Kuru saç bakımı: Saçlarına pürüzsüzlüğünü, ışıltısını geri kazandıracak ipuçları!

Kuru saç bakımı: Saçlarına pürüzsüzlüğünü, ışıltısını geri kazandıracak ipuçları!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kış boyunca saçlarımız yeterince kurumamış gibi şimdi daha da kurumasına neden olan yaz mevsimi geldi! Sıcak hava, güneş ışınları, deniz tuzu, klor… Maalesef tüm bunlar kuru saçlarımızın daha fazla zarar görmesine neden olan etkenler.

Peki, saçlara eski ışıltısını, canlılığını geri kazandırmak, hayalimizdeki pürüzsüz ve yumuşacık saçlara kavuşmak için neler yapmalıyız? Bizim önerilerimize göz atmaya var mısın?

Saçını içten besle:

Parlaklığından gözlerini alamadığın saçlara sahip olanlara imrenerek bakmana gerek yok! :) Onların sırrı, saçlarını dışarıdan düzenli bakımla olduğu gibi, içeriden de Omega 3 ile beslemek. Somon balığı gibi yağlı balıklarda bolca bulunan Omega 3 yağ asidini, aynı zamanda besin takviyeleriyle de alabilirsin. Tabii öncesinde mutlaka doktoruna danışmalısın. Vücudun için yeterli Omega 3 aldığında kuru saçların çok daha bakımlı, sağlıklı, parlak olur. E daha ne isteriz ki? :)

Şampuanı doğru şekilde uygula:

Kuru saçlar için bakım konusunda vereceğimiz en önemli tavsiyelerden biri de şampuanı uygularken masaj yapmak. Banyoya girince şampuanı saçına döküp çitileyerek uyguluyor, sonra da duruluyor musun? Biraz “kolaya” kaçan bu uygulama ile saçlarını doğru şekilde yıkadığını söyleyemeyiz…

Şampuanı saçlarına en doğru şekilde uygulamak için şampuanı önce avucuna alıp, sonrasında dairesel hareketlerle masaj yaparak saç derine uygulamalısın. Ancak masaj yaparken, tırnaklarınla saç derine zarar vermemeli, parmak uçlarınla yapmalısın.

Günde 2 kere tara:

Saç derindeki doğal yağ, aslında saç tellerin oldukça faydalıdır. Bu doğal yağın saç tellerine, saç uçlarına ulaşmasını ise yalnızca tarayarak yapabilirsin. Sabah ve yatmadan önce, ahşap taraklar yardımıyla saçlarını taramanı öneririz. Daha fazla taradığında, tarak darbesi nedeniyle saçlarında aşınma, saç uçlarında kırılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle günde 2 kere taraman yeterli olacaktır.

Ilık hava ile kurut:

Kuru saç bakımında, banyodan sonra her zaman saçlarını kendiliğinden kurumaya bırakmanı öneriyoruz. Saç kurutma makinesini kullanarak saçlarını kurutman gerektiği durumlarda da mutlaka ılık seviyeye alarak saçlarını kurutmalısın.

En önemli adım: Sülfatsız ürünler kullan

Şimdi de kuru saçlar için bizim sırrımıza geldi sıra! :) Her zaman bahsettiğimiz gibi, sülfat, kurumuş, yıpranmış, işlem görmüş saçların daha da zarar görmesine neden olan bir madde. Bu nedenle kurumuş saçlarımız için biz sülfat içeren, köpüren şampuanlar yerine köpürmeyen şampuanları tercih ediyoruz.

Bu konuda da en sevdiğimiz sülfatsız şampuanlardan biri Elseve 3’ü 1 Arada Krem Şampuanlar. Normalde şampuan köpürmeyince saçlarımızı pek temizlenmiş gibi hissetmeyiz ama bu şampuanlarla saçlarımızın kirden arındığını hissedebiliyoruz. Yapısı da yumuşacık ve saçları çok nazikçe temizliyor. Aynı zamanda bize zamandan tasarruf sağladığını da söylemeden geçmeyelim! Hem şampuan, hem saç bakım kremi, hem de yoğun bakım görevlerinde; yani tek bir şampuanla tüm saç bakımımızı yapabiliyoruz!

Bu önerilerimizle beraber saçların eski canlılığına kavuşacak ve yumuşacık olacak! Şimdiden rica ederiz! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?