Duru Güzelliğin 10 Adımı


Son dönemde sosyal medyayı ele geçiren “Clean girl” trendini, yani duru güzelliğin 10 adımını listeledik!

“Duru güzellik nedir?” sorusunun cevabı bir çoğumuz için farklı fakat son dönemde özellikle Tiktok’ta sıkça karşımıza çıkan “Clean girl” trendi buna yepyeni bir cevap sunuyor. Cilt bakımı, makyaj ve kıyafet stiliyle birlikte sağlıklı yaşam tarzını da içine alan Clean Girl trendini masaya yatırdık ve bu yazımızda duru güzelliğin 10 adımını sıraladık! Eğer sen de bu Tiktok trendini merak ediyorsan, duru güzellik ne demek anlatıyoruz…

1. Sağlıklı bir cilde sahip olmak

1. Sağlıklı bir cilde sahip olmak

Tiktok’ta çok popüler olan Clean Girl trendinin odak noktası, sağlıklı bir cilde sahip olmak. Bunun için bir cilt bakım rutini oluşturmak ve alışkanlık haline getirmek önemli. Cildi düzenli temizlemek, nemlendirmek, ihtiyacına göre serum uygulamak, haftada 1-2 kere kil maskesi yapmak, peeling yapmak gibi cilt sağlığını artıran, cildin pürüzsüz ve taptaze görünmesini sağlayan ürünler kullanmak ilk sırada geliyor.

Editörün Önerisi: Cildini iyi bir şekilde nemlendirecek, aynı zamanda da daha dolgun, genç ve esnek görünmesini sağlamak için sana harika bir hyaluronik asit serumu önerimiz var. L’Oréal Paris Revitalift Filler Hyaluronik Asit Serum’u, %1,5 saf hyaluronik asit içeriyor. Dermatologlar tarafından onaylanan bu yüz serumu, kırışıklık görünümünü azalttığı gibi cilde pürüzsüz ve dolgun bir etki veriyor.

2. Olmazsa olmaz: Güneş kremi

2. Olmazsa olmaz: Güneş kremi

Clean girl trendinin en önemli adımlarından biri güneş kremi uygulamak. Çünkü artık hepimiz çok iyi biliyoruz ki sağlıklı cilde giden en önemli adım düzenli güneş kremi uygulamak. Güneşin neden olduğu erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek için sadece yazın değil, kışın da düzenli güneş kremi kullanmak önemli.

Editörün Önerisi: En iyi güneş kremi önerisi dendiğinde aklımıza ilk gelenlerden biri, La Roche Posay Anthelios UVmune SPF50+. Yenilenen formülü ile en uzun UVA ışınlarına karşı en etkili korumayı sağlayan bu güneş kremi, o kadar ince bir yapıya sahip ki, yılın her günü rahatlıkla kullanılabiliyor. Ciltte varlığı hissedilmiyor, beyaz iz ve yağlı bir his bırakmıyor. Hassas ciltler için de son derece uygun, gözde yanma veya batma da yapmıyor. Bu güneş kremini makyaj altına da kolaylıkla uygulayabilirsin.

3. Sade ve doğal makyaj

3. Sade ve doğal makyaj

Clean girl makyajı dendiğinde ise tamamen doğal, yokmuş gibi makyajlar ön plana çıkıyor. Cilt tonunu eşitleyecek ve taze görünüm verecek nemli bitişli fondötenler, krem formda bronzer ve allıklarla sağlıklı bir görünüm hedefleniyor. Sade makyaj nasıl yapılır öğrenmek için makalemize göz atmayı unutma. 

4. Duştan yeni çıkmış gibi kokan parfümler

Adıyla son derece uyumlu olan bu adımda, şekerli ve yoğun parfümler yerine daha fresh, sanki duştan yeni çıkmış gibi temiz kokan parfümler ön plana çıkıyor. Sen de temiz parfümler kullanmak istersen, turunçgiller ve beyaz çiçek notaları içeren parfümleri tercih edebilirsin.

5. Kapsül dolap, minimal stil

Clean girl aesthetic dendiğinde, genellikle krem, bej, kahve gibi nötr toprak tonları dikkat çekiyor. Zamansız, her zaman kullanılabilecek temel parçalarla bir kapsül dolap yaratmak, sade ve minimal bir stile sahip olmak da duru güzelliğin diğer adımlarından biri.

6. Minimal takılar

Duru güzelliği ön plana çıkaran Clean Girl trendinde altın veya gümüş fark etmeksizin minimal takılar kullanmak da yer alıyor. İnce altın renkli bir kolye, minimal halka küpeler ve sade yüzükler Clean Girl trendinde aksesuar tercihleri arasında yer alıyor.

7. Bakımlı, sağlıklı saçlar

7. Bakımlı, sağlıklı saçlar

Duru güzelliği vurgulayan en önemli adımlardan biri de bakımlı saçlar. Saçlarını düzenli kestirerek sağlıklı uzamalarını, düzenli saç maskesi yaparak saçlarının çok daha bakımlı görünmelerini sağlayabilirsin. Clean Girl trendindeki en popüler saç modeli ise “Bella Topuzu” adı verilen yapışık topuz modeli.

8. Sağlıklı beslenme

Duru güzelliği elde etmek için sağlıklı beslenme de son derece önemli. Bol su içmek, sebze ağırlıklı sağlıklı beslenmek hem vücuduna hem de cildine çok iyi gelecek.

9. Spor ve aktif bir yaşam

Bir clean girl’ün olmazsa olmazı spordur! Her zaman ağır sporlar yapmak zorunda da değilsin, doğada yapacağın bir yürüyüş hem vücut sağlığını hem de mental sağlığını iyileştirecek. Kendine iyi bakmanın verdiği his de yüzüne yansıyacak. Eğer ilgini çekiyorsa, yoga yapmaya başlayabilirsin bile!

10. Meditasyon, olumlamalar ve psikolojik sağlık

Meditasyon yaparak kendini dinlemek, kendinle barışmak, pozitif olmak kimileri için içsel mutluluğun anahtarı. Clean girl tredinde ise meditasyon yapmak, kendine vakit ayırmak, duygulara ve akıl sağlığına önem vermek kaçınılmaz bir adım. “Self love”a açılan bu kapıda, insanın kendiyle barışık olması ve kendini sevmesi yapabileceği en iyi şeylerden biri.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?