Kıvırcık Saçlara Çözüm: En Doğru Kıvırcık Saç Bakımı Önerileri

Kıvırcık Saçlara Çözüm: En Doğru Kıvırcık Saç Bakımı Önerileri

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kıvırcık saç bakımı tüyoları sayesinde artık senin için 'kötü saç günü' olmayacak... Kabarık, elektriklenen, şekil almayan buklelerle uğraşmaktan bıktıysan bir an ance kıvırcık saçlara bulduğumuz çözümlere kulak vermelisin!

Dalgalı, kıvırcık saç bakımından ilham aldığımız 15 ipucu, saçlarının güzelliğini ortaya çıkarmana yardımcı olacak. Bu taktikleri denedikten sonra kıvırcık saça nasıl bakım yapılır öğrenmiş olacaksın!

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri

Kıvırcık saçlar için bakım önerileri

Kıvırcık saç bakımı nasıl ypaılır? sorusunun cevabı, diğer saç tiplerine göre epey bir farklılık gösterebilir. Kıvırcık saçlar çok kolay bir şekilde kabarıp elektriklendiği için 'kötü saç gününe' yakalanma olasılığı daha fazladır. Bunun önüne geçmek için saçlarının nem dengesini iyi ayarlamalısın.

Kıvırcık saç bakımı için dikkat etmen gereken adımları uyguladığında, buklelerinin eskiye oranla çok daha belirgin olduğunu göreceksin.

kerastase curl manifesto

Editör önerisi: Kıvırcık saç bakımında bizim yepyeni bir keşfimiz var: Kérastase Curl Manifesto serisi! Bu seride Seramid, Manuka balı ve Gliserin bulunuyor. Güçlü içerikleriyle derinlemesine bakım sağlayarak saç tellerini nemlendiriyor ve buklelerin daha belirgin, güçlü görünmesine yardımcı oluyor. Kérastase Curl Manifesto Şampuan, Masque Beurre Haute Nutrition Saç Maskesi ve Gelée Curl Contour Jel Krem'den oluşan serinin tüm ürünleri de tam anlamıyla muhteşem kokuyor! Büyüleyici çiçek kokusu sayesinde saçlarımıza bakım yapmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı! :)

1. Bukle belirginleştirici krem kullan

Bukle belirginleştirici krem kullan

Kıvırcık saç tipi diğer saç tiplerinden daha fazla kurumaya meyillidir. Bu nedenle saçları derinlemesine besleyen, nemlendiren ama aynı zamanda da buklelerini belirginleştiren ürünlerden yardım alman oldukça önemli. Özellikle besleyici yağlar içeren durulanmayan kremler bizce tam sana göre! Bu konuda da bizim favorimiz Elseve Mucizevi Yağ Amla Bukle Belirginleştirici Krem!

Saçları derinlemesine besleyen Amla yağı içeren bu saç kremini saçlarının uç ve boylarına, kıvırcık buklelerine masaj yaparak uygula. Durulanmayan kremini uyguladıktan sonra buklelerin belirginleşecek ve birbirine karışmayacaktır. Gün boyunca yumuşacık ve 48 saat boyunca belirgin buklelere sahip olmak bir krem uzaklığında! :)

2. Kıvırcık saçlar için şampuan kullan

Kıvırcık saçlar için şampuan kullan

Kıvırcık saçların en büyük problemlerinden biri buklelerinin kuru ve cansız olmasıdır. Bu sorunu çözmek için belki de tek yapman gereken şampuanını değiştirmektir. Kıvırcık saç şampuanı, normal saç şampuanlarından farklı olmalıdır. Çünkü klasik şampuanlarda bulunan sülfat, şampuanın köpürmesini sağlıyor. Ancak kuru ve yıpranmış saçlar için köpük, saçlarının daha da kurumasına neden olabiliyor.

3. Kıvırcık saç kurutma teknikleri

Kıvırcık saç kurutmak sandığın kadar zor değil! Kıvırcık saçlarını kuruturken ellerinle buklelerini aşağıdan yukarı iterek hafifçe sık ve her daim saçlarını üstten kurut. Bütün buklelerine bu işlemi uyguladığında saçlarının kuruduğunda harika görünecektir. 

4. Saç kremini tutamlara ayırarak uygula

Saç kremini tutamlara ayırarak uygula

Saç kremini uygularken yaptığın hatalar, kıvırcık saçlarının şekilsiz görünmesine neden olabilir. Saçlarındaki şampuanı duruladıktan sonra saçlarını birkaç tutama ayır ve saç kremini bu tutamlara ayrı ayrı sür. Daha sonra parmaklarınla saçlarını tarayarak saç kreminin saç tellerinin arasına işlemesine yardımcı olabilirsin. Son olarak soğuk su ile saçlarını durularsan saçlarının yumuşaklığını garantilemiş olacaksın.

