Ayak Bakımı Nedir? Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı Nedir? Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

İtiraf et, ne sıklıkla ayak bakımı yapıyorsun? Güzel ayaklar, bakımlı bir vücudun olmazsa olmazı. Haftada bir kere ayak bakımı yapmak seni çok daha temiz ve güvende hissettirecek. İstediğin zaman rahat bir şekilde sandalet giyebilir veya acele gelen ev misafirliği planı için ayaklarını düşünmek zorunda kalmazsın. Ayak bakımının anahtar noktalarını açıklıyoruz. Ayaklarına iyi bakmak için aşağıdaki bakım ipuçlarını takip etmelisin. 

Ayak bakımı nedir?

Ayak bakımı nedir?

Ayak bakımı, ayak parmaklarını, topuğu, ayak tabanını ve ayakların üst kısmını da içine alan bir bakım ritüeli. Ayak bakımında pedikür, ayak peelingi ve nemlendirme yaparak ayaklarının daha çekici ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsin. 

Ayaklar vücudun en çok kuruyan ve çok fazla yorulan bölgesi. Bu nedenle düzenli ayak bakımı yapmak ve ayaklarını yoğun bir şekilde nemlendirmek önemlidir. Ayak derisi (özellikle topuk ve ayak tabanı) vücudumuzdaki diğer derilerden daha kalın olduğu için özel bakıma ihtiyacı var. Şimdi sana ayak bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlatıyoruz.

Ayak bakımı nasıl yapılır?

1. Adım: Ayaklarını yumuşat

1. Adım: Ayaklarını yumuşat

Ayak bakımı yapmak için önce ayaklarını yumuşatmalı ve bakıma hazırlamalısın. Bunun için bir kaba ılık su koy ve içine en sevdiğin uçucu yağları ekle. Lavanta yağı, sandal ağacı yağı gibi mis kokulu ve cildi besleyen yağları tercih edebilirsin. Ayaklarındaki şişliği alması için kaya tuzu da ekleyebilirsin. 

Ayaklarını 5-10 dakika boyunca suyun içinde beklet. Eğer bu bakımı daha eğlenceli ve fotojenik bir hale getirmek istiyorsan suyun içine birkaç çiçek veya yaprak koyabilirsin. Şimdi Instagram düşünsün! 

2. Adım: Pedikür yap

2. Adım: Pedikür yap

Ayak bakımına ilk olarak pedikürle başla. Ayaklarına pedikür kaparken tırnak kenarındaki etleri sakın kesme. Sadece ayak törpüsü veya kalın kıllı bir tırnak fırçasıyla etleri geriye doğru ittir. Böylece tırnakların genişleyecek, tırnağını saran etler daha az belirgin olacak. Eğer tırnak etlerini keserek pedikür yaparsan, bunlar daha hızlı uzarlar. O yüzden ittirerek tırnaklarını temizlemek ayak bakımı için daha pratik olacak. 

3. Adım: Topuk bakımı

3. Adım: Topuk bakımı

Topuk ve ayak tabanındaki ölü derilerden arınmak için topuk taşı veya başka bir deyişle ponza taşı kullanmalısın. Topuklarını ve ayak tabanının tamamını bu topuk törpüsü ile ovala. Ayaklarındaki bütün ölü derilerden arınıncaya kadar bu işleme devam et. 

Topuklarını törpülerken topuk kenarlarını, topuk arkasını ve parmaklarının kenarlarını da unutma. Özellikle açık ayakkabı giydiğinde ayak tabanın çok kurur. Ayaklarının daha yumuşak ve bakımlı görünmesi için haftada bir kere topuk bakımı yapmalısın. 

4. Adım: Ayak peelingi yap

4. Adım: Ayak peelingi yap

Ayak peelingi için peeling içerikli kremini al ve ayaklarının tamamına masaj yaparak bu ürünü uygula. Peeling ürünlerinin içindeki mikro tanecikler, ayak derisini derinlemesine temizler ve gözenekleri açar. 

Ayak peelingi ve bakımı için biz CeraVe Yenileyen Ayak Kremi kullanıyoruz. Kuru ve çatlayan ayak derisine bakım yapan bu ayak kremini biz çok sevdik. CeraVe ayak kremi, çatlayan topuk derisini peeling yaparak onarıyor ve ayaklara kadife yumuşaklığı kazandırıyor. Düzenli peeling yapmak, ayak derisinin hassas bir şekilde soyulmasına ve alttan daha yumuşak ve genç derinin çıkmasını sağlıyor. Ayaklarındaki sert deriden şikayetçiysen CeraVe Yenileyen Ayak Kremi öneririz. 

5. Adım: Ayaklarını nemlendir

5. Adım: Ayaklarını nemlendir

Ayak bakımının en önemli adımı ayakları nemlendirmek. Bunun için en iyi ayak ve bacak nemlendirici kremlerinden olan Kiehl's Creme de Corps kullanmalısın. Zengin vücut nemlendiricisi, ayaklarındaki ve bacaklarındaki kuruluğu alarak daha yumuşak bir cilde sahip olmanı sağlıyor. 

Ayak bakımından sonra ipeksi bir cilde sahip olmak için Creme de Corps'u ayak parmakların da dahil olmak üzere ayaklarına, topuklarına ve bacaklarına doğru uygula. Bacağındaki pul pul dökülmelere de iyi gelen bu nemlendirici ayak bakımının vazgeçilmezi olacak. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?