Cilt Güzelleştiren Takviyeler Nelerdir?


Cildinin her daim genç ve güzel görünmesini kim istemez? Bunun için cildimizin ihtiyacı olan bazı yardımcı öğelerden faydalanmak gerekebiliyor. Peki bu cildi güzelleştiren takviyeler neler dersin? Cilt güzelliğinde etkisi olduğu bilinen içerikleri az çok tahmin ettiğini düşünsek de biz, bu konuya detaylıca yaklaşalım istedik. İşte düzenli kullanımda, cildinin güzelliğini pekiştirecek ve cildinin çok daha sağlıklı, canlı ve ışıltılı görünmesini sağlayacak o çok faydalı içerikler…

Editörün Notu: Eğer herhangi bir vitmain takviyesi almayı düşünüyorsan, mutlaka doktor tavsiyesi alman gerektiğini hatırlatalım. Vitaminlerin ve gıda takviyelerinin bilinçsizce kullanımı durumunda, beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsin.

Cildi Güzelleştiren Vitamin Takviyeleri

Öncelikle “Cilt güzelliğinde hangi vitaminler tercih edilmeli?” sorusu ile başlamak istiyoruz. Cilt bakımı ürünleri içerisinde de sıklıkla karşımıza çıkan faydalı vitaminleri aşağıda bulabilirsin;

- E Vitamini:

E Vitamini

Cildinin kuruluğundan mı şikayetçisin? O halde koşarak sarılman gereken en etkili vitaminlerden birinin E vitamini olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Cildi mükemmel şekilde nemlendiren ve kuruluk problemini ortadan kaldıran bu vitamin, aynı zamanda cildin serbest radikallere karşı korunmasını sağlayan müthiş bir antioksidan deposu. Bu sayede ciltteki yara ve yanıklara da iyi gelen E vitamini, akne problemlerine karşı da etki gösteriyor. Üstelik sadece cilt üzerinde değil saçlarda da oldukça etkili. Cildinin sağlıklı görünümü için E vitaminini hem bakım ürünlerinde hem de takviye besinler aracılığı ile mutlaka kullanmanı tavsiye ediyoruz.

- Ester C Vitamini:

Ester C Vitamini:

Cildi güzelleştiren vitamin takviyeleri arasındaki bir diğer favorimiz ise Ester C vitamini oluyor. Klasik C vitaminine oranla hem suda hem de yağda çözünebilen bu vitaminin, hücrede daha fazla tutulduğunu belirtmek istiyoruz. “Peki, bu kimyasal formlu vitaminin cilde faydası nedir?” diye soracak olursan da hemen cevaplayalım: Tıpkı C vitamini gibi ciltteki lekeli görünümün ortadan kalkmasına, cilt tonunun eşitlenmesine, cildin parlamasına ve nem kazanmasına yardımcı oluyor. Yani, lekeli cildin için bu vitaminin faydalarından mutlaka yararlanman gerektiğini söylemeliyiz.

Editörün önerisi: C vitamini denince bizim ilk aklımıza gelen ürün La Roche Posay Saf Vitamin C10 Serum oluyor. Kırışıklık görünümü, ışıltı kaybı ve düzensiz cilt dokusu için kusursuz bir serum olarak nitelendirebileceğimiz bu ürün, bizim cildimize çok iyi gelen serumlardan biri. Hassas ciltlerin de kullanımına uygun olan bu serum, C vitamininin yanı sıra formülünde salisilik asit ve hyaluronik asit de bulunduruyor. Düzenli kullanımda cilt kusurlarımızın görünümünü azaltan ve cildimizi daha sıkı bir görünüme kavuşturan bu ışıltı veren serumu senin de mutlaka denemeni tavsiye ediyoruz. C vitamininin en saf halini bulabileceğin bu serum ile sen de cildindeki farkı hemen hissedeceksin. 😊

- D Vitamini:

D Vitamini

Cilde faydası olduğu bilinen bir diğer vitamin ise D vitamini. Vücuttaki eksikliğinin cilt kuruluğundan, saç dökülmesine, yaraların onarım sürecinin yavaşlamasından, yaşlanma belirtilerinin artmasına kadar pek çok probleme yol açtığı biliniyor. D vitamini yönünden zengin besinlerin sıkça tüketimi ile D vitamini içeren cilt bakım ürünlerinin kullanımı ise cildin sağlıklı görünümünü korumaya yardımcı oluyor.

- A Vitamini

A Vitamini

Retinol olarak da bilinen A vitamini de cilt güzelliğinde en sık tercih edilen vitaminlerden. Cilde en büyük faydaları ise ince çizgi ve kırışıklık görünümünü önlemesi, hücre üretimini sağlaması, cilt kuruluğunu önlemesi, cilt elastikiyetini koruması, sebum üretimini dengelemesi ile kızarıklık ve kaşıntılara iyi gelmesi.

Editörün önerisi: Saf retinol formülü ile gönlümüzde taht kurmayı başaran bir üründen bahsetmek istiyoruz sana: L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu. Ciltteki etkisini çok hızlı hissettiğimiz bu serum, nem kazanmış ve pürüzsüz bir cilt görünümü sunmasıyla bizi kendine hayran bırakıyor. Düzenli kullanımda cilt yenilenmesini sağlayan ürün, içeriğindeki yüksek konsantre saf retinol sayesinde ise cilde 3 kat daha fazla nüfuz ediyor. Bu sayede cildimizdeki derin kırışıklıkların dahi yok olmasına yardımcı olan bu mucize gece serumu yalnızca 1 ayda parlak ve genç görünüm sağlarken; 4 ayın sonunda ise kırışıklık görünümünü %36 oranında azaltıyor. Sen de kırışıklık bakımında bu gece serumuna mutlaka yer vermelisin.

