Oil Pulling Nedir? Nasıl Yapılır?

Oil Pulling Nedir? Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Oil pulling ağız bakımınn en yeni trendlerinden biri! Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya diğer sağlıklı yağlarla yapılan oil pulling, gargara gibi ağız bakımında yeni bir adım olma yolunda ilerliyor. Sen de sağlıklı ağız ve dişler için doğal çözümler arıyorsan oil pulling tam sana göre ağız bakım yöntemi! Evde dişlerini ve diş etlerini doğal olarak temizlemek, çürüklere iyi gelen doğal besinler tüketmek ve ağız içinde iltihapları azaltmak istiyorsan makalemizin devamını okumalısın. Oil pulling nedir? Evde oil pulling (yağ çekme) nasıl yapılır?

Oil pulling nedir?

oil pulling

Oil Pulling, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanarak ağızda gargaraya benzer bir bakımdır. Tüm ağız içi temizliğini hedef alan oil pulling yönteminde gargara olarak kullanılan yağlar uzun süre ağız içinde tutuluyor. Yenilebilir yağlarla yapılan bu yöntemde, ağız bakımı sağlanıyor, diş temizliği yapılıyor ve en önemlisi çürüklere karşı önlem oluşuyor.

Sağlıklı gargara yöntemi olarak da bilinen oil pulling yönteminde, yağları yutmak serbest. Neredeyse hiç bir sağlık riski olmayan oil pulling yöntemi sayesinde ağız sağlığına kavuşanlar var! Eğer sen de ağız bakımını en doğal yöntemlerle yapmak istiyorsan oil pulling akımına hemen başlayabilirsin.

Oil Pulling nasıl yapılır?

Oil Pulling nasıl yapılır?

Hindistan’da geleneksel tıp uygulamaları arasında çok yaygın olan Oil Pulling yöntemi artık tüm dünyaya yayılmış vaziyette. Evde oil pulling yapmak için Hindistan cevizi, susam veya zeytinyağı gibi yenilebilir yağları kullan. Bir yemek kaşığı yağı 15-20 dakika boyunca ağzında tut. Ağzında yağı çalkalayarak bütün ağız içine ulaştığına emin ol. Yağı yutmamaya çalış fakat doğal yağları yutmanın hiç bir riski olmadığını unutma. Sürenin sonunda yağı tükürerek ağzını suyla çalkala.

Ne sıklıkla oil pulling yapmalıyım? Oil pulling ağız bakım yötnemini haftada birkaç kez yapabilirsin. Günde en fazla 3 kere oil pulling yapmak tavsiye ediliyor. Abartmak yok :) Dilersen ilk günler oil pulling 5 dakika yapıp kademeli olarak 20 dakikaya çıkarabilirsin. En iyi ağız bakım sonucu için oil pulling yöntemini sabahları aç karnına yapmanı tavsiye ediyoruz.

Oil pulling faydaları nelerdir?

Oil pulling faydaları nelerdir?

Oil pulling yapanların yorumlarını senin için araştırdık. Oil pulling yönteminin ne işe yaradığını makalemizden öğrenebilirsin.

1- Ağızdaki bakterileri azaltır

Ağızda yaşayabilen ortalama 700 kadar farklı bakteri türü mevcut. Ortalama olarak insanların ağzında 350 tane bakteri bulunuyor. Bazı zararlı bakteri türleri diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalığı gibi sorunlara neden olabiliyor. Oil pulling yöntemiyle ağız bakımı yapmak, zararlı bakterilerin azalmasına yardımcı oluyor ve ağız hijyenini eksiksiz yerine getiriyor.

2- Ağız kokusunu azaltıyor

Oil Pulling yapanlar ağız kokusunun azaldığını ve nefeslerinin daha ferah koktuğunu söylüyorlar. Ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden olan enfeksiyon, diş eti hastalığı, kötü ağız hijyeni ve dil üzerinde yaşayan bakteriler, oil pulling sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Ağız kokusuna doğal çözümlerden biri olan oil pulling yöntemi, düzenli olarak uygulandığında olumlu sonuçlar çıkarıyor.

3- Çürükleri önlüyor

Oil pulling yöntemi bakteri birikimi, kötü ağız hijyeni ve çok fazla tatlı tüketimi gibi çürük diş sebeplerinin önüne geçebiliyor. Ayrıca, oil pulling yapanlar diş planlarının arındığını ve diş minesini zedeleyen bakteri ve gıda parçacıklarının temizlendiğini söylüyorlar. Diş çürümesini önlemek ve çürük riskini azaltmak için haftada bir kaç kere oil pulling bakımı yapabilirsin.

4- Diş eti sağlığını destekler

Hassas diş etlerine sahip olanlar kolayca kanayan ve kızaran diş etlerinden şikayetçi olurlar. Diş plaklarında bulunan bakteriler, diş etinde kanama ve iltihaplanmaya yol açabilir. Oil pulling yöntemi ile ağızdaki zararlı bakterileri yok edebilir ve hassas diş etlerine doğal bakım yapabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?