5. Saçlarını çok sık yıkama

Kıvırcık saçlarının çok kurumasının sebebi belki de saçlarını çok sık yıkamaktır. Eğer kuru bir saç yapın varsa kış aylarında saçlarını her gün yıkamana gerek yok. İki günde bir yıkayarak kıvırcık saç tellerindeki kuruluğu dengeleyebilirsin. 

6. Saten yastık kılıfı kullan

Geceleri uyurken mutlaka saten yastık kılıfı kullanmalısın. Saçların gece boyu yastık kılıfına maruz kaldığı için sürtünmeden kolayı kırılabilirler. Eğer çok uzun saçların varsa saç tellerini korumak için uyumadan önce gevşek bir topuz yapabilirsin. 

7. Boyalı kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saçlarında boya varsa mutlaka boyalı saçlara özel saç bakım ürünleri kullanmalısın. Boyalı saçlara özel şampuanlar hem saç renginin kalıcılığını arttırır, hem de saçlarının kurumasını ve solgun görünmesini engeller.

8. Kıvırcık saçlarını ısıyla şekillendirme

Kıvırcık saçlarını ısıyla şekillendirmeye çalışma

Kıvırcık saç bakımı için en önemli maddelerden biri ısıyla şekillendirmekten uzak durmaktır. Saçlarını düzleştirmek veya kıvırcık saça fön çekmek yerine saç köpüğü ile buklelerini belirginleştirmeyi denemelisin. Kıvırcık saçların için sana L'Oréal Paris Elseve Elnett Saç Köpüğü'nü öneriyoruz. Saçlarında sertlik bırakmayan ve buklelerini ortaya çıkaran bu saç köpüğü sayesinde 10 dakikada saçlarını şekillendirebilirsin.

9. Kalın dişli tarak kullan

Saçlarını ince, sık dişli taraklar yerine daha kalın ve geniş taraklarla taramalısın. Böylece birbirine karışan saç tellerini daha kolay ayırabilirsin. Saçlarını ıslakken taramak, kıvırcık saç tellerine zarar verilebilir. Bu nedenle mutlaka saçlarını kuruttuktan sonra taramalısın. 

10. Gün içinde saçlarına hacim kazandır

Gün içinde saçlarına hacim kazandır

Kıvırcık saçlarının daha dolgun görünmesini istiyorsan gün içinde saçlarını öne eğip, karıştırarak daha hacimli görünmelerini sağlayabilirsin. Böylece buklelelerin herkesin dikkatini çekecektir.

11. Kıvırcık saçların için köpük kullan

Kıvırcık saçların için köpük kullan

Kıvırcık saçlarının buklelerini ön plana çıkarmak ve saçlarının daha dolgun görünmesini sağlamak için saç köpüğü kullanmanı öneriyoruz. L'Oréal Paris Elnett Belirgin ve Dolgun Bukleler için köpüğü önce eline sık. Daha sonra saçlarını aşağıdan yukarı doğru şekillendir. Dalgalı saç bakımı için en sevdiğimiz ürünlerden biri de bu!

L'Oréal Paris Elnett Saç Köpüğü'nü aşağıdan inceleyebilirsin.


L'Oréal Paris Elnett saç köpüğü, buklelerini sabitleyecek ve yumuşacık bir etki bırakacaktır. Oldukça doğal bir bitişe sahip olan bu saç köpüğünü kıvırcık ve dalgalı saçlı herkese tavsiye ediyoruz. 

12. Kıvırcık saçlılar için saç kesimi

Kıvırcık saçlılar için saç kesimi

Kıvırcık saçlarının kolayca şekil almasını istiyorsan katlı saç kesimlerine göz atabilirsin. Böylece saçlarının kabarmasını minimuma indirebilirsin.

13. Ara makasına hayır!

Saçlarını kuaförde ara makasıyla inceltmeye hayır! Çünkü ara makası, buklelerinin canlılığını alıp, saç uçlarının kuru, yıpranmış ve hasarlı gibi görünmesine sebep olabilir. Ara makası saçlarının kontrolsüzce kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle ara makası yerine katlı kesim daha doğru bir kıvırcık saç kesim modeli olacaktır. 

14. Doğru saç stilini bul

Doğru saç stilini bul

Kıvırcık saç modellerinden ilham alarak ve deneyerek sana en çok yakışan kıvırcık saç kesimini bulmalısın. Böylece kötü saç gününe uyandığında saçlarını nasıl şekillendirmen gerektiğini biliyor olacaksın. Kıvırcık saçların için saç modeli önerileri için seni bu yazımıza alabiliriz. 

15. Kıvırcık saçlarınla barış

Kıvırcık saçlarınla barış

Saçlarının kabarık görünümünü gizlemek yerine bununla barışıp buklelerini göz önüne çıkarmalısın. Saçların sağlıklı ve canlı göründüğü sürece bütün gözler senin üzerinde olacaktır.


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?