Erkekler için Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erkekler için Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

“Erkek saç bakımı mı? Kestirmek yetmiyor muydu?” diyen beyefendi; seni günlük, haftalık ve aylık saç bakım rutini oluşturma rehberimize davet ediyoruz!

Erkek saç bakımı nasıl yapılır? Bu soruya “İşte, ara ara enseleri düzelttiriyoruz; yeri geliyor tamamen kestiriyoruz.” diyerek cevap veriyorsan, bakış açını artık değiştirme vakti. Evet doğru, erkekler için saç bakım rutinleri karmaşık olabilir. Muhtemelen konuya biz kadınlar kadar hâkim olmadığın için hangi ürünü nasıl ve ne sıklıkla kullanacağına karar vermen ya da hangi erkek saç bakımının hangi sonucu doğuracağını öngörmen zor olabilir. Neyse ki hazırladığımız bu kolay erkek saç bakım rehberimiz, bakım rutinlerini kolaylaştırmaya hazır!

Erkek Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Erkek Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar
  • Gelişigüzel erkek saç bakım ürünleri tavsiyeleriyle hareket etmemelisin. Saç ve cilt tipine uygun erkek saç bakım ürünlerini seçmelisin. 
  • Saç fırçası seçimini dikkatli bir şekilde yapmalısın. Saç yoğunluğuna uygun ve yumuşak dişli modeller seçmelisin.
  • Özellikle yaz aylarında saçları UV ışınlarından korumaya özen göstermelisin.
  • Düzenli saç kesimi yaptırarak saçlarının sağlıklı şekilde uzamasını sağlamalısın.

Erkekler için Günlük Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Erkekler için Günlük Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Hemen her erkek saç bakımında genellikle bulduğu ürünleri sorgulamadan kullanma eğilimi gösterir. Günlük saç yıkama rutininde şampuan ve saç kremi kullanıyorsan bunları mutlaka saç tipine ve saç sorununa göre seçmelisin. Kuru saçlıysan kuru saçlara, yağlı saçlıysan yağlı saçlara, kepek problemin varsa mutlaka kepekli saçlara özel ürünler kullanmalısın. Saçların uzunsa da kırık uç karşıtı şampuanları kullanmalısın. Uzun saçlı erkeklere özel bakım önerilerimiz için tıklayabilirsin! Yeni sekme yanda bekleyedursun, biz şimdi günlük erkek saç bakım rutinine geçelim:

İlk Adım: Şampuan

İlk Adım: Şampuan

Erkek saç bakım ürünlerinin vazgeçilmezi şampuan, az önce de bahsettiğimiz gibi mutlaka saçın ihtiyacına ve saç tipine uygun olarak seçilmeli. Şampuanı eğer saçların çok sık yağlanıyorsa her gün, kuru saç tipine sahipsen de gün aşırı kullanabilirsin. Ayrıca dönemsel olarak kepek şampuanı gibi ürünler de kullanabilirsin. Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan ile tertemiz bir saç derisine hızlıca kavuşman mümkün. 

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan ya da saç dökülmesine karşı oluşmadan önlem almak istiyorsan Vichy Dercos Energisant Şampuan gibi ürünleri de tercih edebilirsin. Dilersen farklı şampuanları dönüşümlü olarak kullanarak saçlarına çok daha kapsamlı bir bakım sunabilirsin.

İkinci Adım: Saç Kremi

İkinci Adım: Saç Kremi

Saçlarının her zaman iyi görünmesi için yapabileceğin en iyi şeylerden biri erkek saç bakım kremi kullanmak. Kural olarak, saçlarını şampuanlayıp duruladıktan sonra bakım kremini saç uçlarına ve boylarına uygulamalısın. Bu şekilde saçlarının kırılmasını önlemeye yardımcı olup, güçlü şekilde uzamasını sağlarsın. Eğer saçların yağlı tipteyse haftada iki kez sadece saç uçlarına bakım kremi uygulaman yeterli olacaktır. Saç kremini de saçının ihtiyacına göre seçmelisin. Örneğin saçlarının şekillendirme gibi işlemler sebebiyle yıprandığını düşünüyorsan Vichy Energisant Saç Kremi ile saç kırılmasına bağlı dökülmelerin önüne geçebilirsin.

Üçüncü Adım: Şekillendirme

Üçüncü Adım: Şekillendirme

Erkek saç şekillendirme de günlük rutinde yer alır. Banyo sonrasında saçlarını şekillendirmeden önce hafifçe kurutup nemini aldıktan sonra şekillendirici ürünleri uygulamanı öneririz. Eğer kıvırcık saçlara sahipsen bukle belirginleştirici kremler gibi ürünler kullanarak saçlarına duştan sonra hızlıca şekil verebilirsin. Ayrıca wax gibi ürünlerle de erkek kıvırcık saç bakımı rutinini tamamlayabilirsin. Saçların düzse bu durumda maşa, düzleştirme ve fön gibi ısıyla şekillendirme işlemlerine de başvurabilirsin.

