Niş Parfüm ve Designer Parfüm Farkı Nedir?


Niş parfüm mü yoksa designer parfüm mü? Farklarını keşfederek sana en uygun parfümü seçme zamanı!

Niş parfüm ve designer parfüm kavramlarının anlamları üzerine daha önce hiç düşünmüş müydün? Birlikte adım adım önce butik ve gizemli niş parfümlere bir bakış atıp, ardından kitleleri peşinden sürükleyen designer parfüm evrenine dalacağız. Ve pek tabii niş parfüm ve designer parfümlerin farklarına odaklanacağız. En iyi parfümü seçme noktasında kararlıysan, seni bir parfüm gurusuna dönüştürmek için ilk adımı tam şu an atıyoruz!

1. Niş Parfüm Nedir?

Niş Parfüm Nedir?

Niş parfüm sınırlı sayıda üretilen parfüm çeşitlerini ifade ediyor. Bir nevi parfüm notaları ile yaratılan sanat eserleri olan niş parfümler, benzersiz ve yenilikçi bir koku deneyimi vadediyor. Üstelik geniş kitlelere hitap etme kaygısı gütmeyen niş parfüm tasarımcılarının yenilikçi yaklaşımları, hayal gücünün sınırlarını zorlayacak kokular yaratılmasına olanak sağlıyor. Niş parfümlerin biz de uyandırdığı duygulara gelecek olursak, kişiselleştirilmiş bir koku deneyiminin sunduğu lüks hissi diyebiliriz!

Editörün Önerisi: Armani Prive Haute Couture koku koleksiyonu farklı coğrafyalar, kültürler ve deneyimlerin hikayesini anlatıyor. Bu serinin en sevilen üyelerinden Armani Prive Rouge Malachite Unisex Parfüm ise niş parfüm örnekleri arasında bizim en sevdiğimiz seçeneklerden biri. Rouge Malachite bize tıpkı bir bahar gününü anımsatıyor. Sıcak sümbülteber ve baharatın sunduğu uyumun yanı sıra bu niş parfüm, orta notalarındaki portakal çiçeği ve yasemin notaları sayesinde her nefeste tazelik vadediyor. 

1.1. Niş Parfüm Nasıl Seçilir?

Niş Parfüm Nasıl Seçilir?

“Niş parfüm ne demek?” eşiğini aştığımıza göre, şimdi de -tıpkı senin gibi biricik olan- niş parfümlerin seçiminde hangi kriterleri dikkate alacağına değinelim:

 • Niş parfüm markaları genellikle kokuları üzerinden bir hikaye anlatır. Öncelikle bu hikayeye kulak vermelisin.
 • Niş koku dünyasında emin adımlarla ilerlemek için farklı parfüm notaları ve parfümleri keşfetmelisin. Ya da favori parfümlerinin detaylarına bakarak tarafını seçebilirsin.
 • En sevdiğin parfüm notalarını tespit ettikten sonra, hayal ettiğin yoğunluk ve kalıcılık konusunda da seçimini tamamlayarak niş parfüm dünyasına adım atabilirsin.

Editörün Önerisi: En kalıcı niş parfüm çeşitlerini merak etmeye başladıysan, YSL Le Vestiaire serisi tam sana göre! YSL Le Vestiaire, kompozisyonunda hem eril hem de dişil enerjiyi yakalayan kremsi bir esinti sunuyor. Serinin gözde üyelerinden Yves Saint Laurent Lavallière ise incir, parlak gül ve frenk üzümü içeren notalarıyla ferah ve çarpıcı bir etkiye sahip.

2. Designer Parfüm Nedir?

Designer Parfüm Nedir?

Designer parfüm adlandırması, öncü moda tasarımcıları tarafından yaratılan parfüm çeşitleri için kullanılıyor. Designer parfümler genellikle sadık kitlesinin giysi dolabından sonra parfüm rafını da kuşatmayı hedefleyen markalar tarafından üretiliyor. 

Eşsiz bir stile giden yol hedeflenen tarzı birden fazla duyu ile yansıtmaktan geçiyor ve designer parfüm çeşitleri tam da bunu vadediyor. Popüler ve hemen herkes tarafından sevilen beyaz çiçek, musk ve turunçgil notalarıyla hazırlanan designer kokuların her an ulaşılabilir olmaları da cazip bir tercih olmalarında rol oynuyor.

