Ekspozom Nedir? Cilt İçin Önemi Nedir?

Ekspozom Nedir? Cilt İçin Önemi Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz, kırışıklık karşıtı bakımda önemli olan “Ekspozom nedir?" sorusunu yanıtlıyoruz!

Yakın zamana kadar, cilt yaşlanmasının genetik ve zamanla olan bir durum olduğunu düşünürdük. Her ne yaparsan yap yaşlanma belirtilerinin önüne geçilemeyeceği, zamanla herkesin kırışıklıklara sahip olacağı ve bunun genetik bir durum olduğu bilgisi artık geçerli değil. Ekspozom hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik. Bu yazımızda “Ekspozom nedir?” sorusunu yanıtlıyor ve yaşlanma belirtilerini nasıl önleyebileceğine ışık tutuyoruz.

Ekspozom nedir?

Ekspozom nedir?

Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalar ve klinik çalışmalar gösteriyor ki, yaşlanma belirtilerinin sadece %20’si genetik faktörlerden kaynaklanıyor. Kalan %80 gibi büyük bir oran, çevresel faktörler ve yaşam tarzından kaynaklanıyor. İşte cildin yaşlanmasına neden olan bu çevresel ve genetik faktörlerin tamamına  “Ekspozom” deniyor.

Ekspozom hakkında daha detaylı bilgi vermemiz gerekirse, özellikle şehir hayatının getirdiği faktörler, yaşlanmayı oldukça hızlandırıyor. Hava kirliliği, UV ışınlarının zararları, stres, düzensiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörlerin, cildin yaşlanmasında genetik faktörlerden çok daha fazla etkili olduğu ortaya çıkarılmış.

Cildin maruz kaldığı bu dış etkenler, ciltte yaşlanma belirtilerinin çok daha erken ortaya çıkmasına neden oluyor. Cildin hava kirliliğine maruz kalması, UV ışınlarının yaşlandırıcı etkileri, düzensiz ve sağlıksız beslenmek gibi faktörler, ciltteki kırışıklık, ince çizgi, sıkılık ve elastikiyet kaybı ve koyu lekeler gibi belli başlı yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarıyor.

Ekspozom Etkilerini azaltmak için neler yapabilirsin?

Ekspozom Etkilerini azaltmak için neler yapabilirsin?

Ekspozomun cilt yaşlanmasını hızlandıran etkisini azaltmak ve cildinin genç kalmasını sağlamak için öncelikle yaşam tarzını değiştirmelisin. Aşağıdaki maddelere göz atmanda fayda var:

  • Hava kirliliği gibi dış faktörlerin neden olduğu etkiyi azaltmak için cildini düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmemelisin.
  • Yılın her günü, UV ışınlarının zararlarından korunmak için cildine yüksek SPF içeren güneş kremi uygulamalısın. Evde olsan bile!
  • Sağlıklı beslenmeye başlamalı, daha çok vitamin ve antioksidan içeren besinler tüketmeli, sigara ve alkol kullanımını sınırlandırmalısın.
  • Düzenli uykunun da cilt üzerinde önemli bir etkisi var. Uykusuz kalmak bağışıklık sistemini etkileyeceği gibi cildinin de erken yaşlanmasına neden olabilir.
  • Cilt bakımında probiyotik ve antioksidan içeren formülleri tercih edebilirsin.

Yaşlanma belirtilerini engellemek için öneriler

Yaşlanma belirtilerini engellemek için öneriler

Ekspozomun neden olduğu hızlı yaşlanmayı yavaşlatmak ve yaşlanma belirtilerini mümkün olduğu kadar azaltmak için, probiyotik ve antioksidan içeren cilt bakım ürünleri tercih edebilirsin. Yaşlanmayı yavaşlatmaya etkisi olan bu içerikler, cildindeki kırışıklık, ince çizgi, koyu leke, sıkılık ve elastikiyet kaybı gibi problemlerin azalmasına yardımcı olacaklar.

Çevresel yaşlanma konusunda en başarılı serilerden biri olan Vichy Slow Age serisi, probiyotik türevleri ve hyaluronik asit içeren formülleri ile yaşlanma belirtilerini yavaşlatan en iyi cilt bakım serilerinden biri.

Vichy Slow Age serisindeki günlük bakım kremi, formülündeki antioksidan Baicalin ile ciltteki renk düzensizliklerini ve leke görünümünü hedeflerken, probiyotik türevi Bifidus ile cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Doğal kaynaklı hyaluronik asit ve gliserin ile cilde nem veriyor ve nem kaybını önlüyor.

Yaşlanma belirtilerini engellemek için öneriler 2

Cildindeki yaşlanma belirtileri için detoks etkili bir gece bakımı yapmak istersen, Vichy Slow Age Gece Kremi ve Maske’sini kullanabilirsin. Formülündeki probiyotik türevi ve saf resveratrol ile gece boyunca cildin oksijen almasına, detoks etkisi ile çevresel faktörlerden arınmasına yardımcı oluyor.

Çevresel yaşlanma konusunda göz çevresini de kesinlikle unutmamak gerekiyor. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların, koyu lekeler ve yorgunluk belirtilerinin çok daha fazla belli olduğu bu bölge için de Vichy Slow Age Göz Kremi’ni kullanabilirsin. Formülündeki Gingko Biloba ve kafein ile yorgunluk belirtileriyle savaşırken, antioksidan Baicalin ile de lekeler, renk düzensizlikleri, ince çizgiler ve kırışıklıkları düzenliyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?