Cilt bakımı ve cilt sağlılığı hakkında herkesin bilmesi gereken 10 tüyo

Cilt bakımı ve cilt sağlılığı hakkında herkesin bilmesi gereken 10 tüyo

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sağlıklı bir cilt için bilmen gereken 10 cilt sağlığı tüyosunu listeledik!

Sağlıklı, pürüzsüz ve canlı görünen bir cilt için hayatına sokman ve alışkanlık haline getirmen gereken belli başlı adımlar var. Cilt sağlığını geliştiren ve cildin çok daha kusursuz görünmesini sağlayan cilt bakım tüyolarını uygulamaya başladığında, farkı kendi gözlerinle göreceksin!

İşte karşında cilt sağlığı için bilmen gereken 10 bakım tüyosu…

1. Cildini düzenli temizle

1. Cildini düzenli temizle

Sağlıklı bir cilt için cildi düzenli temizlemek en önemli adımlardan biri. Özellikle akşamları cildini günün kirinden, makyaj kalıntılarından ve fazla sebumdan arındırmadığında gözeneklerinin tıkanması, siyah noktalar ve solgun görünümle baş başa kalabilirsin. Bunun için nazik bir yüz temizleme jelini cilt bakım rutinine dahil edebilirsin.

Yüz temizleme jeli önerisi: Kiehl’s Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash

2. Nemlendirici en önemli adım

Nemsiz kalan bir cilt, sağlıklı ve canlı görünümünü hızla kaybeder. Cildin yağlı bile olsa ihtiyacı olan nemi düzenli olarak sağlamalı, cildinin nem kaybetmesine engel olmalısın. Bunun için iyi bir günlük nemlendirici seçmeli ve aksatmadan günde 2 kere uygulamalısın.

Nemlendirici önerisi: Kiehl’s Ultra Facial Cream

3. Düzenli ve iyi uyku

Cilt sağlığı için düzenli uyku son derece önemli. Ortalama 8 saatlik uykunu aldığında cildinin çok daha enerjik ve sağlıklı görüneceğinden emin olabilirsin. Cildin gece biz uyurken kendini yenilediğini ve onardığını da hesaba kattığımızda, düzenli ve iyi bir uykunun cilt sağlığı üzerindeki etkisi önem kazanmış oluyor.

Gece serumu önerisi: Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate

4. Ilık suyla duş

Ilık suyla duş

Çok sıcak suyla duş yapmak, cildi sıcak suyla yıkamak cilt bariyerinin zarar görmesine neden olabilir. Özellikle çok kurumaya eğilimli bir cildin varsa, çok sıcak su kullanımı cildinin daha da kurumasına neden olabilir. Cilt sağlığı için ılık su kullanmayı tercih etmelisin.

Cilt bariyeri onarıcı krem önerisi: Kiehl’s Centella Sensitive Cica-Cream

5. Peeling adımı

Ciltteki ölü derileri arındırmak ve cildin yenilenmesini sağlamak için haftada 1-2 kez cildine peeling uygulayabilirsin. Sadece kullanacağın peelingin cildini nazikçe temizleyecek, tanecikleriyle cildini tahriş etmeyecek bir peeling olmasına dikkat etmelisin. Yine çok sık peeling yapmak da cildini yorabilir.

Peeling önerisi: Kiehl’s Pineapple Papaya Facial Scrub

6. Bol su içmek

Bol su içmenin vücut sağlığı açısından önemini kuşkusuz ki biliyorsundur. Cilt sağlığı için de bol su tüketimi son derece önemli. Cildi hem içeriden hem dışarıdan nemli tutmak için, gün içerisinde ihtiyaç duyduğun kadar bol su içmelisin.

Cilt nemlendirici serum önerisi: Kiehl’s Hydro-Plumping Serum Concentrate

7. Kil maskelerinin etkisi

7. Kil maskelerinin etkisi

Cilt sağlığı için cilt temizliği önem taşıyor. Ciltte biriken kirleri, gözeneklerdeki makyaj kalıntılarını ve fazla yağı gidermek için kil maskeleri en çok işe yarayan yöntemlerden biri. Haftada 1-2 kez kil maskesi uygulayarak, cilt kusurlarına yol açabilecek tüm kirleri giderebilirsin.

Kil maskesi önerisi: Kiehl’s Rare Eart Deep Pore Cleansing Masque

8. Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenmenin cilt sağlığı üzerinde etkisi çok büyük. Daha sık meyve ve sebze tüketmek, yağlı, işlenmiş ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durmak, tüm besinlerden dengeli bir şekilde tüketmek hem vücudu güçlendireceği gibi hem de cildin daha sağlıklı, canlı ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Bitkisel içerikli serum önerisi: Kiehl’s Daily Reviving Concentrate

9. Güneş kreminin önemi

Cildin erken yaşlanmasının önüne geçmek, ince çizgi, kırışıklık ve leke görünümünü engellemek için hem yaz hem kış cildi güneşten korumak gerekiyor. UV ışınlarının ciltte yarattığı hasarı geri almak çok zor, bu yüzden her gün hava kapalı bile olsa güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisin.

Güneş kremi önerisi: Kiehl’s Ultra Light Daily UV Defense Sunscreen SPF 50 PA++++

10. Stresi azalt

Stresli olduğumuzda bu durumdan cildimiz de çok etkilenir. Cilt matlaşır, eski ışıltısını kaybeder, sağlıklı görünüm yerine koyu göz altı halkalarına ve yorgunluğa bırakabilir. Bu yüzden stresi minimuma indirmek, cilt sağlığının da artmasına yardımcı olacaktır.

Yorgunluk karşıtı göz kremi önerisi: Kiehl’s Midnight Recovery Eye

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?