Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bin bir derde şifa olduğu için “sıvı altın” olarak da adlandırılan zeytinyağı, asırlardır değerini korumaya devam ediyor. Üstelik zeytinyağı, cildin de en vefalı dostları arasında. 

Sen de zeytinyağının cilde faydaları konusunda çeşitli kaynaklardan çok fazla şey duymuş olmalısın. Bu nedenle bu konudaki bilgilerini baştan sona tazelemek ve geliştirmek faydalı olur diye düşündük. Öyleyse artık başlayalım, ne dersin?

Zeytinyağı Nasıl Elde Ediliyor?

Zeytinyağı Nasıl Elde Ediliyor?

Adı zeytinyağı olabilir, ancak aslında kendisi bir meyve suyu. Nasıl mı? Zeytinyağı, gıdalarda kullanılan diğer yağlardan farklı olarak sadece tohumdan elde edilmiyor. Meyvenin kendisi de çekirdekle birlikte sıkılıyor. Bu kadar minik bir meyvenin yağının çıkarılması, elbette mekanik işlemleri gerekli kılıyor. Ancak tabii bu, günümüze has bir işlem değil. 

Zeytinyağı, antik çağlardan günümüze üç temel aşamada elde ediliyor: parçalama, sıkma ve ayrıştırma… Eskiden bu yöntemler için hayvan gücü, değirmenler ve bezler kullanılıyordu. Bugün ise kontinü sistem adlı bir yöntem ile el değmeden, çok daha steril ve kaliteli zeytinyağları üretilebiliyor. 

Zeytinyağı Hangi İçeriklere Sahip?

Zeytinyağı Hangi İçeriklere Sahip?

Cildin için en iyi bakımı sunması adına özel bir formül hazırlattığını varsayalım. İşte bu, zeytinyağının ta kendisi olurdu. Çünkü bu yağda, cildin için her şey mevcut. Zeytinyağı, cildinin ihtiyaç duyduğu tüm faydalı yağ asitleri bir yana, E vitamini ve antioksidanlar da içeriyor. 

Bu zengin kaynağın içerisinde ayrıca K vitamini, kalsiyum, fosfor, kükürt, demir, bakır, magnezyum, potasyum ve mineraller de yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra zeytinyağı, komedojenite (gözenek tıkama) seviyesinin oldukça düşük olmasından dolayı her cilt tipinde kullanılabiliyor.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yazımızın bu noktasına kadar, zeytinyağının neden bu kadar dillere destan olduğunu biz de bir kere daha anladık doğrusu. Sıra geldi, en merak ettiğin sorunun yanıtlarına!

  1. Nemlendirme: Zeytinyağının en öne çıkan faydası olarak elbette “nemlendirme” diyoruz. İçerdiği güçlü yağ asitleri sayesinde cilde yoğun şekilde işleyerek cildini derinlemesine nemlendiriyor.
  2. Cilt Hastalıklarının Tedavisi: Cilt döküntüleri, kaşıntı ve kızarıklık gibi inatçı sorunların yatışmasında ve giderilmesinde önemli bir rol üstleniyor.
  3. Cilt Lekelerinin Giderilmesi: E vitamini sayesinde cildi yumuşatan ve onaran zeytinyağı, güneş lekelerinin ve renk tonu eşitsizliklerinin giderilmesinde oldukça etkili.
  4. Yaşlanma Belirtilerinin Yavaşlatılması: İçerdiği antioksidanlar ve E vitamini, cildin elastikiyet kazanması ve sıkılaşması için etkili çözüm sunuyor.
  5. Sivilce Tedavisi: Zeytinyağının içerdiği antioksidanların yanı sıra anti-inflamatuar özelliği, iltihapların yayılmasını engelleyerek sivilcelerin azalmasına etki ediyor.
  6. Makyaj Temizleme: Özellikle hassas ciltler için mükemmel bir makyaj temizleyici olan zeytinyağı, suya en dayanıklı makyajda bile etkili olurken ciltte yumuşak bir his bırakıyor.
  7. Ayak/Vücut Masajı: Ayak ve vücuttaki yorgunluğu zeytinyağı içeren bir masaj ile atmak, yorgunluğunu giderirken yumuşacık ve nemli bir his bırakıyor. Ayrıca bu şekilde zeytinyağının faydaları cilde olduğu kadar kan dolaşımının hızlanmasında da rol oynuyor.

Zeytinyağının Fazla Kullanımında Sakınca Var mı?

Zeytinyağının Fazla Kullanımında Sakınca Var mı?

Evet, zeytinyağı cilde faydaları saymakla bitmeyen bir şifa deposu. Ancak bu, cilde zeytinyağı sürmenin zararları olmadığı anlamına da gelmiyor. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde, anti-inflamatuar özelliğine rağmen sivilcelerin artmasına neden olabiliyor. 

Zeytinyağı, düşük komedojenik bir yapıda olmasına rağmen yine de doğal halinin kullanılmamasında fayda var. Çünkü oldukça yoğun bir kıvamda olan bu yağ, cilt tarafından çabuk emilmediği için kirlerin cilde tutunmasına neden olabiliyor. Ayrıca zeytinyağının, alerjik maddeleri de içerebileceği göz ardı edilmemeli. Bu nedenle alerjik ciltlerin yanı sıra bebekler için kullanımı da potansiyel olarak sakınca barındırıyor. Bu nedenle kullanım öncesinde dermatoloğa danışmanı öneriyoruz.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılmalı?

Zeytinyağı Nasıl Kullanılmalı?

Cilde zeytinyağı sürmek yerine zeytinyağı içeren cilt bakım ürünleri kullanman daha yerinde bir tercih olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zeytinyağı, şifa kaynağı olmasına rağmen direkt kullanımda bazı zorluklar çıkarıyor. Bu nedenle zeytinyağı içeren ürünler, cildin ile daha uyumlu bir bakım sunuyor. 

Ayrıca zeytinyağına ek olarak bu ürünlerde bulunan gliserin gibi faydalı içerikler, cildinin daha yoğun beslenmesine ve nemi hapsetmesine yardımcı oluyor. Kısacası, hem neme doymuş bir cilt hem de daha hijyenik bir uygulama için zeytinyağını cildine direkt sürmeni tavsiye etmiyoruz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?