Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?


Genelde saç derisinde oluşan kepek problemi zaman zaman kaş aralarında da gözümüze çarpıyor. Kaş kepeği ileri durumlarda kızarıklık, kaşıntı ve hatta kaş dökülmesine kadar ilerleyebiliyor. Sen de kaşlarının arasında minik kepek parçaları görüyorsan çok geç kalmadan önlemini almalısın. Kaş kepeklenmesi bazı kişilerde kirpik kepeklenmesini de beraberinde getirir. Yani düşündüğün gibi kepek problemi sadece saçlarda olan bir durum değil! Kaş kepeklenmesinin neden olduğu ve nasıl azaltabileceğini anlatıyoruz. 

Kaş kepeklenmesi neden olur?

Kaş kepeklenmesi neden olur?

Kaş kepeğinin en yaygın nedenlerinin arasında cildin nemsiz kalması gösterilir. Aşırı güneşe maruz kalmaz ve yetersiz beslenmek cildin ihtiyacı olan nem ve mineralleri almasına engel olabiliyor. Nemsiz kalan cilt kuruma eğilimine giriyor ve kaşların arasında kepekler oluşuyor.

Cildi yağlı olanlar ve sebum üretimi fazla olan kişilerde de kaş kepeği görülür. Bunun sebebi ise yağlı ve nemli ortamı seven maya tipi organizmalardır. Yağlı ortamda üreyen bu mayalar kaş kepeklenmesinin nedenlerinden! Kepeğe neden olan mayalar (mantar) nemli ve karanlık ortamlarda daha hızlı üredikleri için saçlı deriyi çok severler. Bu nedenle kaş, kirpik, sakal arası ve saçların arasında kepekler karşımıza çıkar. 

Eğer kaş kepeği stresli dönemlerde ortaya çıkıyorsa strese bağlı egzamayı da araştırabilirsin. Stresli dönemlerde cilt koruma bariyerin zayıfladığı için vücudun kepek oluşumuna daha müsait olabiliyor. Tekrarlayan kaş kepeği, kaşıntı ve kaş dökülmesi gibi durumlarda mutlaka dermatoloğa başvurmanı öneririz. 

Kaş kepeği nasıl geçer?

Kaş kepeği nasıl geçer?

Kaş kepeğini geçirmek için nemlendirici özelliği yüksek olan kremleri kullanmalısın. Cildini kurutan ve daha mat görünmesine neden olan kremleri cilt bakım rutininden uzaklaştır. Kaş kepeğine çözüm için yüzünü günde iki kere soğuk veya ılık suyla yıkamanı öneririz. Sıcak su cildinin kurumasına neden olacağı için kaş kepeği olan kişilere önerilmez. Nemlendirici kremlerini her zaman cildini yıkadıktan sonra uygulamalısın. 

Kaş ve kirpik kepeğine geçirmek için makyaja bir süre ara vermeni öneririz. Eğer makyaj yapmak istiyorsan eve geldiğinde mutlaka yağ bazlı bir temizleyici ile cildini temizlemeli ve nemlendirmelisin. Makyajınla uyumak kepek problemine hiç iyi gelmeyecek :)

Editörün önerisi: Bazı kaş kepeği durumlarında şiddetli kaşıntı, yanma ve pul pul dökülme durumları olabilir. Agresif kaş kepeği yaşayanlar kaşlarını kaşımamalı, yanma hissini yatıştıran kremler kullanmamalılar.

Kepeğe eğilimli cilt bakımı nasıl olur?

Kepeğe eğilimli cilt bakımı nasıl olur?

Saçında, kaşında ve kirpiğinde dönem dönem kepek sorunu oluşuyorsa cilt bakımında değişikliğe gitmen gerekiyor demektir. Cildini yoğun bir şekilde nemlendiren ve onaran nemlendiriciler kullanmak kepekli cildine daha iyi gelecek. 

Soğuk ve kuru kış günlerde cildinde tekrarlayan kaş kepeğinin daha yoğun göründüğünü fark edersin. Bu nedenle kuru ve soğuk havalarda cildini daha yoğun bir şekilde nemlendirmeli ve nemlendirici kremini her daim yanında taşınmalısın. Bu gibi dönemlerde bol sıvı tüketmeyi ve vitamin ağırlıklı beslenmeyi de unutma! 

Kaş makyajı yapıyorsan, kaş kepeğinin aktif olduğu günlerde makyaj ürünleri kullanmanı önermiyoruz. Bunun yerine kaşlarını düzenli olarak temizlemek ve yukarı doğru taramak kepeklerinin azalmasına yardımcı olur. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!