Parfüm kombinleme nedir? Parfüm Layering Hakkında Her Şey!


Parfüm kombinleme veya farklı parfümleri üst üste sıkmak yıllardır kullanılan bir tekniktir. Eğer kendine has imza kokunu oluşturmak istiyorsan sen de parfüm layering yapmaya başlayabilirsin. Peki, hangi parfümleri kombinlemek doğrudur? Hangi kokuların birbirine yakıştığını anlatıyoruz. Parfüm kombinlemeye yeni başlıyorsan bu makalemizden öğrenecek çok şeyin var!

Parfüm Kombinleme Nedir?

Parfüm Kombinleme Nedir?

Parfüm kombinleme, farklı parfümleri üst üste sıkarak kendine has bir koku yaratmak anlamına geliyor. Global parfüm dünyasında parfüm layering olarak da bilinen bu teknik, kişiliğini ve karakterini kokuna yansıtmak için ortaya çıkan harika bir uygulama!

Parfüm kombinleme tekniğinde bazen aynı parfümün vücut nemlendiricisi veya vücut losyonu kullanılarak parfümün daha kalıcı bir hale gelmesi amaçlanır. Bazen ise tamamen farklı parfümler birleştirilerek özgün kokular ortaya çıkarılır. Farklı parfümleri kombinleyerek yeni koku yaratmak, kendine has imza kokunu bulmak demektir!

Parfüm Kombinleme Nasıl Yapılır?

Parfüm Kombinleme Nasıl Yapılır?

Parfüm kombinlemeye yeni başlıyorsan banyo sonrası temiz cildine kullandığın parfümün vücut nemlendiricisini sürerek ilk adımı atmalısın. Böylece parfüm sıktığında kokunun daha yoğun ve kalıcı olduğunu fark edeceksin.

Sevdiğin kokuları birleştirerek kendine has bir koku oluşturmak istiyorsan bir hafif kokulu, bir de yoğun kokulu parfümü kombinlemelisin. İki parfümü birleştirirken ilk önce yoğun kokulu olanı sıkmalı, sonrasında ise hafif olanı üzerine sıkarak yeni koku oluşturabilirsin. Parfüm kombinleme yaparken cesur davranmalı ve birden fazla parfümü birleştirmekten korkmamalısın.

Editörün önerisi: Parfüm kombinlemenin en kolay yolu vanilya ve misk kokulu parfümleri kullanmaktan geçiyor. YSL Black Opium parfümü en güzel vanilya kokulu parfümlerden biridir. Vanilya özü, sedir ağacı, amber ve misk kokularına sahip olan YSL parfümü kombinlemek için Armani Si parfümü deneyebilirsin. Frenk üzümü, modern şipre ve sarışın ahşap misk dokunuşlarına sahip olan parfüm, vanilya kokulu parfümle harika bir uyum yakalacak.

Parfüm Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parfüm kombinlerken nelere dikkat edilmeli?

Kokuları birleştirmeye başlarken notaların farkına dikkat etmelisin. Üst nota, parfümü sıktığın anda hemen burnuna gelen kokudur. Üst nota genellikle canlı ve taze kokulardan oluşur. Orta nota ise parfümün kalbidir ve sıcak, yumuşak kokulardan meydana gelir. Son olarak alt nota ise parfümü sıktıktan sonra en son burnuna gelen kokudur. Saatlerce kokusunu alacağın nota, parfümlerin alt notası olur.

Parfümleri kombinlerken ortak notaya sahip olan iki kokuyu birleştirmelisin. Örneğin yasemin kokusu gibi. Eğer maceracı bir kişiliğin varsa zıt kokuları birleştirmeyi deneyebilirsin. Baharatlı parfümlerle vanilya kokulu parfümü karıştırmak gibi!

Parfüm kombinlerken en çok kullanılan kokular genellikle vanilya, reçineler, bergamot, gül, paçuli veya narenciyeli notaları oluyor.

Parfüm Kombinlerken Hangi Kokulardan Uzak Durmalı?

Parfüm Kombinlerken Hangi Kokulardan Uzak Durmalı?

Parfüm layering yaparken çok notalı olan parfümlerle az notalı parfümleri birleştirmelisin. Çok fazla notaya sahip olan iki parfümü kombinlemek istemediğin sonuçlar doğurabilir. Parfüm kombinlerken en fazla 3 parfümü karıştırmalısın. 3 parfüm birleştirirken mutlaka net nota etrafında yoğunlaşan parfümleri seçmelisin.

Gül kokusu gibi yoğun kokular parfüm kombinlemeye çok yakışıyor. Baharatlı ve şekerli kokuları kombinlemek her zaman daha zordur.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?