Oryantal Parfüm Nedir? En İyi Oryantal Parfüm Önerileri

Oryantal Parfüm Nedir? En İyi Oryantal Parfüm Önerileri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Egzotik, gösterişli ve çarpıcı… Oryantal parfüm denince bizim aklımızda hemen bu sıfatlar canlanıyor. Koku dünyasının bu sıcak ve aromatik üyesine muhakkak sen de daha önce birçok kez denk gelmişsindir. Baş döndüren ve iç ısıtan oryantal parfümler hakkında bilgi edinmek için hadi, devam edelim!

Doğu esintili, mistik, kalıcı ve kesinlikle “Ben buradayım.” dedirtecek kadar iddialı! Oryantal parfüm notalarını kısaca tanımlamak gerekirse bu cümle her şeyi özetleyecek nitelikte. Orta Doğu, Asya ve Afrika bölgelerinden temin edilen ham maddelerle hazırlanan oryantal kokuların mazisi ise oldukça köklü. Antik Pers medeniyetinde kralların eşlerine sunduğu parfümlerin oryantal notalar içerdiği, hatta oryantal kokuların tüm parfümlerin atası olduğu rivayet ediliyor. Öyleyse bu koku ailesine ufak bir saygı duruşu olarak hazırladığımız oryantal parfüm rehberimize ilk adımı hemen atalım!

Oryantal Parfüm Nedir?

Oryantal Parfüm Nedir?

Oryantal parfüm, Doğu kültürüyle ilişkili koku notaları ve aromatik esanslarla hazırlanan; yoğun, sıcak ve uzun süre kalıcı bir parfüm çeşidi. Oryantal parfüm çeşitleri mistik, çekici ve baharatlı kokularla hazırlanıyor. Oryantal parfümlerin farklı alt notaları bulunuyor ve bu alt notalar, burna çalınan kokuların yoğunluğu üzerinde önemli bir rol oynuyor. 

Oryantal parfüm alt notalarının hangileri olduğunu da merak etmiş olmalısın. E, parfüm gurusuna dönüşmek biraz zaman ve emek istiyor. O zaman istikamet bir alt satır!

Oryantal Koku Ailesinin Alt Grupları Nelerdir?

Oryantal Koku Ailesinin Alt Grupları Nelerdir?

Yumuşak, sert, çiçekli, baharatlı ya da odunsu… Oryantal parfüm çeşitleri genellikle çeşitli çiçek notaları, tarçın, vanilya, misk ve amber gibi çiçeksi, odunsu ve yumuşak koku notalarının harmanlanmasıyla hazırlanıyor. Oryantal koku ailesinin en hafif koku notaları çiçeksi oryantal kokulara ait. Parfüm içeriklerinde sıklıkla karşımıza çıkan paçuli ve sandal ağacı notaları da odunsu oryantal kokulara birer örnek teşkil ediyor. 

Oryantal Parfüm Nasıl Seçilir?

Oryantal Parfüm Nasıl Seçilir?

En iyi oryantal parfümü seçmek bolca deneme yapmayı gerektiren bir süreç. Çünkü bu koku ailesinin alt notaları epey zengin. Bu nedenle farklı oryantal parfüm markaları ile tanışmaya açık olmalısın. Çeşitli alt notaların harmanından oluşan oryantal kokuları denediğinde gün boyunca değişik kokular alacaksın. Bu nedenle kokuların üst, alt ve orta notalarının yaratacağı etkileri keşfederek oryantal parfüm seçiminde bu detayları dikkate almalısın. Parfüm Notaları Hakkında Bilmen Gereken Her Şey adlı içeriğimiz bu süreçte sana rehberlik edebilir. 

Editörün Seçimleri: En İyi Oryantal Parfüm Önerileri

En İyi Oryantal Parfüm Önerileri

Mevsim şartları, stilin, alışkanlıkların ve moda kalıplarını bir yana bırakmaya hazırsan, seni oryantal koku ailesinin yıldızlarıyla tanıştıralım. Ve senin için en doğru oryantal kokuya ulaşalım!

Büyüleyici Bir İksir: Yves Saint Laurent - Black Opium

Büyüleyici Bir İksir: Yves Saint Laurent - Black Opium

Yves Saint Laurent Black Opium Parfüm siyah kahve akoru, portakal çiçeği, sedir ağacı ve paçuli notalarıyla güçlü bir koku harmanına sahip. Dinamik, enerjik ve kesinlikle iddialı bir koku stili sunan bu YSL parfüm, ekibimizdeki sadık kullanıcılarına göre bugüne kadar denedikleri en kalıcı oryantal çiçeksi parfümler arasında.

Hipnotize Edici Bir Deneyim: Lancôme - Hypnose

Hipnotize Edici Bir Deneyim: Lancôme - Hypnose

Oryantal kadın parfümlerinin ikonik isimlerinden Lancôme Hypnose EDP Kadın Parfümü çarpıcı koku notalarıyla gerçekten adı gibi hipnoz etkisi yaratıyor. Çarkıfelek çiçeği, vanilya ve vetiver notalarıyla bu Lancôme parfüm, koku stiliyle adından söz ettirmek isteyenler için doğru tercih.

Aşkın Zirvesine Davet: Diesel - Loverdose Tattoo

Aşkın Zirvesine Davet: Diesel - Loverdose Tattoo

Yıldız anasonu, mandalina, gardenya, yasemin, meyan kökü, kehribar, vanilya ve amber… Çiçeksi oryantal kokuların en sevilen isimlerinden Diesel Loverdose Tattoo Eau De Parfüm zengin koku harmanıyla akıllarda eşsiz bir izlenim bırakıyor! Akıllara kazınacak kadar iddialı bir koku hayal ediyorsan, Loverdose parfümü ilk fırsatta teninde denemelisin.

Dünya Dışı Bir Koku: Mugler - Alien

Dünya Dışı Bir Koku: Mugler - Alien

Yasemin, zambak, kaşmeran, ahşap ve beyaz amber notaları içeren Mugler Alien Parfüm, dört mevsim kullanabileceğin oryantal parfümler arasında. Feminen, güçlü, zarif ama iddialı bu koku taze ve odunsu kokuların benzersiz bir harmanını sunuyor. Eğer Mugler Alien hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersen işte içeriğimiz: Deniyoruz: Mugler Alien Parfüm ve Notaları!


Parfümün sen daha konuşmaya başlamadan hikayeni anlatır. Peki, sen nasıl bir hikaye anlatmak istiyorsun? Çarpıcı ve güçlü öğeler barındıran bir hikaye anlatmak için favori oryantal parfümünü seçmeyi unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?