Yüz Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yüz Şişmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sabahları yüzü şiş uyananlar bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirler. Sabahları yüz şişmesinin sebepleri kişiden kişiye değişebilir. Bazı günler yüzün şiş uyanırken, bazı günler yüzün hiç şişmeyebilir. İşte bu dilemmanın sebebini araştırıyoruz.

 Sabahları uyandığımızda yüz şişmesi olur? Oluşan bu yüz şişkinliğini azaltmak mümkün mü? Her şeyden önemlisi sabahları aydınlık ve pürüzsüz görünmenin sırları neler?

Yüz şişmesi neden olur?

Yüz şişmesi neden olur?
 • Uyku pozisyonu: Sabahları yüz şişmesinin en yaygın sebeplerinin başında uyku pozisyonu gelir. Yüz üstü uyumak veya sağa sola doğru yan uyumak yüzün kırışmasına ve şişmesine neden olabiliyor. Bu nedenle yüzde ödem olmasını engellemek için sırt üstü uyumanı öneririz. Böylece sabahları cildin doğal görünür.
 • Vücudun su toplaması: Vücudun su tutmasını önlemek için akşamları tuzu azaltmanı öneririz. Akşamları soda içmek, tuzlu balık, peynir ve kraker tüketmek de vücudundaki sıvının tutulmasını arttırır. Geceleri uyumadan önce sodyum tüketimini kesmelisin. 
 • Makyajla uyumak: Bu alışkanlık abahları kusursuz görünmene engel olabilir. Ten makyajını silmemek, göz makyajıyla uyumak cildinin yağlanmasına yol açabilir. Makyajla uyuyanlar sabahları gözlerini açarken zorlanır ve cilt kusurlarıyla karşılaşabilirler. Bunun önüne geçmek için uyumadan önce mutlaka cildini temizlemeli ve nemlendirmelisin. 
 • Regl dönemi: Regl döneminde de kadınlar sabahları yüzlerinin daha şiş göründüğünü tecrübe ediyorlar. Menstruasyon döneminde vücudumuz daha fazla sıvı tuttuğu için genel olarak ödemli ve şişkin olmaya müsait olur. Bu etkileri sadece regl dönemi başlamadan 1-2 gün önce görebilirsin. Sonra kendiliğinden vücudundaki ödem atılacaktır. 
 • Alerji: Sabahları şiş bir cilde uyanmanın sebeplerinden biri de alerjilerdir. Toz, tüy ve polen alerjisi olan kişiler, sabahları kızarık ve şiş görünebiliyorlar. Sabahları başlayan hapşırık krizleri de yüzünün daha fazla kızarmasına ve şişmesine yol açabilir

 Yüz Şişmesi Nasıl Giderilir?

 Yüz Şişmesi Nasıl Giderilir?
 • Ödem attırıcı yöntemleri dene.
 • Gözlerinin üzerine çay poşeti yerleştir.
 • Sodayla yüzünü yıka.
 • Yüzüne buz uygula. 
 • Gece uyumadan cildini nemlendir.
 • Haftalık cilt bakımı yap. 

Editörün önerisi: Sabahları şiş yüzünün doğal görünmesini sağlamak ve hızlıca ödem atmak için kaçınman gereken en önemli adım: makyajla şişkinliği gizlemek! Şiş gözlerini ve ödemli yüzünü gizlemek için hızlıca makyaj masasına oturmak gözeneklerini kapatabilir ve ödeminin hızlı atılmasına engel olabilir. Eğer evden hızlıca çıkman gerekiyorsa renkli nemlendirici ve maskara seni kurtaracaktır!

1- Doğal yağlarla tanış

Doğal yağlarla tanış

Sabahları yüzünün şişmesini ve ödem toplamasını engellemek istiyorsan doğal yağ içeriklerini cilt bakımına taşmalısın. Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum, %99.8 oranında temel ve botanik yağlardan oluşuyor. Gece boyunca cildinin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan bu bakım serumu, sabahları daha aydınlık ve dinlenmiş bir cilde uyanmanı sağlıyor. 

Akşam sefası yağı, lavanta yağı ve Skualan yağı gibi değerli yağlar içeren Kiehl's serum, düzenli olarak kullanıldığında cildin dinlenmiş ve aydınlık görünmesine yardımcı olur. Sabahları cildi yorgunluk izlerinden arındırmak ve daha sıkı görünmek için akşam uyumadan Kiehl's Midnight serumu cildine uygulamalısın. Bu serumu kullandıkça uyku pozisyonundan dolayı meydana gelen ince kırışıklıkların azaldığını ve cildinin daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

2- Göz çevresindeki ödemi azalt

Göz çevresindeki ödemi azalt

Sabahları uyandığında göz çevresinin şiş olduğunu ve göz altınlarının koyulaştığını görüyorsan Kiehl's Midnight Recovery Eye göz bakım kremi ile tanışma zamanı geldi demektir. Göz çevresini anında nemlendiren, gözle görülür şekilde şişkinlik ve ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı olan bu göz kremi, göz altı torbalarına karşı da etki gösteriyor. Göz altının daha pürüzsüz ve dinlenmiş görünmesini sağlayan Kiehl's göz kremini sadece akşamları göz çevresine uygulamalısın.

Midnight Recovery Eye Krem'in en sevdiğimiz özelliği ise Tavşan Kirazı içermesi! Ödem atıcı olarak bilinen tavşan kirazı, göz altındaki şişkinliğin azalmasına yardımcı olarak cildinin doğal güzelliğini ortaya çıkarır. Mikro kan dolaşımının düzenlenmesi ve göz altındaki şişliğin azalması için her akşam Kiehl's göz kremini düzenli olarak kullanmaya başlayabilirsin. 

Yüz Şişmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Yüz Şişmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Yüzünde devamlı şişlik oluyorsa aklına 'yüz şişmesi hangi hastalığın belirtisi olabilir?' gibi sorular gelebilir. Öncelikle endişelenme, yüzde şişlik herkeste olabilen doğal durumlardan biridir. Yüzde deri altında sert şişlik veya tek yanakta şişlik gibi şikayetlerin varsa doktoruna danışmanı tavsiye ederiz. 

Alerjiden yüz şişmesi genellikle alerjik reaksiyondan hemen sonra ortaya çıkar. Alerjik bir gıda tüketmek veya cildine farklı bir krem sürmek yüz şişmesine neden olabilir. Yüz şişmesinin nedenlerinden biri de böcek veya sinek ısırığı olabilir. Yüzünde tek bir noktada kaşıntılı şişlik varsa böcek ısırmasından şüphelenebilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?