Lenf Drenaj Masajı Nedir? Ne İşe Yarar?

Lenf Drenaj Masajı Nedir? Ne İşe Yarar?

İnce, pürüzsüz ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak hepimizin hayali! Fakat istenmeyen ödemler, şişkinlik ve bir türlü vücudumuzdan uzaklaştıramadığımız kirli atıklar bizi olduğumuzdan daha kilolu ve sağlıksız gösterebiliyor. Vücuttan ödem atmak ve daha ince görünmek için lenf drenaj masajının ne kadar işe yaradığını eminiz duymuşundur. Biz de lenf dolaşımını hızlandıran lenf drenaj masajının faydalarına karşılıksız kalamadık ve araştırmaya başladık. Vücuttan ödem atmaya yardımcı olan ve iç organları temizlediği söylenen lenf drenaj masajına yakından bakalım.

Lenf drenaj masajı nedir?

Lenf drenaj masajı nedir?

Lenf dolaşımı, iç organların temizlenmesini, vücuttaki atıkların toplanmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinden sorumlu. Fakat beslenme, stres ve şehir hayatının getirdiği olumsuzluklar lenf dolaşımının çalışmasını aksatabiliyor. Bu durumda devreye lenfatik drenaj masajı giriyor.

Lenf masajı, vücuttaki fazla şişliği atmak ve vücudu daha sağlıklı çalışır hale getirmek için yapılan manuel bir masaj yöntemidir. Vücuttaki lenf akışının uyarılmasını sağlayan bu masaj, tıkanan lenf kanallarının açılmasına yardımcı oluyor ve istenmeyen ödemi vücuttan atıyor.

Lenf drenaj masajı hangi bölgelere uygulanır?: Vücudumuzda ödem en çok lenf kanallarının yetersiz olduğu bacak ve kollarda görülüyor. Ödemler genellikle ağrısız da olsa, bazı kişilerde ödem birikmesi ağrı ve rahatsız bir his yaratabilir. Lenf drenaj masajıyla vücuttaki ödemi atabilir ve istenmeyen şişkinliğin azalmasını sağlayabilirsin.

Lenf drenaj masajı ne işe yarıyor?

Lenf drenaj masajı ne işe yarıyor?

Lenf drenaj masajı en çok bölgesel yağların eritilmesi amacıyla tercih ediliyor. Karın, kol, bacak ve bel bölgesinde biriken yağlardan ve ödemlerden lenf masajı tekniğiyle kurtulabilirsin.

Lenf sisteminin hızlanması ve ödem oluşan bölgelerin hafiflemesi için de lenf drenaj masajı kullanılabilir. Lenf drenaj masajından sonra lenfatik sistem daha hızlı çalışmaya başlar ve vücuttaki toksinler ve atıklar temizlenir.

Selülit masajı yaptırmak isteyenler, selülit tedavisiyle birlikte lenf drenaj masajını da yaptırıyorlar. Selülit ve varis gibi sorunların azalması için destekleyici tedavi olarak lenf drenaj masajı yaptırabilirsin.

Spor ve diyet yapmana rağmen bir türlü eritemediğin karın ve bel çevresindeki yağlar için lenf drenaj masajının yardımını almalısın. Lenf drenaj masajı sonrası lenf sistemi hızlanır, vücutta yağ birikimi yavaşlar ve kalori yakımı başlar. Spor ve diyet programlarına takviye olarak lenf drenaj masajını deneyebilirsin.

Lenf drenaj masajı nasıl yapılır?

Lenf drenaj masajı nasıl yapılır?

Lenf drenaj masaj acısız ve ağrısız bir işlemdir. Bu masaj tekniği için ilk önce kişiye ince bir çorap giydiriliyor. Sonrasında ise bacak, bel ve karın bölgesini kapsayan özel bir kıyafetle vücut sarılır. Daha sonra bu kıyafete kişinin ihtiyacı doğrultusunda ısı, akım ve titreşim gönderiliyor. Özel masaj yöntemiyle uyarı alan lenfatik sistem daha hızlı çalışmaya başlar ve vücuttaki toksinlerin de hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Boşaltım sistemine dahil olan bu atıklar ilk seanstan itibaren vücuttan uzaklaşırlar.

Lenf drenaj kaç dakika sürer?: Lenf drenaj seansı ortalama 30 dakika sürüyor. Sürenin sonunda kişiler günlük hayatına devam edebilirler.

Lenf drenaj masajı kaç seans olmalı?

Lenf drenaj masajı kaç seans olmalı?

Lenf drenaj masajı tek başına zayıflama yöntemi değildir. Bu yüzden lenf drenaj masajı yaptıranların mutlaka diyet ve spor programlarına ek olarak tercih etmesini öneririz. Lenf drenaj masajının faydasını göstermesi için ortalama 8 seans yaptırmalısın. Haftada ihtiyacına göre 2-3 kere lenf masajı yaptırabilirsin.

Lenf drenaj masajını spor programıyla birlikte yapanlar daha hızlı sonuç alabiliyor. Bunun nedeni, masaj tekniğin, lenfatik sistemi hızlandırması ve düz kasları belirginleştirmesi. Böylece kandaki serbest yağ asitleri daha kolay yakılabiliyor ve kaslar hızlı bir şekilde sıkılaşıyor.

Lenf drenaj masajı işe yarıyor mu?

Lenf drenaj masajı işe yarıyor mu?

Lenf drenaj masajı fiyatlarına baktığında hemen bu masaja karar vermek kolay değildir. Oldukça pahalı olan bu masajın etkisini görmek için ortalama 8 seans yaptırmalısın. Bu kadar bütçe ayıracağın için lenf drenaj masajının işe yarayıp yaramadığını iyice araştırmalısın. Fakat çevremizdeki lenf drenaj masajı yaptıranların yorumlarına bakarsak, bu yöntemi mutlaka spor ve diyet programlarına ek olarak tercih etmelisin. Tek başına lenf drenaj masajı zayıflamanı sağlamaz.

Lenf drenaj masajının etkisini görmek için mutlaka uzman bir doktor veya güzellik uzmanına yaptırmalısın. Lenf drenaj masajını yaptırdığın hastane veya klinik ortamı temiz ve güvenilir olmalı. Bize en çok sorulan sorulardan biri de, adet döneminde lenf drenaj yapılır mı? Adet dönemindeki ödemlerin azalması için adet döneminde veya sonrasında lenf masajı yaptırabilirsin.

Editörün önerisi: Lenf drenaj masajı sonrasında vücudunu nemlendirmek ve nem kaybını dengelemek için CeraVe Nemlendirici kullanmanı öneririz. Terleme sonrası kaybettiğin nemi yerine getirmek için 3 Temel Seramid ve Hyalüronik Asit içeren CeraVe nemlendiriciyi bakım çantana ekle.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?