Cilt Güzelliğinde Etkili Olan Diğer Takviyeler

Cilt Güzelliğinde Etkili Olan Diğer Takviyeler

Şimdi gelelim, cilt güzelliğinde etkisi kanıtlanmış diğer içeriklere. Aşağıda sıraladığımız bu cilt takviyelerini kullanarak da kıskanılası bir cilde sahip olabilirsin;

1. Kolajen

Sana bu içerikten daha önceki yazılarımızda sıkça bahsetmiş olabiliriz. Ancak yine de kolajenin cilt güzelliğinde çok önemli içeriklerden biri olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Kolajen, ciltte kendiliğinden bulunan bir protein. Ancak belli bir yaştan sonra cilt, bu proteini üretememeye başlıyor ve dışarıdan destek almak şart oluyor. Cildin yaşlanma belirtilerini azaltmada etkili olan ve cilt elastikiyeti sağlayan kolajen takviyesi ile daima genç görünmen mümkün.

Editörün önerisi: Kolajen üretimini destekleyen önerimiz L’Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem. 30 yaş ve üzeri için ilk kırışıklıkların giderilmesinde rol üstlenen bu kremi biz, formülünün Opuntia çiçeği özü ve kolajen biosferleri ile zenginleştirilmiş olması sebebiyle çok seviyoruz. Cildin esnekliğini artırmayı hedeflemek üzere kullanılan kolajen biosferleri, 9 kata kadar genişleyebilen epiderme nüfuz ederek ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Opuntia çiçeği özü ise yenileyici etkisi sayesinde cildin yıllara karşı direncini artırıyor. 24 saat boyunca cildin nemli kalmasını sağlayan ve cildin hem kırışıklık görünümünü azaltan hem de cilde elastikiyet kazandıran bu kremi, senin de en az bizim kadar seveceğini düşünüyoruz. Bizce ilk kırışıklık görünümü için ondan iyisi yok! 😊

2. Koenzim (Q10)

Koenzim (Q10)

Cilt elastikiyetini sağlamada büyük öneme sahip olan bu içerik, cilde gençlik ve canlılık kazandırıyor. Bunun yanı sıra leke tedavisinde de etki gösterdiği biliniyor. Kolajen takviyesi ile birlikte dönüşümlü olarak kullanıldığında etkisini daha iyi gösteren koenzimi, kırışıklık bakımında kullanabilirsin.

3. Alfa Lipoik Asit

Alfa Lipoik Asit

Güçlü bir antioksidan olarak bilinen alfa lipoik asit, serbest radikallere karşı cildi koruyan mükemmel bir içerik. Ayrıca bu asidin, kolajen ve koenzimin etkilerini artırıcı özelliği olduğu da bilindiğinden, bu içerikler ile birlikte kullanılması tavsiye ediliyor. Öte yandan bu yararlı içerik, ciltte peeling etkisi sunarak pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Ek olarak, yağ bezlerinin üretimini de dengede tutarak, gözenek tıkanıklığının önüne geçiyor.

4. Hyaluronik Asit

Hyaluronik Asit

Cilt bakım ürünlerinde belki de en sık karşımıza çıkan içeriklerden biri hyaluronik asit. Özellikle de nem tutma kapasitesi ile bilinen ve yaşlanma karşıtı ürünlerin içerisinde yer alan hyaluronik asit, ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilme özelliğine sahip. Cilde yoğun şekilde nem kazandırarak, kuruluğa bağlı kırışıklığın önlenmesine yardımcı olan hyaluronik asidin bu faydalarından, cildinin sağlıklı görünümü adına biz de kesinlikle yararlanmanı öneriyoruz.

Editörün önerisi: Hyaluronik asit ve aloe vera ile zenginleştirilen formülü ile öne çıkan harika bir temizleme ürününe ne dersin? İşte karşında Garnier Hyaluronilk Aloe Temizleme Jeli. %96 doğal kaynaklı formülünü vegan içerikler ile birleştiren bu temizleyiciye bayılıyoruz! Cildimizi anında temizleyen, tüm makyaj ve kir kalıntılarından arındıran ve aynı zamanda sıkılaşmış gözeneklere kavuşmamızı sağlayan ürün, cilde yüksek oranda nem kazandırıyor. Anında ferah, temiz ve yumuşak bir cilde kavuşmamızı sağlayan bu temizleyici, formülünde yer alan yüksek orandaki hyaluronik asit sayesinde cildimize nemi adeta hapsediyor. Hyaluronik asit formülüyle en favori ürünlerimiz arasında gösterebileceğimiz bu temizleyiciyi deneyince, sen de bir daha bırakamayacaksın! 😉

5. Omega 3

Balık ve ceviz gibi ürünlerde bolca bulunan bir içerik olan Omega 3’ün dışarıdan takviye olarak da kullanılması öneriliyor. Bu içerik hücre yenileme, cilt nemlendirme, akne oluşumunun önüne geçme ve saç derisini güçlendirme gibi etkileriyle öne çıkıyor ve cilt sağlığı için muhakkak kullanılması gereken içerikler arasında yer alıyor.

6. Biotin

Biotin

B vitamini formu olan biotin de cilt güzelliğinde etkili olan içeriklerden. Özellikle saç ve tırnaklarda etkisi yüksek olan biotin, saçlar için kullanımında dökülmeleri önlüyor. Tırnaklarda ise kırılmaların önüne geçerek, güçlendiriyor. Vücutta biotin eksikliği ise kan tahlili ile ortaya çıkabiliyor. Sen de güçlü tırnaklar ve sağlıklı saçlar için biotini gıda takviyesi olarak kullanabilir ya da biotin içeren bakım ürünlerinden yardım alabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala