Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl Giderilir?

Cilt Altındaki Kör Sivilceler Nasıl Giderilir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kör sivilce nasıl geçer diye çözüm arayanlar bir yana, kör sivilce nedir sorusuyla konunun yabancısı olanlar da şu an muhtemelen aramızda; cevaplar ise bizde!

Kör sivilce, cilt yüzeyinde yumrulu görünüme sebebiyet veren bir durum. Deri altı kör sivilceler cilt tipi fark etmeksizin pek çok kişide görülebiliyor. Buradaki ilk merak edilen faktör ise kör sivilce kendiliğinden geçer mi oluyor. Evet, cilt altı sivilceler kendiliğinden geçebildiği gibi bazı durumlarda bunun için birtakım medikal ve topikal yöntemlere de ihtiyaç duyulabiliyor. Tabii bu süreci mutlaka bir dermatoloğa görünerek yürütmelisin. Daha açık bir şekilde söyleyecek olursak, kendi kendine kör sivilce tedavisi yürütmemelisin!

Hadi gel, şimdi öncelikle kör sivilceleri iyice tanımlayalım. Kör, yani ucu çıkmayan sivilceler nasıl geçer sorusuna ise sonrasında değineceğiz. 

Cilt Altı Kör Sivilce Nedir?

Cilt Altı Kör Sivilce Nedir?

Cilt altı kör sivilce, uç vermemiş yumrulu yapıya sahip sivilcelere deniyor. Bazı kör sivilcelerin varlığı ancak yakından bakıldığında veya temas halinde anlaşılabiliyor. Eğer bu durum yine de canını sıkıyorsa deri altı kör sivilceler nasıl geçer bilmen şart. Çünkü bu sorunla ancak onu iyi tanıyarak baş edebilirsin. 

Kör Sivilce Neden Çıkar?

Kör Sivilce Neden Çıkar?

Deri altı sivilcelerin temelde tıpkı diğerleri gibi gözeneklerin dolması sonucunda meydana geldiğini söyleyebiliriz. Gözeneklerdeki ölü deri, yağ ve kir zamanla yumru haline gelerek deri altı sivilceye dönüşebiliyor. Hatta kimi zaman bu sivilceler kızarıklık ve şişlik görünümüyle beraber ağrılara da neden oluyor. Bu yüzden deri altı sivilce neden olur sorusu kadar, deri altı kör sivilceye ne iyi gelir onu da bilmen gerekiyor.

Cilt Altındaki Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Cilt Altındaki Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Kör sivilcelerden nasıl kurtulurum sorusu deri altı sivilceyle karşılaşan hemen herkesin ortak noktası. Dikkatini çekelim, kör sivilce nasıl patlatılır sorusunun peşine düşmüyoruz. Çünkü bunu asla yapmamalısın! Kör sivilce için genel olarak yapman gerekenler şunlar:

  • Bu sorunla sıklıkla karşılaşıyorsan ilk adımın elbette dermatoloğa gitmek olmalı.

  • Ayrıca cildini daima temiz tutman gerektiğini bilmelisin.

  • Sivilcelerini sıkmaya çalışmamalısın. Aksi halde sivilcelerden kurtulmaya çalışırken işleri daha da kötüleştirebilirsin.

  • Cilt yatıştıran, cilt kusurlarına iyi geldiği bilinen niacinamide ve salisilik asit içeren cilt bakımı ürünleri kullanabilirsin.

  • Eğer yağlanmaya meyilli bir cildin varsa bakım rutinini buna göre oluşturmalısın. Örneğin; ihtiyacın yağlı ciltler için nemlendirici krem ise tercihini su bazlı ürünlerden yana yapmalısın. Böylece cildinin daha fazla yağlanmasının önüne geçebilirsin.

Şişmiş sivilce nasıl iner ve cilt altındaki kör sivilceye ne iyi gelir diye araştırırken ayrıca kör sivilceler için bal ve çay ağacı yağı gibi çözümlerin de önerildiğini gördük. Belki senin de kulağına çalınmıştır. Fakat bunlar bilimsel olarak etkinliği teyit edilmemiş yöntemler olduğundan sen yine de dermatoloğuna danışmadan hareket etme deriz. 

Editörün Favorisi: Eğer akneye eğilim gösteren cildine uygun bir temizleyici arıyorsan sana La Roche Posay Effaclar Yüz Temizleme Jeli’ni önerebiliriz. Gözeneklerin arınmasına yardımcı olan bu jel cildi nazikçe temizliyor. Verdiği tazelik hissini biz çok seviyoruz!

Cilt Altında Kör Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Cilt Altında Kör Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Cilt altı kör sivilcelerin gözeneklerin kirli ve dolu olmasından kaynaklandığını artık biliyorsun. Bu yüzden önlemek için cilt yüzeyini doğru ürünlerle temizlemeli ve düzenli peeling yapmayı ihmal etmemelisin. Ayrıca kör sivilce oluşumunu engellemek için cildini içeriden ve dışarından besleyecek, ona destek olacak ürünlere ihtiyacın var. Mesela yağlı besinlerden uzak durman gerektiğini bilmeli ve bol su içmeyi ihmal etmemelisin. Öte yandan doğru bakım ürünlerini seçmek de kör sivilceleri daha oluşmadan önleme noktasında çok önemli bir adım.

Kör Sivilce İz Bırakır mı?

Kör Sivilce İz Bırakır mı?

Kör sivilceler uç verip cilt yüzeyine çıkmadığı müddetçe aslında cildin dokusunda gözle görülür herhangi bir değişim yaratmıyor. Fakat ardında bırakabileceği geniş gözenek görünümünü yine de unutmamak gerek. Eğer kör sivilceler için doğru bakım adımlarını uygularsan cildinde bu gibi kusur oluşumlarının önüne geçebilirsin. 

Yani aslında kör sivilcenin ana sebebi, yağlanmaya meyilli olan gözeneklerin tıkalı olması. Bu da kör sivilcelerin baş vermesini engelliyor. Tam da bu sebeple gözenek bakımına özen göstermelisin. Yağlanmaya bağlı geniş ve tıkalı gözenek sorunuyla baş etmek için ihtiyaçlarına uygun temizleyici, nemlendirici ve serumları kullanarak pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsin. 

Editörün Favorisi: Akneye eğilim gösterebilen bir cilde sahip olsan da düzenli olarak nemlendirici kullanman gerektiğini bilmelisin. La Roche Posay Effaclar Duo + SPF30 Gözenek Açıcı UV Korumalı Jel Krem, zengin içeriğiyle hem cildinin canlı görünmesine katkı sağlayacak hem de onu saatler boyu nemlendirecek. Güneş koruyucu özelliği de cabası!


Güzellik söz konusu olduğunda gördüğün gibi yapılacaklar tükenmiyor, yeter ki yola doğru bilgilerle çık!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?