Bilmen Gereken Temel Makyaj İlkeleri


Katman katman bir görünüm sergileyen fondöten, ince çizgilere dolan kapatıcı, katlanma bölgesinde biriken far, akan göz kalemi... Bu makyaj kusurlarıyla aynada sık sık göz göze geliyorsan temel makyaj ilkelerini bilmiyor olabilirsin. Neyse ki öğrenmek için geç değil!

Makyaj yapmayı hepimiz çok seviyoruz fakat kimi zaman makyajımız hayal ettiğimizden çok daha farklı görünebiliyor. Bunun nedenini hiç düşündün mü? Biz söyleyelim: Yanlış makyaj uygulamalarına yol açan faktör genellikle temel makyaj ilkelerini bilmemek veya uygulamamak oluyor. Eğer izlediğin videolardaki veya okuduğun blog yazılarındaki kadar kusursuz makyajlar yapmak istiyorsan makyajın temel prensiplerini öğrenmelisin. Hadi, bilmen gereken temel makyaj ilkelerine bizimle birlikte göz at!

Temel Makyaj İlkeleri Nelerdir?

Temel Makyaj İlkeleri Nelerdir?

  • Makyajın mutlaka temiz cilde uygulanması
  • Makyajdan önce nemlendirici ve güneş kremi sürülmesi
  • Makyajın yaş ve yüz şekline uygun yapılması
  • Ortama uygun makyaj modelinin tercih edilmesi
  • Güvenilir markalara ait olan, temiz içeriğe sahip ve dermatologlar tarafından onaylanmış makyaj malzemelerinin kullanılması
  • Makyaj yaparken uygulama sırasına dikkat edilmesi
  • Her makyaj malzemesi için doğru fırçaların kullanılması
  • Trend olan uygulamalar yerine kişiye yakışan modellerin tercih edilmesi

Aslında makyajın temel prensipleri cildine, yaşına ve ten rengine uygun makyaj malzemeleri ile renkleri seçmekten geçiyor. Ancak bu, elbette yeni makyaj modelleri ve trendlerini uygulamaman gerektiği anlamına gelmiyor. Kendi tarzına uygun olduğunu düşündüğün tüm makyaj trendlerini uygulayabilir ve kendin için yepyeni makyaj teknikleri keşfedebilirsin.

Temel Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kişi veya kurumlar tarafından verilen makyaj eğitimleri sırasında öğretilen bazı temel makyaj çeşitleri bulunuyor. Bu makyaj modellerinin tekniklerini öğrenerek dilediğin pek çok makyajı en iyi şekilde yapabilirsin:

Temel Makyaj İlkelerine Göre Doğal Makyaj Uygulaması

Temel Makyaj İlkelerine Göre Doğal Makyaj Uygulaması

Doğal makyaj uygulaması yıllardan beri hayatımızda yer alıyor. Genel olarak temiz ve pürüzsüz bir ten üzerine nude renklerdeki makyaj malzemelerinin uygulanmasıyla yapılan doğal makyajın birkaç püf noktası daha bulunuyor. Öncelikle cilt tipinle uyumlu ince ve hafif yapılı makyaj malzemeleri tercih etmelisin. Ardından bu makyaj malzemelerinin cildinde katman katman bir görünüm yaratmamasına özen göstermelisin.

Editörün Önerisi: Bizim doğal makyaj için fondöten önerimiz L'Oréal Paris True Match Nude Fondöten Serum! İnce yapısı ve ciltle anında bütünleşmesiyle son zamanlarda favorilerimiz arasında giren L'Oréal Paris serum fondöten, içeriğindeki hyaluronik asitle cildi makyajın altında dahi nemlendirmeye yardımcı oluyor. Cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda cilde bakım yapıp dolgunlaştıran bu serum fondöteni senin de çok seveceğine inanıyoruz!

Temel Makyaj İlkelerine Göre Kusursuzlaştırıcı Makyaj (Düzeltme Makyajı)

Temel Makyaj İlkelerine Göre Kusursuzlaştırıcı Makyaj (Düzeltme Makyajı)

Kusursuzlaştırıcı makyaj, yani bir diğer adıyla düzeltme makyajında yüz şekli göz önüne alınarak cilt kusurlarının gizlenmesi ve yüz hatlarının ön plana çıkarılması amaçlanıyor. Dolayısıyla ten renginle uyumlu bir kapatıcı seçmen çok önemli. Bu makyaj için L'Oréal Paris Infaillible Kapatıcı kullanmanı öneriyoruz.

İnce yapılı formülüyle cilde nefes aldıran bu kapatıcı, suya ve neme dayanıklı yapısıyla etkisini tüm gün sürdürüyor. Bu yüksek pigmentli kapatıcıyla cilt kusurlarını anında gibi gizleyebilir ve ardından yüz hatlarını belirginleştirmek için allık ve kontür adımlarına geçebilirsin.

Temel Makyaj İlkelerine Göre Porselen Makyaj

Temel Makyaj İlkelerine Göre Porselen Makyaj

Kusursuz ve bebek gibi bir cilde hayır diyebilir misin? Mümkün değil! Pürüzsüz bir cilt görünümünün hedeflendiği porselen makyajında kapatıcı etkisi yüksek ten makyajı malzemelerini tercih etmelisin. Porselen makyajın püf noktalarını Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? makalemizden öğrenebilirsin.

Temel Makyaj İlkelerine Göre Olgun Cilt Makyajı

Temel Makyaj İlkelerine Göre Olgun Cilt Makyajı

Olgun makyaj tekniğinden pek söz edilmese de bu makyaj tekniği yaş alan kişiler için hayati önem taşıyor. Olgun makyaj modelinde fondöten, kapatıcı ve pudranın yüzdeki çizgilere dolmaması amaçlanıyor. Ayrıca seçilen makyaj malzemelerinin cildi nemlendirmesi ve çevresel etkenlerden koruması da son derece önemli. Kapatıcının Çizgilere Dolmaması için Ne Yapmalısın? makalemizi inceleyerek olgun makyaj konusunda önemli püf noktaları keşfedebilirsin.

Temel Makyaj İlkelerine Göre Özel Gün Makyajı

Temel Makyaj İlkelerine Göre Özel Gün Makyajı

Söz konusu özel gün makyajları olunca akla hemen yoğun kapatıcı etkili, ışıltılı ve koyu renkli makyaj malzemeleri geliyor. Ancak özel gün makyajı için tek bir uygulamadan söz etmek mümkün değil. Nitekim özel gün makyajını gideceğin ortama, giyeceğin kıyafete ve saç modeline göre belirlemen gerekiyor. Özel gün makyajı konusunda ipuçlarımızı paylaştığımız makalemizi inceleyerek, bu makyaj modelinin temel ilkelerini öğrenmek üzere keyifli bir yolculuğa çıkabilirsin.


Temel makyaj ilkelerini öğrenmeye dair ilk adımı attığına göre, artık daha bilinçli bir şekilde pratik yaparak gündüz ve gece makyajlarını bir üst seviyeye taşıyabilirsin!


Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala