapide rahatlatma özelliği ile ön plana çıkıyor. Stresi azaltıyor ve dolayısıyla saç dökülmesini ve saç tellerinin zayıflamasını azaltıyor. Yağın sakinleştirici kokusu sinir sistemi üzerinde öforik bir etkiye sahiptir ve kaygı, gerginlik, korku vb. azaltır, böylece stres nedeniyle saç dökülmesini de kontrol altına alır.

  • Saçların sağlıklı uzamasına destek oluyor

Ylang ylang yağı saça faydaları arasında en çok saç uzatma etkisi öne çıkıyor. Saç köklerindeki büyüme faktörlerini destekleyen bu esansiyel yağ, saçların daha sağlıklı ve parlak uzamasına yardımcı olur. Ylang ylang yağı ile saç uzatmak isteyenler şampuanlarına 15-20 damla bu değerli yağdan ekleyebilirler.

Editör notu: Saç derisinde hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonların oluşmasını önlemek için öncelikle bilek içine bir miktar uygulayıp, 24 saat kadar gözlemleyip, bir reaksiyon oluşmaması durumunda uygulanmasını öneririz. Hatta bu tarz bitkisel doğal yağları denerken mutlaka bir hekime danışmak gerektiğini de belirtmek isteriz.

Ylang Ylang Yağı Kimler İçin Uygundur?

Ylang Ylang Yağı Kimler İçin Uygundur

Saç yağları aslında her saç tipi için uygundur. Ylang ylang saç için bakım yağını en çok saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için önerebiliriz. Saçlarında kuru ve cansız görünüm olanlar ve mat görünümü ortadan kaldırmak isteyenler de ylang ylang yağı ile mutlaka tanışmalı.

Evde saç bakımı yapmak isteyenler, saç bakım kremleri, şampuan veya saç maskelerinin içine ylang ylang yağı ekleyebilirler. Bu esansiyel yağ, saç bakımının etkisini arttırabilir ve baş döndürücü kokusuyla saç bakımını adeta SPA deneyimine dönüştürebilir.

Ylang Ylang Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Ylang Ylang Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır
  • Saç derisine masaj yaparak

Ylang ylang yağını saç dökülmesini azaltmak ve saç uzamasını desteklemek amacıyla kullanmak istiyorsan saç derisine masaj yaparak kullanmalısın. 5-10 damla yağı avucuna ve parmaklarına dök. Daha sonra saç diplerine masaj yaparak ylang ylang yağını saç köklerine ulaştırabilirsin. Bu masajdan sonra saçlarını yıkayarak arındırmayı unutmamalısın. Saçlar için nasıl masaj yapılabileceğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

  • Saç boylarına sürerek

Saçlarını şekillendirmeyi kolaylaştırmak, elektriklenmeyi azaltmak ve saçlarının daha parlak görünmesini sağlamak için ylang ylang yağını saç boylarına sürmelisin. Durulama gerektirmeyen bu uygulamayı gece uyumadan önce yapmayı dene. Sabah ışıl ışıl saçlarını görünce çok mutlu olacaksın.

  • Şampuana karıştırarak

Saç bakımının etkisini arttırmak ve saçlarnın mis gibi kokmasını istiyorsan 10 damla ylang ylang yağını şampuanın içine ekleyebilirsin.

Ylang Ylang Yağının Zararları Var Mıdır?

Ylang Ylang Yağının Zararları

Ylang ylang yağı saça iyi gelen doğal bir içerik olsa da özellikle hassas ciltlerde tahrişe yol açabiliyor. Bu nedenle eğer hassas, alejik bünyeye sahipsen ya da saç derinde bu tarz reaksiyonlar gözlemliyorsan ylang ylang yağını kullanmamalısın.

Aynı zamanda aktarlarda satılan ylang ylang yağlarının orjinalliğinden şüphe ediyorsan saçlarına sürmemelisin. Aktar karışımı doğal yağlar saçlarının dökülmesine ve mat görünmesine yol açabilir. Bu nedenle %100 ylang ylang yağına ulaşamıyorsan aktar karışımlarından uzak durmalısın.

Saçına Ylang Ylang Yağı Kullananların Yorumları

Saçına Ylang Ylang Yağı Kullananların Yorumları

Saç sırları editörleri olarak biz de merak ettik ve ylang ylang yağını saçlarımızda denedik. Evde saç bakımı ürünlerine ylang ylang yağını ekledik. Açıkçası ylang ylangın kokusu kadar diğer etkilerinden şimdilik memnun olduğumuzu söyleyemeyiz. Gözle görülür bir uzama etkisi olmadı. Saçlarımızda daha parlak ve canlı bir görünüm oluştuğunu söyleyebiliriz. Fakat bunu da aslında kullandığımız durulama gerektirmeyen saç bakım kremlerine borçluyuz.

Evde Saç Bakımı Önerilerimiz:

  • Evde saç bakımı yaparken mutlaka güvendiğin markaların ürünlerine yer vermelisin.
  • Saçlarının ihtiyacına göre şampuan ve saç kremi seçmelisin.
  • Haftada 2-3 kere saç maskesi yapmak saçlarının daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?