Editörün Önerisi: Biri en iyi designer parfüm mü dedi? Bizim yanıtımız belli! Prada Paradoxe, armut ve mandalina notalarıyla bahar günleri kadar taze bir etki yaratıyor. Prada Paradoxe’ta yavaş yavaş boy gösteren portakal çiçeği, yasemin ve zambak notaları burnumuza çalındıkça yarattığı ferahlık hissine bayıldık. Üstelik bu sofistike koku, ferah olmasının yanı sıra gün boyu kalıcı.

2.1. Designer Parfüm Nasıl Seçilir?

Designer Parfüm Nasıl Seçilir?

En iyi designer parfüm markalarıyla tanışmak için hangi detayları dikkate almalısın? Bunu sen de bize soruyorsun zaten, değil mi? :) Hadi o zaman alt satıra:

 • Sen ortalıkta yokken sana dair tüm hatıraları canlandıracak kadar seninle bütünleşen bir tasarımcı parfümü seçmenin yolu, doğru koku ailesini tercih etmekten geçiyor. 
 • Çevrende nasıl bir etki bırakmak istiyorsun? Çarpıcı, çekici, naif ya da taze… Ünlü tasarımcıların imza kokularını ve marka imajını araştırmakla işe koyulabilirsin.
 • Mevsim ve kalıcılık etkilerini göz önünde bulundurman da faydalı olacaktır.
 • Son olarak da yeni kokular denemekten çekinme. Parfümler bizim duyusal imzalarımız. Fakat yansıtmak istediklerimiz zaman zaman değişebilir. 
 • Denemek derken, parfümleri “teninde denemek” asıl önemli olan. Çünkü bir koku her tende başka kokar. Parfüm seçimini en iyi şekilde, ilk sıkımdan 3-4 saat sonra yapabilirsin. 

Editörün Önerisi: Sıcak ve baharatlı notalar dikkatini çekmeye başladıysa YSL Libre’nin lavanta, portakal çiçeği ve nadir bulunan safran akoru ile yarattığı çarpıcı ve lüks etkiyi deneyimleyebilirsin!

3. Uzmanlaşalım: Niş Parfüm ve Designer Parfümleri Farklılaştıran Detaylar

Niş Parfüm ve Designer Parfümleri Farklılaştıran Detaylar

 • Üretim adedi: Niş parfümler daha sınırlı sayıda üretilir ve küçük bir kitleyi hedefler. Mesela, Armani Prive serisi ilk etapta sadece bin 300 adet üretilmiş. Ne demiştik? Benzersiz bir deneyim, sıra dışı ve eşsiz koku notaları ve ayrıcalık hissi…
 • Süreklilik: Yeniliklere uyum sağlama noktasında çekimsersen tasarımcı parfümler daha senlik olabilir. Çünkü tasarımcı parfümlerinin niş parfümlerin aksine genellikle sürekliliği oluyor. İstikrardan hoşlanıyorsan, Valentino Born in Roma tarzında dört mevsim eşlikçin olabilecek bir designer parfümü imza kokun olarak seçebilirsin. 
 • Yaratıcılık: Designer parfümler daha geniş kitleleri peşinde sürükleme hedefiyle görece daha aşina olunan parfüm notalarını harmanlar. Fakat niş parfümler bu noktada çok daha özgür davranır ve farklı koku ailelerini alışılmadık bir harmanla buluşturabilir.

Editörün Önerisi: Lancôme La Vie Est Belle Iris Absolu, parfümerinin mavi altını olarak tanımlanan irisin çiçeksi etkisi, incir ve paçuli notalarıyla derin ve bağımlılık yaratan bir etki yaratıyor. Farklı cilt tiplerine ve pek tabii farklı zevklere sahip editör ekibimizin ortak kanaati, güne öz güvenli başlamak istediğin zamanlarda tercihin La Vie Est Belle Iris Absolu olmalı!


Her gün taze bir başlangıç. Ve kendini yeni baştan yaratmak için harika bir şans. Öyleyse şimdi, nasıl bir “sen” yaratmak istediğine karar verme ve yeni stilinin imzası olacak parfümü bulma zamanı!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?