Cilt Bakımında Minerallerin Önemi Nedir?

Cilt Bakımında Minerallerin Önemi Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt bakımında minerallerin önemine yeterince hakim değilsen, seni dünyanın yapı taşı mineraller hakkında farkındalık kazanmaya çağırıyoruz!

Dünya gerçekten bir manto giymiş olsaydı herhalde bu mantonun adı “mineraller” olurdu. Gezegenimiz kadar vücudumuzun da dengede olmasına katkı sunan mineraller yaşam için vazgeçilmez. Tabii bu yadsınamaz katkı cilt için de geçerli! Yani, besinlerden ve çeşitli takviyelerden alınan minerallerin cilde katkıları oldukça büyük!

Canlı ve sağlıklı görünen bir cilt için birçok biyolojik reaksiyonu yerine getiren ve katalizör görevi gören mineraller, temel besin kaynaklarından alınabildiği gibi doğru cilt bakım ürünleri ile dışarıdan da takviye edilebiliyor. Bu yazımızda cildin ihtiyacı olan minerallerden ve ne kadar önemli olduklarından bahsedeceğiz. Cilt bakımı yolculuğunda yeni keşiflere hazır mısın? 

Mineral Nedir? Neden Önemlidir?

Mineral Nedir? Neden Önemlidir?

Mineral adlandırması hava, toprak ve suda yaygın olarak bulunan belirli inorganik maddeleri ifade ediyor. Bu maddeler insan vücudundaki toplam ağırlığın yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. Yani kısaca mineralleri, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve hayati fonksiyonları yerine getiren önemli elementler olarak tanımlayabiliriz. 

Bu noktada minerallerin insan vücudu tarafından kendiliğinden üretilemeyen ve sentezlenemeyen maddeler olduğunu da belirtelim. Dolayısıyla minerallerin vücuda besinler veya -hekim tavsiyesi üzerine- gıda takviyeleri yardımıyla alınması gerekiyor. 

Minerallerin Cilde Faydaları Nelerdir?

Minerallerin Cilde Faydaları Nelerdir?
  • Cildin oksijen seviyesini dengeleme: Yapılan pek çok bilimsel araştırma, minerallerin vücudun oksijen seviyesinin dengelenmesinde etkili olduğunu ortaya koyuyor.

  • Kırışıklık oluşumunu önleme: Yine bilim insanları kırışıklık görünümünün giderilmesi veya önlenmesi konusunda da minerallerin etkili olduğunu belirtiyor.

  • Ciltte bakteri üremesinin önüne geçme: Doğru mineral kullanımının ciltte bakteri oluşumunu engellediği de biliniyor. Bu sebeple cildi temizlerken mineralli bakım ürünlerinden yararlanmak ideal tercih!

  • Cildin nem dengesini koruma: Minerallerin cilde faydalarını sayarken nem dengesinden bahsetmek şart! Peki, mineraller cildi nemlendirir mi? Evet, doğru minerali kullanırsan nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsin. 

Cildin İhtiyaç Duyduğu Başlıca Mineraller Nelerdir?

Cildin İhtiyaç Duyduğu Başlıca Mineraller Nelerdir?

Cilt için hangi mineralleri kullanman gerektiğini bilmeli ve kullanacağın mineralleri önce cildinin ihtiyaçlarını belirleyerek tespit etmelisin. Bilimsel araştırmalar özellikle çinko ve magnezyum gibi minerallerin cilt için son derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra mineralli yağlar, sular veya diğer bakım ürünleriyle manganez, selenyum, bakır ve sülfür gibi çeşitler de cilt bakım rutinlerine dahil edilebiliyor. İşte, minerallerin cilt bakımında en fazla öne çıkan çeşitleri ve etkileri:

  • Çinko: Cildin kendini daha hızlı onarmasına yardımcı oluyor.

  • Magnezyum: Cilt bariyerine elastikiyet sağlıyor.

  • Potasyum: Sodyum ile birlikte hücrelerdeki su miktarını düzenlemeye katkı sunuyor. 

