Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilmen Gerekenler

Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilmen Gerekenler

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Hepimiz zaman zaman lip balm ve dolgunlaştırıcı ruj kullanımı gibi masum yöntemlerle daha dolgun bir dudak görünümü yaratmaya çalışıyoruz. Bu yöntemler sana yeterli gelmiyor ve dudak dolgusunun daha etkili bir çözüm olduğunu düşünüyorsan bize kulak vermelisin!

Dolgun ve büyük dudakların daha çekici bir görünüm yarattığı malum. Ancak günümüzde dudak dolgusu o kadar yaygınlaştı ki güzel sonuçlardan ziyade sık sık hatalı operasyonlarla karşılaşıyoruz. Dudak dolgusu yaptırmadan önce dudak dolgusu nedir ve dudak dolgusu nasıl yapılır gibi temel konuları mutlaka öğrenmelisin. Hadi gel, o zaman dudak dolgusu yaptırmadan önce bilinmesi gereken tüm detayları hep birlikte inceleyelim!

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudakların şeklini düzeltmek ve daha dolgun bir görünüm kazanmasını sağlamak için uygulanan bir işlem. Bu estetik operasyon genellikle yaşla birlikte dolgunluğunu kaybeden ya da ince yapılı dudaklara uygulanıyor. Ancak bu işlem, dudaklarının orantısız ve ince olduğunu düşünen genç bireyler arasında da oldukça yaygın. 

Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dudak dolgusu, dudakların şeklini düzeltmek ve daha dolgun bir görünüm kazanmasını sağlamak için uygulanan bir işlem. Bu estetik operasyon genellikle yaşla birlikte dolgunluğunu kaybeden ya da ince yapılı dudaklara uygulanıyor. Ancak bu işlem, dudaklarının
  • Sağlık taraması: Dudak dolgusu yaptırmadan önce dudakların dolgu için uygun olup olmadığı sağlık kontrolüyle belirleniyor. Eğer kişi hamilelik veya emzirme dönemindeyse, bunun haricinde çeşitli enfeksiyonlar veya cilt rahatsızlıklarına sahipse dudak dolgusu uygulamak riskli olabiliyor.

  • Rutin ilaç bilgilendirmesi: Dolgu işlemi öncesinde düzenli olarak kullanılan ilaçlar hakkında doktorların bilgilendirilmesi öneriliyor.

  • Kan sulandırıcı besinlerden uzak durma: Dudak dolgusu işleminden iki hafta önce kan sulandırıcı ilaçların ve besinlerin (yeşil çay, alkol, sarımsak, balık yağı vb.) tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

  • Uçuk çıkması: Dudak dolgusundan önce dudakta ve dudak çevresinde uçuk çıkarsa operasyon iptal edilebiliyor. 

  • Profesyonel kurum seçimi: Dudak dolgusu işlemini mutlaka güvenilir kurumlarda, alanında uzman kişilere yaptırmak gerekiyor. 

  • İşlem öncesi danışma: İşlem öncesinde doktora son bir kez danışılması öneriliyor. Bu sayede operasyonun ne kadar süreceğini ve hangi malzemelerin kullanılacağını bilmek de mümkün oluyor.

  • Dolgu seçimi: Dudak dolgusu yaptırmadan önce uygulanacak işlemleri araştırarak karar vermek gerekiyor. Örneğin; hyaluronik asit dolguları ya da kalıcı dolgular arasından seçim yapılabilir.

  • Ağrı ve rahatsızlık: Dudak dolgusu işlemi sırasında ve sonrasında hafif bir ağrı veya rahatsızlık olasılığını kabullenmek gerekiyor.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu uygulaması sırasında ağrı ve rahatsızlık hissini azaltmak için genellikle lokal anestezi veya topikal anestezikler kullanılıyor. Doktor, dudaklara en uygun dolgu malzemesinin hangisi olduğuna karar veriyor. Ardından seçilen dolgu malzemesi, enjektör veya iğne yardımıyla dudakların belli bölgelerine enjekte ediliyor. Dudak dolgusu işlemi tamamlandıktan sonra dudaklara özel bir bakım uygulamak gerekiyor.

Editörün önerisi: La Roche Posay Cicaplast Levres yıpranmış dudakları onararak dudakların daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. La Roche Posay'in bu dudak kremi, içeriğindeki panthenol ve MP Lipidler sayesinde dudakları çevresel faktörlere karşı koruyor ve rahatlatıyor. Bu sayede beslenen, nemlenen ve onarılan dudaklar her zamankinden daha pürüzsüz ve yumuşak bir dokuya sahip oluyor.

Dudak Dolgusu Kalıcı mı?

Dudak Dolgusu Kalıcı mı?

Dudak dolgularının kalıcılığı seçilen dolgu türüne göre değişiklik gösteriyor. Ancak  HA dolguları, kalitesine ve miligramına göre 6 ila 12 ay içinde vücut tarafından emilerek yok oluyor. Yani dudaklar belli bir süre sonra eski görünümüne dönüyor. Dudak dolgusu yaptırmadan dudaklarını nemlendirip beslemek istiyorsan En İyi 3 Lip Balm adlı makalemize göz atabilirsin.

Editörün önerisi: Dudakların için yeni bakım yöntemleri arıyorsan seni favori dudak maskemizle tanıştırmak istiyoruz. Garnier Nemlendirici Dudak Bakım Maskesi, sadece 15 dakikada dudakları yoğun bir şekilde nemlendiriyor. Ayrıca Garnier Nemlendirici Dudak Maskesi, içeriğindeki kiraz ve panthenol ile dudakları besleyip pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Biz bu dudak maskesini haftada bir veya iki kez kullanıyoruz. Sen de dudaklarının ihtiyacına göre bu sıklıkta uygulayabilirsin.

Dudak dolgusu yaptırmadan önce kurum, yapılacak işlem ve dolgu sonrasındaki süreç hakkında tüm detayları öğrenmelisin. Ayrıca dudak dolgusu yaptırsan da yaptırmasan da kendine bir dudak bakım rutini oluşturmayı ihmal etme!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?