Erkekler için Haftalık Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Erkekler için Haftalık Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Şampuan, saç kremi ve şekillendiricilerin saçların için yegane kahramanlar olacağını düşünüyorsan maalesef yanılıyorsun. Erkek uzun saç bakımı, kısa modellere göre çok daha kompleks olabiliyor. Saçlar uzadıkça daha çok dışsal faktöre maruz kaldıkları için kırıklar ve yıpranmalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle uzun saçlı erkekler için saç bakım önerisi arayışında olanlara en büyük tavsiyemiz haftalık rutinlerinde mutlaka besleyici erkek saç bakımı ürünlerine yer vermeleri!

Erkeklerde Saç Maskesi Kullanımı

Erkeklerde Saç Maskesi Kullanımı

Kuru saç problemin varsa mutlaka haftalık olarak erkek saç bakım maskesi kullanman gerekir. Haftalık rutinine saç bakım maskeleri ekleyerek saçlarının nem ihtiyacını karşılayabilirsin. Saç maskesini saçlarına saç kreminden sonra uygulayabilirsin. Daha etkili olabilmesi için banyodan önce saç maskesini uygulayıp bir süre bu şekilde bekleyerek saçlarına yoğun nem sağlayabilirsin.

Erkeklerde Saç Bakım Yağı Kullanımı

Erkeklerde Saç Bakım Yağı Kullanımı

Evde erkek saç bakımı söz konusu olduğunda saç bakım yağı çeşitlerinin rolü de göz ardı edilemez. Saçlarında güneş, rüzgar ve fön kaynaklı sebeplerle kuruluk ve matlaşma gözlemliyorsan saç bakım yağlarını da haftalık rutinine eklemende fayda var. Maskeyle dönüşümlü olarak kullanacağın saç bakım yağları, saçlarının kaybettiği nemi geri kazanmasına, böylece şekil vermeden de parlak ve güçlü görünmelerine yardımcı olacaktır. Saç bakım yağlarını dilersen, günlük rutininde saçlarını şekillendirmeye başlamadan önce de çok az miktarda kullanabilirsin.

Erkeklerde Saç Serumu ve Kompleks Bakım Kürü Kullanımı

Erkeklerde Saç Serumu ve Kompleks Bakım Kürü Kullanımı

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan maske ve yağların yanı sıra serum ve kürler gibi daha yoğun içerikleri ürünleri de deneyebilirsin. Eğer erkekler için dökülmeye karşı saç bakımı rutini oluşturmak için hangi ürünü kullanabileceğinden emin değilsen işte sana bir öneri: Kerastase Specifique Cure Anti-Chute! Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış olan bu kompleks bakım ürününü saç dökülmesine karşı hazırlayacağın haftalık rutinine ekleyebilirsin.

Erkekler için Aylık Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Erkekler için Aylık Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Aylık rutinde ise tabii ki saç kesimi var. Saçlarının her daim bakımlı görünümünü korumak için saç stiline göre aylık olarak berberini ziyaret etmeni öneriyoruz. Bu şekilde saçlarının güzel görünmesinin dışında sağlıklı da görünmesini sağlayabilirsin. Saçların kırıklardan arınır, çok daha sağlıklı olur. Erkek saç bakımında en çok merak edilen 5 soru ve cevabı için tıkla!

Erkek Kıvırcık Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkek Kıvırcık Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saçların kıvırcık olduğu için sürekli kabarma ve elektriklenme şikayetlerin olabilir. Ama aslında çok şanslısın! Düşün ki senin gibi saçlara sahip olmak için perma yaptıran erkekler var. Erkekler için kıvırcık saç bakımında yapman gerekenler çok basit. Nitekim bir saçın kabarmaması ve doğal şeklini hoş bir şekilde sergileyebilmesi için esasında tek ihtiyacı olan şey nem. Saçların ıslakken bukle belirginleştirici krem veya saç bakım yağı kullanarak hem saçlarının nemini koruyabilir hem de buklelerinin göz alıcı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayabilirsin.

Erkek Uzun Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkek Uzun Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saçlarını uzattın iyi hoş; peki, onlara ihtiyacı olan bakımı yapıyor musun? Yoksa bu konuda biraz üşengeç olduğun için saçını genellikle lastikle bağlayıp geçiyor musun? Şunu unutma, saçını nemlendirmeden ve karışıklığını açmadan her topladığında uçlarının kırılmasına zemin hazırlıyorsun. Bu da saçlarının açıkken neden bakımsız göründüğünü sanıyoruz ki yeterince açıklıyor. 

Erkekler için uzun saç bakımı noktasında haftalık bakım önerilerimize dönüp bir göz atmanda fayda var. Ama şimdilik biz özetini geçelim: Maskeler ve saç bakım yağları ile iki-üç günde bir saçlarına bakım yapmalısın. Ayrıca duş sonrası saçlarını taramadan önce saç açıcı spreyler kullanarak kırılmaların önüne geçebilirsin. İşte sana, kız arkadaşlarını kıskandıracak kadar parlak, bakımlı ve sağlıklı görünen saçların sırrı! 

Saçlarının çok daha canlı ve güçlü görünmesi için uygulayabileceğin günlük, haftalık ve aylık saç bakım rutini listemizin sonuna geldik! Bakım önerilerimizden sana ve saç tipine hitap edenleri seçerek sen de kendi rutinini kolaylıkla oluşturabilirsin!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?