  • Selenyum: Cildi UV ışınlarına karşı korumaya katkı sunuyor. Tabii bu, yaşlanma belirtilerinin de önlenmesine yardım etmek demek!

Mineral İçeren Bakım Ürünü Önerileri

Mineral İçeren Bakım Ürünü Önerileri

Sence mineral bakım nedir? Mineral bakım, cilt bakım rutinlerine bu maddelerin eklenmesi anlamına geliyor. Bu bakım şekli, cildin ihtiyaç duyduğu elementleri dışarıdan kazanmasına yardımcı oluyor. Cildinin canlı ve parlak görünmesini destekleyen minerallerle sen de ışıldayan bir cildin tadını çıkarmaya başlayabilirsin. Eğer önerilere ihtiyacın varsa okumaya devam et!

1. Mineral 89 72 Saat Nemlendiren Bakım Kremi

Mineral 89 72 Saat Nemlendiren Bakım Kremi

Cilt bakımında kullanılan mineraller konusunda Vichy uzmanlığına güvenebilirsin. Mineral 89 72 Saat Nemlendiren Bakım Kremi, cildin ipeksi bir yumuşaklık kazanmasına yardım etmenin yanı sıra ihtiyacı olacak mineralleri sağlamaya da yardım ediyor. İçeriğinde Vichy Volkanik Su mineralleri, hyaluronik asit, B3 ve E vitaminleri ve skualen bulunan bu yüksek etkili nemlendirici, cildindeki yumuşalık hissinin tadını çıkarmanı sağlayacak!

2. Mineral 89 Nemlendirici Serum

Mineral 89 Nemlendirici Serum

İşte sana harika bir öneri daha. Vichy Mineral 89 serisinin nemlendirici serumunu kullanarak günlük bakımda cildinin ihtiyacı olan mineralleri kazanmasını sağlayabilirsin. Saf hyalüronik asit ve mineral açısından zengin, yüzde 89 Vichy Volkanik Suyu içeren eşsiz bir formüle sahip Vichy Mineral 89 Serum’dan bizce denediğin andan itibaren vazgeçemeyeceksin!

3. Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum

Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum

Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum, formülündeki probiyotik türevi, E vitamini ve niasinamid ile gönlümüzü fethetmeyi başaran bir diğer önerimiz. Kullandıkça cildinin daha canlı ve aydınlık bir görünüm kazandığını sen de fark edeceksin. Yine mineralli su ve pek çok faydalı bileşen içeren Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum sadece bizden değil, deneyen tüm güzellik tutkunlarından tam not alıyor.

4. Capital Soleil Uv-Age Daily

Capital Soleil Uv-Age Daily

Peptitler, yüzde 2 niasinamid, probiyotik türevi, Vichy Volkanik Suyu ve dahası… Cildinin ihtiyacı olacak pek çok bileşene sahip Capital Soleil Uv-Age Daily güneş koruyucu, yaz kış yanından ayırmayacağın destekçilerden biri! 50 faktör güneş koruma etkisiyle UV ışınlarına karşı güçlü bir savunma sağlayan bu kremi sürdüğümüz anda bayıldık. Çünkü beyaz iz bırakmıyor, kuruluk hissi oluşturmuyor ve üstelik ciltte yapışkanlık hissi de bırakmıyor. Daha ne olsun?

5. Vichy Mineralli Volkanik Suyu

Vichy Mineralli Volkanik Suyu

Mineralli sular da cilt bakımı için çok önemli! Mineral tuzlar ve eser elementler bakımından son derece zengin olan Vichy Mineralli Volkanik Suyu, cildin çeşitli durumlarda gösterdiği tepkileri hafifletmek ve cildin toleransını arttırmak için ideal bir seçenek sunuyor. Sen de hassas cildini rahatlatmak istiyorsan Vichy Mineralli Volkanik Suyu’nu bakım rutinine ekleyebilirsin. 

Artık cilt için minerallerin ne demek olduğunu biliyorsun. Şimdi harekete geçme zamanı!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?